Vágólapra másolva!
Marco Rossi csapata számára 2024 igazi hullámvasút volt érzelmi és a teljesítmény szempontjából is. Az év eleji felkészülési mérkőzések után jött a mindenki által várt németországi Európa-bajnokság, ahol a válogatott előbb Svájctól majd a házigazdáktól szenvedett vereséget (3-1 és 2-0), aztán jött a Skócia elleni történelmi siker a ráadás utolsó perceiben, és vele együtt Varga Barnabás drámája is. Aki ekkor azt hitte, hogy az őszi Nemzetek Ligája-küzdelmek kevesebb izgalmat hoznak majd a magyar válogatott számára, az tévedett. A szövetségi kapitány megelőzte az örökranglistán az Aranycsapat legendás trénerét, Szoboszlai átlépte az 50-es határt, Szalai Ádám amszterdami egészségügyi kálváriája pedig mindenkit megrémített, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Mostani cikkünkben az őszi meccsek mellett a 2026-os világbajnoki kvalifikációs utakat járjuk körbe, és megnézzük, miképp juthat ki a megújult tornára a magyar csapat.

Nem kezdődött jól a Nemzetek Ligája a magyar válogatott számára, Németország ellen egy meglehetősen sima, 5-0-s vereséggel indult a sorozat szeptemberben. Az is igaz, hogy az év viszont remekül indult a nemzeti tizenegynek, egészen a júniusi írországi felkészülési mérkőzésig (ott 2-1-re kikaptunk) egy 14 meccses veretlenségi sorozatban volt az együttes, ami egész Európában egyedülállónak számított, pedig a kontinensen akad néhány jó válogatott. De térjünk vissza az őszhöz, szerencsére a csapat a megfelelő tanulságok leszűrése után összeszedte magát és egy teljesen másik arcát mutatta Bosznia-Hercegovina ellen a Puskás Arénában. Azonban hiába birtokolta jóval többet a labdát (63%-ban) és volt 20 kapura lövési kísérlete, a bosnyák kapus remeklésének is köszönhetően egy pontot szerzett a meccsen. Ezt követően Hollandia látogatott Magyarországra, Marco Rossi pedig 69. alkalommal ülhetett le az együttes kispadjára, ezzel pedig beérte az örökrangsorban az Aranycsapat mesterét, Sebes Gusztávot. Rossi előtt már csak Baróti Lajos van mérkőzésszámban a listán, a legendás kapitány 117-szer volt a válogatott élén.

magyar válogatott
A magyar válogatott vb-szereplése lenne az utóbbi évek legnagyobb szenzációja Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A magyar válogatott hullámzó teljesítményt nyújtott

A hollandok elleni mérkőzésen megfordult a képlet, inkább a vendégeknél volt a labda és az irányítás, a magyar csapat pedig kiválóan használta ki a saját lehetőségeit. Egyetlen kapura irányuló próbálkozásból Sallai megszerezte a vezetést az első félidőben, és csak a 83. percben tudtak a jóval esélyesebb hollandok egyenlíteni, így egy újabb pontot szerzett a nemzeti tizenegy három mérkőzést követően. A válogatott negyedik fellépésére a sorozatban Bosznia-Hercegovinában került sor, ahol többek között Nagy Zsolt és Szoboszlai Dominik (két gólt szerzett) vezetésével 2-0-ra győzött a csapat. Sajnos a három pont megszerzése mellé jutott egy rossz hír is, a magyar szurkolók rasszista megnyilvánulásai miatt az UEFA úgy döntött, hogy a Hollandia elleni, idegenbeli összecsapásra nem lehet jegyeket árusítani a vendégek szektorába.

A Hollandia elleni mérkőzés különleges volt a csapatkapitánynak, Szoboszlai Dominiknek, aki ezen a találkozón immár 50. alkalommal húzhatta magára a címeres mezt.

