Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.
A magyar kajak-kenu válogatott eredményes napot zárt kedden, hiszen Kopasz Bálint elképesztő magabiztossággal nyerte meg a királykategóriás K-1 1000 méteres döntőt, mögötte pedig Varga Ádám lett ezüstérmes, ezzel pedig 1968 után született újra magyar aranyérem ebben a versenyszámban, kettős győzelemre pedig még soha nem volt példa az olimpiák történetében.
Hiányérzete talán csak a női szakáig képviselőinek lehet, hiszen címvédő Kozák Danuta Bodonyi Dórával párosban nem tudott beleszólni a női K-2 500 méteres döntőbe, de a bronzérmet így is megszerezte. A nagy reményekkel érkező Csipes Tamara, Medveczky Erika kettős pedig a negyedik helyen végzett. A keddi döntősök közül szerdán ismét vízre szálltak négyen. Kozák és Csipes ezúttal egyest mentek 500 méteren, Kopasz és Varga pedig párosban próbáltak bejutni a középfutamba.
Az férfi K-1 200 méteres előfutamban a világkupa-ezüstérmes Csizmadia Kolos szállt vízre. A 26 éves kajakos remekül kapta el a rajtot, szinte végig együttjött a spanyol Carlos Arevalóval és az olimpiai címvédő Liam Heath-tel, végül mindhárom kajakos berúgta a hajót a célba,
amiből a magyar jött ki a legjobban, így 34.442-es idővel, olimpiai rekorddal bejutott a középfutamba.
Ugyanebben a versenyszámban a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok Tótka Sándorért szoríthattunk. Tótka a magyar mezőny legjobb sprintere, de az olimpiai ciklusban szinte csak a kajaknégyes csapathajós szereplésére készült. A tokiói játékok előtt azonban Kuli István sérülése miatt a négyes feloszlott, ez pedig átrendezte a prioritásokat. A csapat a hitét vesztette, a kényszerű vezérevezős-csere után pedig csak a B-döntőbe jutott a férfi kajaknégyes a szegedi világkupaversenyen, majd a poznani Európa-bajnokságon sem jutott döntőbe. Mindeközben Tótka Sándor K-1 200 méteren aranyérmet nyert az Eb-n, ráadásul úgy, hogy azt az olimpiai bajnok Liam Heath-et előzte meg, akit 2016 óta nem vert meg senki világversenyen. Tótka éveken keresztül csak a férfi kajaknégyessel készült, és az általa kedvelt sprintszám csak afféle bónusz lett volna az olimpián, de a kajaknégyes újraalakítása és Tótka fantasztikus Eb-szereplése átírta a forgatókönyvet. Az olimpián már a K-1 200 méter lesz számára a prioritás, a férfi kajaknégyes pedig a jutalomjáték.
Az Eb-győztes Tótka Sándor az elején berajtolt, így visszafújták a startot, ezt követően aztán egy lassabb, biztonsági rajtolással kezdett, de így is hamar az élre állt, és
olyan fölénnyel nyerte a futamát, hogy az utolsó méteren már láthatóan ki is engedett, így egészen biztos benne maradt néhány másodperc.
"A rajtgép próbából is kiderült, hogy a versenybírók szigorúbbak. Elnézőbbek más versenyeken, mint az olimpián. Nem gondoltam, hogy berajtoltam, de bíró így ítélte meg. A második rajtom már biztonsági volt, de így is jól sikerült, jobban, mint elterveztem.
Az oldalszélre is jól reagáltam, de holnap új nap, új hőmérséklet, új szél. Állítólag holnap melegebb lesz, de nyári gyerek vagyok, úgyhogy jól bírom. Jöhetne még tíz fok"
- értékelt Tótka Sándor, aki hangsúlyozta, hogy mindenre fel van készülve, arra is, ha alulról fújna a szél.
"Sokat benne hagytam. Száz után még nyomtam kicsit, de láttam, hogy ez megvan, úgyhogy nem akartam feleslegesen kihajtani magam.
Amióta kint vagyunk Japánban, most érzem a legjobban magam, de ez volt a cél. Erre készültünk öt éve"
- tette hozzá az Európa-bajnok, akit a csúcsok nem foglalkoztatnak, mert a kajak-kenuban nincs steril környezet. Ennek ellenére persze megveregette Csizmadia Kolos vállát, és bízik benne, hogy neki is sikerül kvalifikálnia magát a döntőbe.
Ezt követően történelmi eseményt láthattunk, ugyanis bemutatkozott az olimpiai program a női kenu, és rögtön az ország két legjobbjáért, Takács Kincsőért és Balla Virágért szurkolhattunk. Takács a szegedi világkupa után elmondta, hogy számára a Balla Virággal alkotott páros érez prioritást az olimpián. Balla úgy volt, hogy nem is indul egyesben, de kedden a 19 éves Horányi Dóra vállsérülés miatt visszalépett a szerepléstől, így 27 éves győri Európa-bajnok vette át a helyét a C-1 200 méteres mezőnyben.
