Már javában zajlanak az események a rekortánon a tokiói Nemzeti Olimpiai Stadionban, a szombati női 100 méter után ezúttal a férfi 100 méteres síkfutásban is eldől, ki lesz a világ leggyorsabb embere. Ha ebben a számban nem is lesz érdekeltségünk, könnyen lehet, hogy 400 méteres gátfutásban Koroknai Máté révén igen. Ehhez az kell, hogy sikerrel vegye az előző napi előfutamát.
Szintén elődöntőt futhat a hét utolsó napján Kozák Luca is, aki remek formában érkezett meg Tokióba, és az előfutamának sikerrel vétele után most azért állhat rajthoz, hogy hatalmas bravúrt véghez véve a világ nyolc legjobb gátfutója közé kerüljön.
Csupán egyetlen olyan versenyszám van, amiben három magyar atléta is képviselheti hazánkat. Női 3000 méteres akadályfutásban nincs elődöntő, így Kácser Zita, Tóth Lili Anna és Wagner-Gyürkés Viktória a vasárnapi előfutamok során már egyenesen a fináléba jutásérért szállhatnak harcba. Ha sikerrel járnak, akkor augusztus 4-én, szerdán ismét láthatjuk majd őket.
A női távolugrás selejtezőjében Nguyen Ansztázia lesz az, aki mindent megtesz, hogy a két nappal későbbi fináléban is megmutathassa tudását. A gyermekáldás után visszatérő Márton Anitától hatalmas bravúr lenne, ha ilyen rövid idő alatt vissza tudna kerülni a világ 12 legjobb súlylökője közé. Viszont, ha ez sikerül neki, akkor vasárnap este a döntőben szurkolhatunk neki. Gyurátz Réka szintén az egyik olyan atlétánk volt, aki már a pandémiás időszak előtt megdobta az olimpiai szintet kalapácsvetésben, aminek a selejtezőjét szintén vasárnap bonyolítják majd le.
A magyar női vízilabda-válogatott számára a csoportkörből való továbbjutás a minimum, amit az olimpia előtt kitűzhetett maga elé. Bíró Attila csapata egy immáron tíz csapatból álló mezőnyben csobbant medencébe Tokióban, ami azt jelenti, hogy a korábbiakkal ellentétben ezúttal nem jut tovább mind a nyolc résztvevő a negyeddöntőbe.
A mieink szerencsére a házigazda Japánt is az ötösükben tudhatják, így ez a Kína elleni mérkőzés inkább azt szolgálhatja, hogy minél könnyebb ellenfelet kapjunk a nyolc között. Mivel Oroszország és az USA is a legmagasabb szintet képviseli csoportunkban, ezért a csoportharmadik hely tűnik elsőre reálisnak – ehhez viszont a Rio előtt még mindenkire veszélyes Kínát le kell győzni.
Nagyjából 12-13 olyan csapat van a világon, ahol a női kézilabda színvonala megközelíti a férfiét. A magyar válogatott pechére pont öt ilyen ellenfelet kapott a tokiói olimpia csoportkörének sorsolásán. A 2008 után ismét ötkarikás játékokokon szereplő együttesünk számára a svédek lehetnek az egyik olyan ellenfél, amelyiket legyőzhetik.
Franciaország és Oroszország még más szintnek tűnnek, szemben a skandinávokkal, akikkel szemben lehet esélye Elek Gábor együttesének. A legendás irányító Isabelle Gulldén a nemzeti csapattól már visszavonult, így az ő remek meglátásaitól már nem kell tartania a mieinknek. Az erőviszonyok ezért egyenlőek lesznek, így a Brazília és Spanyolország elleni korábbi összecsapások eredményeitől függően lehet, hogy az utolsó mérkőzésen fog eldőlni a továbbjutás sorsa.
Alig három hónappal minden idők legnagyobb sportlövő botránya után Péni István élete második olimpiáján már szeretne nagyobb sikereket elérni, mint amilyen a Rióban szerzett 12. és 13. helyezései voltak. A 24 éves sportoló vasárnap már második versenyszámában lőhet a japán fővárosban.
