A férfi 200 méter első két fordulója alapján a kanadai Andre de Grasse számított a szerdai döntő legnagyobb esélyesének. A legnagyobb kihívója a vb-címvédő Noah Lyles volt, aki 120 és 150 méter között a finálét is vezette. Azonban ekkor de Grasse ritmust tudott váltani és le tudta őt hajrázni, sőt Lylest még honfitársa, Kenneth Bednarek is megelőzte.
Andre de Grasse 19.62-es új kanadai csúccsal megnyerte a 200 métert a tokiói olimpián.
Mögötte Bednarek is 19.68-as egyéni csúcsot futott, Lyles pedig idei legjobbját érte el (19.74). A 4. helyen egy harmadik amerikai, Erriyon Knighton végzett, akinek ez a bravúr 17 évesen, középiskolásként jött össze. Az 5. pozícióban a libériai csúcsot futó Joseph Fahnbulleh szintén 20 másodpercen belül zárt (19.98).
Óriási versenyt láthattunk férfi kalapácsvetésben, ugyanis négyen is 80 méter felett dobtak a döntőben, ahol a női versenyhez hasonlóan szintén két lengyel állhatott fel a dobogóra. Azonban meglepetésre nem Pawel Fajdek, hanem Wojciech Nowicki lett az olimpiai bajnok, aki 82.52 méteres új egyéni csúccsal tudott diadalmaskodni.
A 32 éves atlétának mind az öt érvényes dobása 81 méter felett volt.
Fajdeket a 81.58 méteres norvég csúcsot dobó Elvind Henriksen is megelőzte, így a négyszeres világbajnok egy bronzéremmel gazdagodott a japán fővárosban. A Gyulai István Memorial idei győztese, Mykhaylo Kokhan is 80 méter felett zárt, aki a második sorozatban 80.39 méterre hajította a kalapácsot.
A nők 3000 méteres akadályfutásában az ugandai Peruth Chemutai 9:01.45-ös új országos csúccsal lett aranyérmes. A 21 éves fiatal tehetség némileg váratlanul tudott első lenni, többek között az ezúttal „csak" a 7. helyen záró, vb-címvédő és világcsúcstartó Beatrice Chepkoech-t is legyőzte. Az ezüstérem Courtney Frerichs, a bronzérem Hyvin Kiyeng birtokába került.
Férfi 800 méteren kettős kenyai győzelem született, miután Emmanuel Korir mindenkit lehajrázott (1:45.06), és az utolsó pár méteren Ferguson Cheruiyot Rotich is lefutotta a harmadik helyen célba érő lengyel Patryk Dobeket. Korir sikere életben tartotta a 2008 óta tartó kenyai sorozatot, amit Pekingben Wilfred Bungei indított, és David Rudisha duplája követett Londonban és Tokióban.
A női 1500 méter elődöntőjében a leggyorsabb időt a címvédő Faith Kipyegon futotta (3:56.80), aki nagyon megnehezítheti a triplázásra törő, az 5000 métert már megnyerő Sifan Hassan dolgát a pénteki fináléban. 400 méteren a Gyulai Memorialt is megnyerő Stephenie Ann McPherson 49.34-es új PB-jénél senki nem futott gyorsabban az elődöntőben – ennek a számnak a döntője is pénteken lesz.
A tízpróbázók már öt versenyszámon is túl vannak, és féltávnál a legtöbb pontot a kanadai Damian Warner gyűjtötte (4722 pont). A riói bronzérmes versenyző 100 méteren és távolugrásban remek eredményekkel alapozta meg a teljesítményét. Súlylökésben, magasugrásban és 400 méteren pedig 81 pontot megőrzött a második pozícióban álló Ashley Moloney-vel szemben.
Az első hat nap tökéletesen bebizonyította, miért az atlétika az egyik legkompetitívebb sportág.
Az eddigi 24 versenyszámban kiosztott 25 aranyérmen összesen 18 ország osztozott.
Férfi magasugrásban a katari Mutaz Essa Barshim és az olasz Gianmarco Tamberi úgy döntöttek, hogy megosztoznak az olimpiai bajnoki címen, ezért az eggyel több arany.
Nincs megállás az atlétikaversenyekben, csütörtök hajnalban Krizsán Xénia a 19. helyről előbb távolugrással, majd gerelyhajítással folytatja a hétpróbát, hogy aztán a délutáni programban a 800 méterrel lezárja tokiói szereplését. A férfi súlylökés döntőjében a világcsúcs sem elképzelhetetlen, ahogyan 400 méteren is remek versenyre számíthatunk majd.