Ráadásul ezzel ő lett minden idők legfiatalabb hazai futballistája, aki ennyi idősen (október végén töltötte be a 24. életévét) ilyen sokszor léphetett nemzeti trikolórba a pályára. A mérkőzés aztán nem várt fordulatot vett, még tíz perc sem telt el belőle, amikor minden szem a magyar válogatott kispadjára szegeződött, ahol csak annyit lehetett látni, hogy valaki a stábból a földön fekszik és a többiek, köztük a gyorsan kiérő egészségügyi személyzet körbeállják, és utóbbiak azonnal kezelésbe is vették. Mint kiderült, a nemrég még a pályán vezérként irányító, októbertől pedig az edzői csapatban szerepet kapó Szalai Ádám (pályaedző) lett rosszul, akit negyedóra ápolás után kórházba szállítottak. Rossz volt nézni a könnyes szemű játékosokat és a sokkban ülő többi stábtagot, szerencsére később Szalai jobban lett, és haza is tudott másnap jönni a válogatottal Magyarországra.

Szalai Ádám, Szoboszlai Dominik
Szalai Ádámért is küzdött a magyar válogatott Fotó: MTI/Illyés Tibor

A mérkőzés ezután a magyar csapat jóváhagyásával is folytatódott, de nehéz volt a futballra koncentrálni. A mieink végül mindkét félidőben 2-2 gólt kapva 4-0-s vereséget szenvedtek, de ekkor sokkal jobban érdekelt mindenkit Szalai hogyléte, nem pedig a végeredmény. Velünk párhuzamosan a németek is magabiztosan verték a bosnyákokat, 

így az is kiderült, hogy függetlenül az utolsó forduló eredményeitől, a magyar válogatott csoportjában a harmadik helyen végez, és a B ligából érkező ellenféllel kell osztályozót játszania azért, hogy az elit, A ligában maradhasson a sorozatban.

Ettől függetlenül a nemrég az ötödik születésnapját ünneplő Puskás Arénában (2019. november 15-én nyílt meg a stadion) a magyar csapatot telt ház és fantasztikus hangulat fogadta története 999. hivatalos mérkőzésén. Szalai Ádám orvosi utasításra nem lehetett ott a meccsen, otthonról buzdította a válogatottat. A németek rendesen felforgatott kerettel érkeztek Budapestre már biztos csoportelsőként, de így is a győzelemre játszottak és a 60. perc után három világsztárt is a pályára küldtek 0-0-s állásnál. Ennek meg is lett a következménye, az első gólt a vendégek szerezték, azonban a ráadás utolsó perceiben egy jogosan megítélt tizenegyest Szoboszlai Dominik értékesített zseniálisan, így jó szájízzel, 1-1-gyel búcsúztatta a magyar válogatott a Nemzetek Ligája küzdelmeit 2024-ben.

"Őszintén még az 1-1-et is kicsit igazságtalannak érzem, mert azért több helyzetünk volt, mint a németeknek, úgy gondolom. A pozitívumokat kell levonni, mert legalább a helyzeteink megvannak, már csak be kell lőni őket. Nem pedig az van, hogy még helyzeteink sincsenek, és úgy lehozunk egy meccset, hanem ezek már megvannak, már csak az a pont kell majd i-re" - mondta a meccs után az M4 Sportnak Szoboszlai Dominik, aki szerint elég nagy hullámvasút volt egész évben, de ezzel a mérkőzéssel jó szívvel mehetünk majd 2025-ös évbe bele

Magyarország-Németország, 2024. 11. 19., Szoboszlai Dominik
Szoboszlai Dominik egész évben a válogatott vezére volt
Fotó: MTI/Kovács Tamás

"Úgy gondolom, jól játszottunk, a taktikai tervünk szerint. Számos lehetőségünk adódott, sokkal nagyobb esélyünk volt a gólszerzésre, mint nekik, ez az 1-1 egy megérdemelt eredmény. Németország, az Németország, sokkal erősebbek, mint mi, aztán a 60. perc után cseréltek is és behozták a nagy hármast, ami után voltak helyzeteik. Ahogy említettem már sok interjúban, június óta egészen a mai estig nem voltunk különösebben szerencsések. Természetesen a múltban mindig beismertem, elfogadtam, ha szerencsénk volt, de most azt mondom, hogy az elmúlt hat hónapban nem voltunk szerencsések, annak ellenére, hogy valaki ezen most mosolyoghat is. 