A 3x40 lövéses sportpuska összetett versenyszámában akár az éremszerzés sem elképzelhetetlen fiatal lövőnk számára. Korábbi ifjúsági olimpiai bajnok, juniorvilágbajnok, junior Európa-bajnok, kétszeres felnőtt Európa-bajnok versenyzőként nagyon sokan várják tőle a jó szereplést.
Az olimpia 11. napjáig kell várni arra, hogy éremfutamokat láthassunk kajak-kenuban. Az előző napi négy versenyszám selejtezői és negyeddöntői után kedden az elődöntőket és a döntőket bonyolítják majd le a Sea Forest Waterway nevű pályán.
Tartja a mondás, hogy a női kajakosoknál a hazai olimpiai válogatót nehezebb megnyerni, mint magát az ötkarikás játékokat. Ahhoz, hogy ez az állítás most se dőljön meg, kajak-egyes 200 méteren Lucz Dórának és/vagy Kárász Annának kellene legyőznie a szám kétszeres olimpiai bajnokát, Lisa Carringtont.
Kajak-kettes 500 méteren Kozák Danuta és Szabó Gabriella a címvédő hajó, amiből ezúttal csak az ötszörös olimpiai bajnok legendánk lesz ott a vízben. A párja ezúttal Bodonyi Dóra lesz, és rajtuk kívül ott lesz még a mezőnyben egy másik hajó, Csipes Tamara és Medveczky Erika közreműködésével. Az erőviszonyok ismeretében kijelenthető, hogy két magyar hajó számára akár a kettős győzelem sem elérhetetlen.
Férfi kenu-kettes 1000 méteren Adolf Balázs és Fejes Dániel harcolhat a minél jobb eredmény eléréséért. Nem lesz egy másképp a kajak-egyesek között szintén 1000 méteren induló Kopasz Bálint és Varga Ádám részéről sem.
Berecz Zsombor és Lőrincz Tamás is nagyszerű pályafutást tudhat maga mögött. Mindkettejük számára 2021. augusztus 3. lehet az a nap, amikor felérnek a csúcsra. 35 éves vitorlázónk a finn dingi kategória egyik nagy esélyese, 34 éves kötöttfogású birkózónk pedig a 77 kilogrammos súlycsoportban válthatja valóra azt az álmát, ami kilenc éve Londonban a 66 kilósok között nem jött neki.
Berecz hajóosztályában világbajnoknak (2018) és Európa-bajnoknak (2020, 2021) mondhatja magát, ezek az eredmények a szintén világbajnok (2019) és Európa-bajnok (2006, 2013, 2014, 2021) Lőrincznél egy olimpiai ezüsttel egészülnek ki a már emlegetett 2012-es ötkarikás játékokról.
A birkózás ezúttal két napos lesz minden súlycsoportban. Ez alól a kötöttfogású 77 kilogramm sem lesz kivétel. Hétfőn rendezik a nyolcaddöntőket, a negyeddöntőket és az elődöntőket, így, ha minden jól alakul, akkor ezen a napon már csak egyetlen mérkőzése lesz Lőrincznek, mégpedig az aranyéremért.
Berecz számára az enosimai jacht kikötőben szintén nem az éremfutammal kezdődik a verseny, hanem már előtte július 27-én, 28-án, 29-én, 31-én és augusztus 1-jén is fontos lesz a jó szereplés a számára.
Krizsán Xénia fejlődése hétpróbában a 2021-es fedett pályás Európa-bajnokságra eljuttatta oda, hogy a dobogóért tudjon harcolni egy-egy világeseményen. A 28 éves atléta Torunban a szép számú magyar csapat egyetlen (bronz)érmét szerezte március elején, majd a szabadtéri szezont is fantasztikusan kezdte.
A hétpróbázók számára az ausztriai Götzisben megrendezésre kerülő Hypomeeting mindig az év egyik legjobban várt eseménye. Krizsán itt tudott világra szóló eredményt elérni azzal, hogy megnyerte a versenyt. Bár a világ legjobb többpróbázói közül az olimpia toronymagas esélyese, Nafissatou Thiam sem volt ott a viadalon, a magyar kiválóság formája mindenképp biztató volt.
