Biztonság
A túrasízés örömének nagy része az ember magára utaltságából fakad. A havas hegyekben történő barangolás varázsával együtt jár a biztonság csökkenése, mivel értelemszerűen messze kerül a síző a lakott területektől. A biztonság betervezése minden egyes túra lényeges aspektusa.
Minden út időtartamát saccoljuk meg, és hagyjunk helyet a tévedésnek; ne maradjunk kint sötétedés után. Induljunk korán, mielőtt a hó megolvadna. Mindig csoportosan induljunk neki, és a csoport állandóan legyen együtt. Ne legyünk restek visszafordulni és lemondani célunkról, hiszen a hegy mindig ott lesz, és máskor is megjárhatóak az útvonalak. A hegy tiszteletet érdemel.
Lesiklás
A lesikláshoz rögzítsük sarkunkat a kötésben. A technika megegyezik a hagyományos síelésével, de konzervatívabb stílust vegyünk föl. Súlyos hátizsákkal, a mászás okozta fáradtsággal az izmainkban, messze a lakott területektől; nem itt kell az újdonságokat kipróbálni és kockáztatni.
Vészmegállás
Veszélyes csúszásokból a síbot segítségével menthetjük ki magunkat. A két botot egymással párhuzamosan tartva, a hótányér felől csúszás közben vágjuk bele a hóba vagy a jégbe.
Bár a részletes túratérképeken jelölik a túrasíutakat, mindenképp ajánlott helyi ismeretekkel rendelkező túravezetőt fogadni vagy részletesen kikérdezni. Néhány túra klasszikussá vált, így pl. az Haute, mely Chamonix és Zermatt között húzódik, és körülbelül egy hét alatt teljesíthető. Először 1903 telén tették meg.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Nagyobb alpesi síközpontokban találhatunk hegyi vezetőket és rendszeres túrákat. Ezeken a helyeken a túravezetésen kívül ellátnak tanácsokkal, és segítséget nyújtanak felszerelés bérléséhez.
A cikket a KalandVilágnak köszönhetjük.