Szeretnénk ma egy szép emléket útravalóul adni a szurkolóknak, mert márciusban találkozunk velük legközelebb, ami hosszú idő, és egy rossz teljesítménnyel, egy rossz eredménnyel ezek az érzelmek meglehetősen rosszak lehettek volna.

Láttam a lehetséges ellenfeleinket, Törökország, Görögország, Ausztria és Ukrajna, mindegyik meglehetősen erős. Azonban, ha meg tudjuk mutatni, ha megfelelő eredményeket tudunk elérni nagy szerencse nélkül is, mint ahogy Hollandia és Németország ellen tettük hazai pályán, akkor, ha nem tévedek, akkor gyakorlatilag 2022. szeptembere óta nem vesztettünk otthon meccset. Úgy gondolom, a mai estén nagyon harcosak voltak a fiúk, minden egyes párharcot megpróbálták nyerni, megvolt a vágy, hogy meg akarnak mindent nyerni, erre nagyon büszke vagyok" - mondta a németek elleni meccset követően Marco Rossi.

 

Nemzetek Ligája: a tét az elitben maradás

Az UEFA Nemzetek Ligája 2024/25-ös egyenes kieséses szakaszának és rájátszásának sorsolását november 22-én, pénteken, közép-európai idő szerint déltől tartják a svájci Nyonban. A magyar csapat szempontjából a lényeges sorsolás a harmadik felvonásban lesz, amikor kiderülnek az A/B liga rájátszás párosításai. Az A Liga négy harmadik helyezett csapata, köztük a magyar is, kiemeltként kap ellenfelet a B liga négy második helyezettje közül. Ami a mi szempontunkból lényeges, hogy az első kalapos csapatok hazai pályán játszanak a visszavágókon. 

Az oda-visszavágós találkozókat 2025. március 20-án és 23-án rendezik. Az első, vagyis számunkra idegenbeli találkozó kereken az 1000. hivatalos mérkőzése lesz a magyar válogatottnak.

A magyar nemzeti tizenegy az alábbi négyesből kap majd ellenfelet: Görögország, Ausztria, Ukrajna és Törökország.

Ami biztos, nem lesz könnyű dolgunk. A görögök egy csoportban voltak az angolokkal, akiket a Wembley-ben le tudtak győzni, és ugyanannyi pontot szereztek a csoportban, mint a csoportgyőztes angolok. Az osztrákok is csak két ponttal maradtak el a norvég csapattól, ráadásul Ralf Rangnick csapatának erejét mutatja, hogy jelen állás szerint az első kalapban lesz majd a világbajnoki selejtezők sorsolásán. Az ukránok a csehek mögött maradtak le a csoportjukban, míg a törökök Wales mögött zártak egy ponttal a négyesükben.  

A legfrissebb világranglistán egyébként a négyből három csapat előttünk áll. Ausztria a 23., az ukránok a 25., a törökök a 26. helyen állnak, míg Marco Rossi csapata a 32. helyen áll, a görögök a 42.-ek.

Hungary v Bosnia and Herzegovina - UEFA Nations League Group A3 Match 2024
A magyar szurkolók mindig ott vannak a csapat mögött Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto via AFP/Robert Szaniszlo/NurPhoto

A magyar válogatott két útja a 2026-os vb-re

A két év múlva esedékes torna kapcsán a legnagyobb újítás, hogy már nem 32 csapat, hanem 48 játszik majd a tornán. A magyar csapat szempontjából van még egy lényeges változás, Európából az eddigi 13 helyett 16 együttes juthat ki a vb-re. A csapatokat 2024. december 13-án, pénteken Zürichben 12 négy- és ötcsapatos csoportba sorsolják, ahol a csoportokban megmarad a hagyományos hazai és idegenbeli mérkőzések rendszere, a „mindenki játszik mindenki ellen” elvek megtartásával. Az ötös csoportokba sorsolt csapatok 2025. márciusában kezdik meg a selejtezőket, a négyes csoportokba sorsolt csapatok pedig szeptemberben kezdik meg a küzdelmeket. Minden csoport küzdelme 2025 novemberében zárul majd.