A hét versenyszám közül, ami ezt az összetett versenyt alkotja, 200 méteres síkfutásban, 100 méteres gátfutásban, távolugrásban és súlylökésben is egyéni csúcsot tudott elérni. 6651 pontja pedig új magyar rekord volt – ezzel a pontszámmal Rióban csupán két ponttal maradt volna el a bronzérmes Brianne Theisentől, Londonban pedig ezüstérmes lett volna Jessica Ennis mögött.
Ha másért nem, akkor miatta mindenképp érdemes lesz szerdán és csütörtökön a tokiói Nemzeti Olimpiai Stadion eseményeit figyelemmel követni. A hét számból szerdán négyet (100 gát, magasugrás, súlylökés, 200 méter), csütörtökön pedig hármat (távolugrás, gerelyhajítás, 800 méter) bonyolítanak majd le.
Amennyiben sikerrel veszi az előző napi selejtezőt, akkor a 110 méteres gátfutás elődöntőjében Szűcs Valdót is láthatjuk majd harcolni a fináléba jutásért. Ahhoz, hogy ez összejöjjön neki, az olimpiáról sajnos lemaradó Baji Balázs 13.15-ös országos csúcsa körül kellene futnia. Ahogyan azt a vasárnapi eseményeknél leírtuk, Kácser Zita, Tóth Lili Anna és Wagner-Gyürkés Viktória is a szerdai napon futhatja a 3000 méter akadály döntőjét, amennyiben sikerrel veszik az előfutamukat.
A világ- és Európa-bajnoki bronzérmes Halász Bencének a kalapácsvetés döntőjében lehet érdekeltsége ezen a napon, magyar csúcstartó gerelyhajítónk, Rivasz-Tóth Norbert pedig azért küzdhet, hogy bekerüljön az augusztus 7-én sorra kerülő 12-es döntőbe.
Ahogyan kajak-kenuban a hazai olimpiai válogató, úgy csapatsportokban a negyeddöntő szokott dönteni arról, hogy utólag egy szereplést sikeresnek nevezünk-e, vagy kudarcnak. Ez a szerdai nap lesz az, amikor női kézilabda-válogatottunk és férfi vízilabda-válogatottunk is az elődöntőbe jutásért játszhat, amennyiben sikerrel továbbjut a csoportkörből.
Ez inkább női kéziseinknél nem egyértelmű, hogy be fog következni, ugyanis Oroszország, Franciaország, Spanyolország, Svédország és Brazília közül egyik nemzeti csapatra sem lehet azt mondani, hogy egyértelműen gyengébbek, mint a mieink. Valószínűleg a férfi válogatottól látott Mocsai Lajos-féle „patikamérleges" megoldást választva tudunk majd továbbjutni a hatosból.
Ez azt jelenti, hogy könnyen lehet, hogy „elengedjük" a nálunk jóval nagyobb erővel bíró oroszok és franciák elleni találkozókat, és megpróbálunk a spanyolok, a svédek és a brazilok elleni összecsapásokra összpontosítani. 2012-ben Londonban a férfiaknak ez bejött, a csoportból negyedikként továbbjutva jött az Izland elleni drámai mérkőzés, ami örök emlék marad mindenki számára, aki megtekintette azt a negyeddöntőt.
Az előzetes esélylatolgatások és az elmúlt pár év eredményeit figyelembe véve férfi vízilabda-válogatottunk számára csak Szerbia okozhat komoly nehézségeket. Marcz Tamás együttese 2020 januárjában a Duna Arénában megnyert Európa-bajnokságon bebizonyította, hogy megérett arra, hogy letaszítsa a délszlávokat a vízilabdázás trónjáról, és a 2000-es évek sikerkorszaka után ismét visszavegye helyét a világ tetején.
Ehhez lesz egy újabb fontos lépés a negyeddöntő, ahol nem tudunk könnyű ellenfelet kapni – ez az ára a könnyebb csoportnak. Montenegró, Horvátország és Spanyolország ellen is résen kell lennie a mieinknek, függetlenül attól, hogy melyik válogatottat sodorja csapatunk útjába a sors.