A férfi 200 méteres gyorsúszás középdöntőjében a magyar csúcstartó Németh Nándor az első futamban úszott, és kiváló rajtot követően 50 méter után az ötödik helyen fordult, míg 100 után a hatodik, 150 után pedig a hetedik volt. Végül 1:47.20 perccel, egy másodperccel elmaradva a vasárnap úszott magyar csúcsától a hetedik helyen ért be, összesítésben pedig a 15. helyen zárt.
Németh egy kicsit talán már a szűk másfél órával később esedékes 4x100-as gyorsváltóra tartalékolva úszott. A Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor összetételű magyar csapat vasárnap kiváló úszással a futamában harmadikként, összesítésben pedig a hatodik idővel 3:12.73 perces idővel jutott be a döntőbe - először az olimpiák történetében. Németh Nándornak ezúttal azonban nem csak bő félórája volt a regenerálódásra a 200 gyors középdöntője után, Bohus Richárdnak pedig most egyáltalán nem kellett úsznia, míg az elődöntő előtt 100 háton kellett medencébe ugrania. Azaz joggal bizakodhattunk, bár azzal tisztában voltunk, hogy az amerikaiakkal és az ausztrálokkal aligha lehet felvenni a versenyt.
Az amerikaiaknál Caleb Dressel, míg az oroszoknál a hasonló kaliberű klasszisnak számító Kliment Kolesnyikov került be a váltóba, azaz mindkét négyes jóval erősebb lett, mint egy nappal korábban volt.
Milák 48:27-et úszott kezdésként, és a magyar csapat a hetedik helyen váltott, miközben Dressel századokkal maradt csak el a világcsúcstól. A másodikként úszó Szabó Szebasztián az első 50 méter után az ötödik helyen fordult, de a hetedik helyről nem tudta fentebb hozni a mieinket. Nem úgy Bohus Richárd, aki óriási úszással az ötödik helyen adta át a stafétát Németh Nándornak,
aki 3:11.06 perces országos rekorddal végül az ötödik helyen hozta be a magyar váltót. Kiváló úszás volt!
A döntőt végül az amerikaiak nyerték világcsúcshoz közeli idővel, megelőzve az olaszokat és az ausztrálokat.
Ami a mieink délutáni programját illeti, az előfutamokban férfi 200 méter pillangón a világbajnoki címvédő és világcsúcstartó Milák Kristóf, valamint a riói bronzérmes Kenderesi Tamás ugrik medencébe, míg 200 méter vegyesen Hosszú Katinka, 1500 gyorson pedig Késely Ajna és Mihályvári-Farkas Viktória fog úszni.
A női 100 pillangó döntőjében téli könyöktörése után visszatérő világcsúcstartó svéd Sarah Sjöström némi meglepetésre csupán a nyolcadik lett, az aranyérmet pedig a svéddel ellentétben óriási meglepetésre a kanadai Margaret MacNeil nyerte 55:59 másodperces idővel, ami minden idők második legjobb eredménye. A döntőbe a legjobb idővel bejutó kínai Zsang Jufej lett a második, az ausztrál Emma McKeon pedig a harmadik.
A női 100 méter mellúszás középdöntőjében a dél-afrikai Tatjana Schoenmaker megverte a címvédő és világcsúcstartó amerikai Lilly Kinget, és a döntő legnagyobb esélyesévé lépett elő.
A férfi 100 mell döntőjét az esélyeknek megfelelően a címvédő és világcsúcstartó Adam Peaty nyerte a holland Arno Kamminga és az olasz Nicolo Martinenghi előtt.
A női 400 gyors viszont meglepetést hozott, mert a versenyt 300 méterig uraló Katie Ledeckyt az utolsó száz méteren lehajrázta az ausztrál Ariarne Titmus, aki riválisa világcsúcsától mindössze 25 századdal elmaradva győzött 3:56.69 perces idővel. A Rióban öt aranyérmet (köztük ezt a számot is) nyerő amerikai klasszis először veszített el ötkarikás döntőt.
A magyarok délutáni programja (zárójelben a magyar kezdési időpontok):
19.00 (12.00): előfutamok
19.23 (12.23): férfi 200 m pillangó (Kenderesi Tamás)
19.30 (12.30): férfi 200 m pillangó (Milák Kristóf)
19.45 (12.45): női 200 m vegyes (Hosszú Katinka)
20.26 (13.26): női 1500 m gyors (Mihályvári-Farkas Viktória)
21.01 (14.01): női 1500 m gyors (Késely Ajna)