Az első női C-1 200 méteres előfutamban Balla Virág szállt vízre. A futamot az amerikai Nevin Harrison uralta, de Balla is folyamatosan az élmezőnyben evezett. A hajrában a magyar kenus óriásit hajrázott Katherin Nuevo Segurával, de végül a kubai három tizeddel győzött, így Balla a reményfutamba került. Ott azonban a győri kenus rajt-cél győzelmet aratott, így végül bejutott a csütörtöki középfutamba.
A világ- és Európa-bajnok Takács Kincső az ötödik futamban indult, a rajtja ugyan nem sikerült túl jól, de egy óriási hajrá után a második helyet szerezte meg, három tizeddel megelőzve a román Daniela Cociut. A futamot a lengyel Dorota Borowska nyerte.
"Nagyon jó érzés volt bemutatkozni. Az elmúlt pár napban jól elvoltunk Tokióban, nem éreztük a nyomást.
Hálásak vagyunk, hogy első női kenusként itt lehetünk az olimpián. Remélem, ez a könnyedség megmarad a verseny végéig.
A rajt sajnos nem az erősségem, de szerencse a lengyel lány is elrontotta. Az volt a tervem hogy vele megyek, és ha ott tudok vele maradni, akkor esélyesebb a továbbjutás" - értékelt Takács Kincső, aki nem érzi hátránynak, hogy Balla Virágnak a reményfutamban is szerepelnie kell, mert így legalább be lesz melegedve a párosra. A pályáról azt mondta, hogy neki kedvez, de Balla Virágnak kicsit zavaró lehet a szél. De a párosukban ő a kormányos, úgyhogy megoldja.
A két kenus előfutam után jött a nap legjobban várt eseménye, amikor a magyar kajak-kenusport két legfényesebb csillaga, az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta és a Rióban aranyérmes Csipes Tamara szállt vízre a női K-1 500 méteres előfutamban. Kozák a versenyszám címvédőjeként érkezett az olimpiára, Csipes pedig azzal a nem titkolt szándékkal jött, hogy letaszítja a trónról a kajakkirálynőt.
Az ötszörös olimpia bajnok, kétszeres címvédő Kozák az ötödik előfutamba került, megkapta maga mellé az Európa-bajnok dán Emma Jörgensent. Kozák a már megszokott gyengébb rajttal indított, Jörgensen pedig azonnal az élre állt. A magyar kajakos azonban 150 méter után behozta a lemaradását, és féltávnál már át is vette a vezetést. A táv második felén a két világklasszis folyamatosan egymás mellett haladt, a hajrából azonban Kozák jött ki jobban, aki 1:48.730-as idővel megnyerte a futamát és továbbjutott a középfutamba.
„Kicsit presztízskérdés is volt a mostani előfutam. Rég ültem már egyesben. Remélem jobb sorsolást kapok holnap.
A tegnap miatt kicsit csalódott voltam, úgy érzem többet tudtunk volna kihozni magunkból"
– nyilatkozta az M4 Sportnak Kozák Danuta, aki kedden bronzérmet nyert Bodonyi Dórával K-2 500 méteren.
A következő előfutamban a Rióban a kajaknégyes tagjaként aranyérmes Csipes Tamara szállt vízre. Rajt-cél győzelmet aratott. A honvéd kajakos már a rajt után azonnal az élre állt, féltávnál már egy hajóhossznyival vezetett, végül 1:48.790-es idővel, közel egy másodperces előnnyel ért célba a fehérorosz Marjna Litvincsuk előtt.
„Nem örülök annak, hogy negyedikek lettünk, mert én a bronzéremnek is nagyon tudok örülni. A helyezésnek nem örülök, de jó pályát jöttünk, a legjobb idővel, amit valaha kajakoztunk. Sajnos ettől a széltől gyors a pálya, de nagyon hullámos lesz, ez pedig egyik magyar egységnek sem kedvezett. A második kétszázötven méterünk nekünk volt a leggyorsabb. Ha kisebb a szél, simán bejöttünk volna a második-harmadik hely valamelyikére" – értékelte a keddi K-2 500 méteres döntőt Csipes Tamara, akinek a szerdai széljárás már sokkal jobban tetszett.
„Most kisebb a szél, de oldalról jön, így nehéz elrajtolni, mert kifújja a hajót. Fizikálisan ez most nem esett jól, mert a páros miatt három napja nem eveztem egyest, csak kicsúsztam a futam előtt.
