Két csapat is útnak indul az idei antarktiszi szezonban, hogy egy új sporteszközzel szeljék át a fehér kontinenst. Az eszköz neve kite-sled, azaz kite-szán, ami a kite-surf téliesített és kényelmesített verziója. A delikvens kényelmesen elhelyezkedik a szánon, a lábát a lábkormányra helyezi, azzal irányítja a szán mozgását, a kezével pedig a kite-ernyőt fogja, amely egy trapézzal a derekára van erősítve, csakúgy, mint a kite-surfösöknél.
Az egyik - három tagú - antarktiszi csapatot a spanyol Ramón Larramendi vezeti, aki 2001 óta Grönlandon tesztelte járművét. Ők 4500 km megtételére készülnek a kite-szánnal, az Antarktisz keleti felét fogják átszelni. A három spanyol kalandor 85 napra elegendő élelmiszert, kommunikációs és filmes berendezéseket, valamint nyolc - 10-60 négyzetméter nagyságú - kite-ot visz magával.
A másik egy ausztrál csapat, akik mind jó síelők, de sarkköri tapasztalatuk még egyáltalán nincs. Az útitervük olyan titkos, mintha FBI-ügynökök lennének, viszont terveik igen hangzatosak. "Az Antarktisz tengerpartjáról elkite-ozunk a Déli-sarkra és vissza, légi segítség nélkül. Ha újévre visszaérünk a Patriot Hills bázisra, akkor utána még elmegyünk megmászni a Mount Vinsont, ami 250 km-re van." Napi ötszáz kilométert szeretnének megtenni, 100 km/h órás csúcssebességgel.
Persze senki se gondolja, hogy kite-ernyőt még senki nem használt a jég birodalmában. A kontinensre sível merészkedők már évek óta használnak kite-okat, mivel azzal sokkal gyorsabban tudják a sík terepen szelni a havat. A kite-szán abban a tekintetben jelent igazán újítást, hogy ülve tudják elérni a 100 km/h-s sebességet, így sokkal kevésbé fáradnak el.