Összesen 16 UEFA-ország kvalifikálja magát a 2026-os világbajnokságra. 

A 12 csoportgyőztes közvetlenül kijut a tornára, a fennmaradó négy helyről pedig többek között a 12 csoportmásodik helyezett részvételével zajló rájátszás dönt. A rájátszásban a 12 csoportmásodik helyezett vesz részt, valamint a 2024/25-ös Nemzetek Ligája négy legjobb olyan csoport győztese, amelyik nem az első vagy második helyen fejezte be az európai selejtezők csoportkörét.

Itt álljunk is meg egy pillanatra. A négy plusz hely kapcsán érdemes megjegyezni a rendszer igazságtalanságát, ugyanis nem valószínű, hogy a négy A Liga győztes (Portugália, Franciaország, Spanyolország és Németország) valamelyikének is szüksége lenne majd ezekre a helyekre, ők jó eséllyel saját erőből ott lesznek az egyenes ági vagy selejtezős küzdelmekben. Ez azt is jelenti, hogy a B Liga csoport megnyerése szinte biztosan rájátszást biztosít, és a C Liga legjobbjai közé tartozni is nagy esélyt ad a továbbjutásra. Abszurd esetben akár még San Marino (D Ligában lett csoportgyőztes) is reménykedhetne a rájátszásba kerülésben, bár ennek matematikai esélye konvergál a nullához.

A rájátszásba jutó 16 csapatot négy ágra sorsolják. A rájátszás mérkőzéseit egymérkőzéses elődöntőkben játsszák, amelyeket egy mérkőzéses döntők követnek 2026 márciusában. Így tehát a négy négyesből a végső győztesek jutnak ki még a vb-re a 12 csoportgyőztes mellett (és így jön ki a 16 együttes összesen a végén).

A nemzeti tizenegy szempontjából a Nemzetek Ligája végül a csoport harmadik helyét hozta el, így elúszott az a remény, hogy az első kalapból várja a csapat a december közepi sorsolást. A mieink a második kalapba kerülnek, így olyan ellenfelekkel kerülhetnek szembe majd a saját négyesükbe vagy ötösükbe, mint az Európa-bajnok spanyolok, franciák, németek, olaszok, hollandok vagy angolok. Mellettük kellene vagy az első, azaz egyenes ági továbbjutást érő helyen, vagy a további küzdelmeket hozó második helyen végezni.

 

Ezek lesznek a kalapok a világbajnoki sorsolásra:

Ami biztos, a magyar csapat márciusban játszik majd azért egy oda-visszavágós meccset, hogy a Nemzetek Ligájában az A divízióban maradjon, majd amennyiben ötös csoportba kerül a vb-selejtezőkön, akkor júniusban kezdi meg a meccseket, négyes csoport esetén pedig csak szeptemberben.

Összefoglalva a legfontosabb dátumokat a világbajnokság szempontjából:

  • A selejtezőcsoportok sorsolása december 13-án lesz
  • A csoportkör mérkőzései 2025. márciustól novemberig tartanak majd, de a csapatok márciusban, júniusban, illetve szeptemberben is kezdhetik majd a meccseiket, novemberben pedig le is zárulnak majd a csoportmeccsek
  • A rájátszás mérkőzései 2026. március 26-án és 31-én lesznek
  • Végül a világbajnokság 2026. június 11-től 2026. július 19-ig tart, a döntőt New Yorkban rendezik.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!