A siketfajd |
Közölte: a kőszegi Chernel-kertben egy gazdasági társaság adományának köszönhetően megépült egy siketfajdok tartására alkalmas röpde, két példányt pedig ajándékba kaptak a Hármashatár Baráti Kör tagjaitól. A siketfajd tenyészpár Nyugat-Európából származik, ahol sikerrel szaporították a fajta egyedeit.
- Amennyiben a tartás sikerrel jár, újabb tenyészpárokat szerez be a nemzeti park, néhány év múlva pedig sor kerülhet az Őrségbe való visszatelepítésre is - fűzte hozzá.
Markovics Tibor hangsúlyozta: a tudományos program ugyan elindult, de továbbviteléhez szükség lesz a szaktárca támogatására is, melyet pályázatokon indulva kívánnak elnyerni.
Hozzátette: ahhoz, hogy a siketfajdok újra nyugodt fészkelő helyekre találjanak a Vend-vidéken, ritkítani kell az Őrség vaddisznó és róka állományát, amelyek az ország más területeihez hasonlóan ezen a tájon is túlszaporodtak.
Hangsúlyozta: Magyarországon a siketfajd az 1960-as évek közepéig őshonosnak számított, az Őrségben 200-300 példány is élt, utolsó egyedeik fészkelését 1965-ben figyelték meg a Vend-vidéken.
Az Őrségi Nemzeti Park címerében is látható nagytestű madár a szakemberek szerint nagyon érzékeny a környezetére, kényes a táplálkozásra; a folyamatos környezeti zavarás, a terjeszkedő mezőgazdasági művelés vezetett kipusztulásához Magyarországon.