Egy nemrég készült új-zélandi vizsgálat szerint a nők menstruációs ciklusa sok más egyéb mellett a fizikai aktivitásukra és az edzés alatti teljesítményükre is kihat, ám a kutatást vezető dr. Stacy Sims szerint emiatt felesleges aggódniuk a gyengébbik nem képviselőinek.
A ciklus a menstruáció első napján kezdődik, ekkor az ösztrogén és a progeszteron szintje is a legalacsonyabban van. A szervezet számára ilyenkor a legkönnyebb hozzájutni a glikogénhez, ami egy jóval könnyebben és gyorsabban elérhető energiaforrás, mintha a zsírsavakat kellene lebontania. Ezzel magyarázható, hogy
ilyenkor nagyobb intenzitású mozgásra is képesek vagyunk
– kivéve persze akkor, ha a menzesz erős fájdalmakkal jár.
Nekik a könnyebb kardiomozgások ajánlottak, mint az úszás vagy a jóga, illetve ilyenkor különösen fontos figyelni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is. A kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő alvás és a napközbeni pihenés elengedhetetlen ebben az időszakban.
A menstruáció elmúltával az ösztrogén és a progeszteron szintje emelkedésnek indul.
Ez az az időszak a hónap során, amikor a legerősebbnek érezhetjük magunkat.
Ezért nem is érdemes kímélni magad: adj bele mindent! Mássz hegyet, menj el egy izzasztó spinningórára, vagy próbáld ki az úgynevezett HIIT-edzést, azaz a magas intenzitású intervallumtréninget.
Az ovuláció előtti néhány napon, illetve az ovuláció idején az ösztrogén szintje a csúcson van, hogy utána erőteljes csökkenésnek induljon. Ilyenkor egy kicsit több alvásra vagy pihenésre van szükséged, és
fel kell rá készülnöd, hogy edzés közben megnőhet a lesérülés veszélye.
Ilyenkor jobb, ha visszaveszel a tempóból: kényeztesd magad egy fürdővel, egy finom vacsorával, a csoportos edzések helyett pedig válaszd inkább a futást.
Közvetlenül a menstruáció előtt a szervezet már a ciklusra készíti fel magát. Ilyenkor egy nagy progeszteronlöket éri, emellett olyan tüneteket tapasztalhatsz, mint a menstruációs görcs, mellfeszülés, hőhullám.
A legtöbben ilyenkor egyáltalán nem vágynak az edzőterembe. Arra is oda kell figyelni, hogy a progeszteron megnöveli a szervezet nátriumelvonását, ezért edzés után fontos pótolni a fehérjét és a folyadékot, az ételekhez pedig érdemes egy kis sót adni.
Edzés alatt légy kíméletes magaddal, mivel ilyenkor lassabban regenerálódik a szervezet, de
a sportot semmiképpen sem érdemes kihagyni már csak az utána felszabaduló endorfin miatt sem.
A legfontosabb tehát, hogy figyelj a tested jelzéseire, és ennek megfelelően igazítsd az edzéseidet is, így biztos lehetsz abban, hogy jót tettél magaddal.