Nem esett jól, hogy nincs mögöttem Erika. Mentálisan viszont nagyon rákészültem, nehogy az legyen, mint kedden, hogy megint becsúszik valaki elénk"
– tette hozzá Csipes Tamara, aki jól aludt a keddi döntő után, de hajnalban felriadt, mert földrengés volt Tokióban.
„A szélcsend lenne ideális, de itt a pálya mellett szélturbinák vannak, úgyhogy kizárt, hogy az legyen.
Állítólag csütörtökön enyhe szembeszél lesz, ami nekem és Danának abszolút kedvez, de ettől függetlenül brutális lesz a mezőny.
Az új-zélandiak elképesztő formában vannak, a fehéroroszokat sem írnám le, és persze mindig bejön egy meglepetésember" – tette hozzá az olimpiai bajnok kajakos.
Az utolsó magyar érdekeltségű programban vízre szállt a királykategóriás K-1 1000 méteres versenyszám friss olimpiai bajnoka, a 24 éves Kopasz Bálint és az ezüstérmes Varga Ádám is. Ezúttal azonban párosban próbálták kiharcolni a döntős szereplést. Kopasz társa a világ- és Európa-bajnok magyar Nádas Bence volt, míg a 21 éves Varga az Eb-ötödik Béke Kornéllal alkotott páros 1000 méteren.
Elsőként a Nádas, Kopasz kettős szállt vízre, amely remekül kezdett, és 250 méter után a második helyen állt az ausztrál egység mögött, féltávnál azonban már átvette a vezetést a magyar egység. 250 méterrel a vége előtt a Nádas, Kopasz kettős még mindig az élen állt már két másodperc előnye volt a harmadik ausztrál kettős előtt, így magyar páros középfutamos szereplését semmi sem veszélyeztette, végül a Nádas Bence, Kopasz Bálint kettős 3:11.877-es idővel és futamgyőzelemmel kezdett az olimpián.
"A tegnapi napot gyorsan feldolgoztam. Amint belecsaptam a vízbe a célnál, jöttek az interjúk és az egyéb teendők a verseny után. Ezt követően már maximálisan készültem a párosra.
Erős vagyok mentálisan, úgyhogy nem érdekel, hogy kedden milyen nagy tettet vittem véghez, arra gondoltam, hogy itt van a párosunk, ahol szeretnénk minél jobb eredményt elérni.
Persze ez nem egyszerű, mert ebben a mezőnyben rengeteg olyan egység van, amely évek óta együtt készül. Vannak itt világbajnokok, de hiszek abban, hogy jók lehetünk, mert jó formát mutattunk - értékelt Kopasz Bálint, aki a keddi K-1 1000 méteres győzelme után még kiment Nádas Bencével a vízre, hogy a párosra készüljön.
"Ez mindenképpen segített, engem doppingolt is, hogy Bálint zseniális versenyzéssel lett olimpiai bajnok. Ez belőlem ma százötven százalékot hozott ki, mert nem mindenki mondhatja el, hogy egy olimpiai bajnok lehet a partnere.
Tegnap is csiszoltuk a párosunkat. Ma nagyon jól mentünk, és hétszázötven méter után Bálint szólt, hogy engedjünk ki, mert nagyon jól állunk, így értékes energiákat tudtunk megspórolni a holnapi középfutamra" - mondta Nádas Bence, aki elárult, hogy az egység tavaszi összeállása óta annyi változott, hogy ő ült előre, Kopasz Bálint pedig hátra került, ez pedig jó döntés volt.
A következő előfutamban szerepelt a kedden ezüstérmet nyerő Varga Ádám és a 22 éves Béke Kornél. A magyar párosnak nem sikerült a verseny. Csak a szamoai egységet tudta maga mögött tartani, végül a negyedik helyen ért célba, közel 17 másodperccel lemaradva a győztes spanyol egység mögött, így a magyar páros reményfutamra kényszerült. A délutáni etapban - ahonnan az első három hajó lépett tovább - magyarok az ausztrálok és a szlovákok mögött a kanadaiakkal csatáztak a harmadik helyért. Hol az egyik, hol a másik egység volt előrébb, de végül Vargáék érkeztek a célba harmadikként, így versenyben maradtak a csütörtöki középfutamra.
A magyarok csütörtöki programja:
középfutamok:
9.30 (2.30): férfi K-1 200 m (Tótka Sándor, Csizmadia Kolos)
9.44 (2.44): női C-1 200 m (Takács Kincső, Balla Virág)
9.58 (2.58): női K-1 500 m (Kozák Danuta, Csipes Tamara)
10.12 (3.12): férfi K-2 1000 m (Béke Kornél, Varga Ádám; Nádas Bence, Kopasz Bálint)
Döntők:
11.27 (4.27): FÉRFI K-1 200 M
11.43 (4.43): NŐI C-1 200 M
12.08 (5.08): NŐI K-1 500 M
12.34 (5.34): FÉRFI K-2 1000 M