Két nyolcezer méter feletti hegycsúcs megmászására készülnek magyar hegymászók

View of Kanchenjunga, Kangchendzonga range, Ganesh Tok viewpoint, Gangtok, Sikkim, India, Asia ASIA beauty in nature color image day ENVIRONMENT FOG ganesh tok ganesh tok viewpoint gangtok HORIZONTAL india kanchenjunga kangchendzonga kangchendzonga range
View of Kanchenjunga, Kangchendzonga range, Ganesh Tok viewpoint, Gangtok, Sikkim, India, Asia
Vágólapra másolva!
Újabb nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsok oxigénpalack nélküli megmászására készülnek magyar hegymászók: Klein Dávid a 8027 méteren fekvő Sisapangma, míg Varga Csaba a Kancsendzönga 8586 méteres meghódítására indul tavasszal a Kalifa Himalája Expedíció 2018 részeként.

A magyar hegymászás csaknem három évtizeddel ezelőtt arra vállalkozott, hogy teljesíti az úgynevezett Himalája Koronája programot, azaz jusson fel magyar állampolgárságú hegymászó a Föld minden 8000 méter feletti hegycsúcsára - hangsúlyozta Bíró Dániel, a Kalifa Himalája Expedíció 2018 kommunikációs menedzsere a szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Hozzátette, a tizennégy hegycsúcsból már csak a Sisapangma 8027 méteres, a K2 8611 méteres és a Mount Everest 8850 méteres csúcsának oxigénpalack nélküli elérése hiányzik.

Varga Csaba nagyváradi hegymászó az idei expedíció során

a Kancsendzönga hegycsúcsot hódítja meg Erőss Zsolt és Kiss Péter emlékére,

akik öt éve tűntek el tragikus körülmények között a hegycsúcs megmászása utáni ereszkedés közben.

Varga Csaba, Klein Dávid és Suhajda Szilárd hegymászók az őket támogató Kalifa Kft. ügyvezető igazgatójával, Omar Sarhannal budapesti sajtótájékoztatójukon Forrás: MTI/Soós Lajos

Varga Csaba elmondta, hogy a hegycsúcs meghódításának két célja van: az egyik, hogy megemlékezzen a két kiváló magyar hegymászóról, akiknek emlékére és tiszteletére emléktáblát helyeznek el az alaptáborban.

– mondta. A hegymászó áprilisban indul és május közepén, vagy végén tér vissza. Varga Csaba az első 8000 méter feletti hegycsúcsot, a Kína és Pakisztán határán fekvő Gasherbrum II-t (K4) 2013-ban mászta meg.

Klein Dávid az előzetes tervektől eltérően Suhajda Szilárd hegymászótársa nélkül indul a Kalifa Himalája Sisapangma Expedícióra. Suhajda elmondta, az expedíció háttércsapatának részeként Magyarországról támogatja Klein Dávidot.

Kilátás a Sisapangmára Forrás: ONLY FRANCE/DUCOIN-ANA/ ONLYWORLD.NET/Ducoin-Ana

Klein Dávid kiemelte, hogy a Himalájában fekvő Sisapangma főcsúcsra eddig egyetlen magyar állampolgárságú hegymászó sem jutott fel, csak az előcsúcsot sikerült meghódítani. Szerinte a hegy normál útvonala technikailag csak közepesen nehéz,

a mászást mégis nehézzé és kockázatossá teszi az előcsúcsról (Central Summit) a főcsúcsra átvezető hógerinc.

A hegymászó ezért nem a normál útvonalat, hanem az úgynevezett Inaki útvonalat is lehetséges útiránynak tartja - ezt a helyszínen dönti majd el az időjárási viszonyokat figyelembe véve.

Klein Dávid a tervek szerint március végén repül Nepálba és nagyjából két hónapos mászás után indul neki a csúcstámadásnak. "A Sisapangmán várhatóan kevés akklimatizációs körre lesz szükségem, de ezt most még nem lehet előre megmondani, de elképzelhető, hogy az előkészítő munkát megúszom akár egy-két akklimatizációs körrel, és utána rögtön a csúcstámadásra kerülhet sor" - magyarázta.

Ez pedig a Kancsendzönga Forrás: robertharding/Jane Sweeney/Jane Sweeney

Elmondta azt is, hogy miután kiderült, Suhajda Szilárd nélkül kell megmásznia a hegyet, társakat keresett maga mellé. Egy ötfős nemzetközi csapat jött össze, akik közül három hegymászóval együtt már állt az Annapurna csúcsán.

A sajtótájékoztatón Kandrács Ildikó, a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség elnöke a hegymászóknak átadta a szövetség zászlaját, hogy felvigyék magukkal a hegycsúcsra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!