Szabó Mátyás elmondta: a Velencei-tónál a múlt héten és a hét végén lehullott, 40 milliméter csapadék 4 centiméterrel növelte ugyan a vízszintet, de a jelenlegi 117 centiméteres vízmélység még mindig mintegy 30 centiméterrel alacsonyabb a kívánatosnál.
Hozzátette: a helyzetet súlyosbítja, hogy kánikula idején naponta egy centiméternyi víz párolog el a tóból, valamint, hogy kimerültek a tározóból való vízpótlás lehetőségei. Ugyanis mind a zámolyi, mind a pátkai tározótóból minden nélkülözhető vizet beengedtek már a Velencei-tóba.
- Az alacsony vízállás miatt szerencsére nincs még vészhelyzet, nem került veszélybe a tó élővilága, s egyelőre vízpótlásra sincs szükség - közölte Szabó Mátyás.
Hangsúlyozta: amennyiben a hiányzó vízmennyiséget az őszi, téli csapadék sem pótolja, a szakemberek megvizsgálják a mesterséges vízpótlás lehetőségét. Az igazgató beszámolója szerint, ha szükség lesz rá, átalakítják az 1990-es évek elején már használt vízpótló berendezéseket, amelyekkel akkor ivóvizet juttattak a már vészesen leapadt tóba. Szólt arról is, hogy a Balatonnál a lehullott alig 20 milliméternyi csapadék kevés volt a vízszint megemeléséhez, a siófoki vízmérce változatlanul 56 centimétert mutat.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője hozzáfűzte: az ökológusok szerint az alacsony vízállás nem veszélyezteti a tó élővilágát, a hajózást, nehezíti viszont a nagyobb tőkesúlyú vitorlások közlekedését.