Az 1966-os labdarúgó-világbajnokságot Anglia nyerte meg. Ez volt a szigetországi csapat máig egyetlen vb-győzelme, nem véletlenül beszélnek erről mind a mai napig párás szemmel az angol drukkerek. Nem olyan régen derült ki, hogy a vb-csapat egyik játékosa, Nobby Stiles azért halt meg demenciában, mert pályafutása során rendkívül sokat fejelt. A kutatások azt mutatták ki, hogy Stiles agykárosodást szenvedett.
"A futball megölte az apámat" - ezt John Stiles, a világbajnok fia mondta el a médiának. Nobby Stiles nem volt akárki ebben a csapatban. De még döbbenetesebb ha leírjuk: az 1966-os vb-aranyérmes csapatból már hárman haltak meg demenciában. Stiles mellett Jack Chartlon, Ray Wilson, Martin Peters is. Sőt, a szintén meghalt Sir Bobby Chartlonnál is ezt a betegséget diagnosztizálták.
Az 1966-os vb-elődöntőben, ahol Anglia ellenfele Portugália volt, Stiles levette a pályáról a portugálok legnagyobb sztárját, Eusebiót.
Nobby Siles ezer szállal kötődött a Manchester United csapatához. A klub akadémiáján olyan játékosokat nevelt fel, mint David Beckham. Ryan Giggs vagy éppen Paul Scholes.
Nobby Stiles boldog ember volt - egészen addig, amíg ki nem derült, hogy demenciában szenved. Állapota fokozatosan kezdett el romlani, fia, John az első perctől az utosóig apja mellett állt. "Nehéz dolog volt apámról gondoskodni, aki nem értette, hogy mi történik vele" - mondta John Stiles.
Az egyik nap még teljesen jól volt, aztán másnap egyre rosszabbul lett. A betegség megviselte őt, egyre dühösebb és agresszívabb lett. Azt láttam, hogy egy egykor volt erős férfit hogyan dönt le a lábáról a betegség és hogyan kerül egyre rosszabb állapotba. Ezt borzalmas volt végignézni."
Nobby Stiles 2020. október 30-án, 78 éves korában halt meg. A család úgy döntött, hogy a világbajnok focista agyát Dr. Willie Stewartnak a glasgow-i egyetemen a futball és a demencia közötti összefüggést vizsgáló kutatójának adományozza. Stewart doktor már 2018-ban közzétett egy olyan megállapítást, amely szerint a neurodegeneratív betegségek három és félszer gyakoribbak a futballistáknál, mint másoknál. Ez a betegség lassan elsorvasztja és lebontja az idegrendszer idegsejtjeit. A boncolás azt is kimutatta, hogy Stiles hosszú ideje szenvedett ebben a betegségben, agysérülései súlyosak voltak, ennek pedig az volt az oka, hogy játékoskorában rengetegszer fejelt bele a labdába.
Felforrt a vérem, annyira dühös voltam, amikor megkaptam ezt a diagnózist
- mondta a világbajnok focista fia, aki azzal folytatta, hogy miközben apja gyógyítása nagyon sok pénzbe került, szinte semmilyen segítséget nem kaptak onnan, ahonnan kellett volna. Ahogy John Stiles fogalmazott:
Azok, akik milliókat kerestek az apámon, most mintha eltűntek volna.
A családnak el kellett adnia Nobby Stiles érmeit, kitüntetéseit. "Ismerek olyan volt focistát, aki ugyanebben a betegségben szenvedett. Neki a lakását kellett eladni ahhoz, hogy a gyógyítását finanszírozni tudják" - mondta John Stiles. "Az apám az életét adta a focinak. 17 éven át játszott a Manchester United csapatában.
Tudom, most azt szeretnék tőlem hallani, hogy a pokolba küldöm el a klubot, de nem fogom megtenni, mert az apám nagyon szerette ezt a csapatot. Ugyanakkor várom, hogy a jelenlegi vezetők mikor jönnek rá arra, hogy létre kellene hozniuk egy olyan pénzalapot, amelyből a beteg focistákat tudnák segíteni.
John Stiles azt is elmondta, hogy az apja halála óta folyamatosan kap olyan telefonhívásokat, amelyekből kiderül, hogy Stiles egykori játékostársai is hasonló tüneteket észlelnek magukon. Közben Stiles családja tagja lett annak a mintegy 60 főből álló csoportnak, amely most jogi lépéseket fontolgat az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) ellen. A Tottenham egykori védőjének, Joe Kinnearnak a rokonai is ennek a csoportnak a tagjai.
A legtöbben természetesen névtelenek akarnak maradni.
De az Aston Villa egykori BEK-győztes játékosa, Colin Gibson bejelentette: ugyanabban a betegségben szenved, amiben Nobby Stiles meghalt.
Amikor Gibson előállt ezzel, a Bristol Rovers egykori sztárja, Ian Alexander interjút adott a Guardian című lapnak, amelyben elárulta, hogy neki is ugyanez a betegsége van. "Az orvosok azt mondták, hgy maximum 6 évet élhetek még" - mondta Alexander, majd úgy folytatta, hogy folyamatos félelmet, szorongást, zavartságot érez, mióta kiderült a betegsége. A Bristol Rovers meccseit nem tudja megnézni, mert attól fél, hogy pánikrohamot kap. Egyre nehezebben alszik és folyamatos depresszióban szenved.
Csak azt akarom, hogy az emberek megtudják, milyen agysérülések történtek a futballistákkal
- mondta Ian Alexander. "Hat hónappal ezelőtt egy kocsmában voltam négy vagy öt volt volt játékostársammal, és elmondtam nekik a problémáimat. Azt mondták: <<Furcsa, velem is előfordul.>> Biztosan sokan érintettek lehetnem még ebben a szörnyű betegségben, csak éppen nem tudnak róla semmit. El akarom mondani az embereknek, hogy mivel jár mindez, hogy minél többen segítséget kaphassanak."
Nobby Stiles fia, John is retteg ettől a betegségtől. 15 évig focizott, rengeteget fejelt.
Ha keresztrejtvényt fejtek és nem jut eszembe valami, azonnal rettegni kezdek, hogy ugyanaz a bajom, ami apámnak volt.
John Stiles ezért kampányol és tartja ostrom alatt a Premier League-et és az Angol Futballszövetséget. Olyan korábbi sztárok támogatták, mint Gary Lineker és Kevin Keegan, de Sir Bobby Charlton családja is.
A Profi Labdarúgók Szövetsége és a Premier League 1 millió angol fontot fizetett már az érintetteknek. John Stiles szerint ez nevetséges és megalázóan kevés.
Ez sértés azokkal szemben, akik betegek vagy akik már meghaltak
- mondta John Stiles. Az angol futballnak van elég pénze ahhoz, hogy igazán segíteni tudjon. A most 9 éves unokámnak nem is engedem meg, hogy az edzés közben fejeljen. "Nem azt akarjuk, hogy betiltsák a fejelést a fociban, csak azt szeretnénk, hogy ismertessék ennek a kockázatait. De meg sem hallják a szavunkat. Felkerestük az összes angliai profi klubot.
Mindenhonnan elhajtottak bennünket. Senki sem meri beismerni, hogy a fejeléseknek milyen kockázatuk van.
John Stilest azonban nem hagyja nyugodni a dolog. Szerinte erről folyamatosan beszélni kell és az ügyet napirenden kell tartani. "Hiszen nem tudhatjuk, hogy csak Angliában hány egykori focistát érinthet ez a betegség" - zárta szavait.