Az NBA tengerentúli idő szerint március 11-én, szerda este állt meg, miután közvetlenül a mérkőzés kezdete előtt kiderült, hogy a Utah Jazz egyik játékosa, Rudy Gobert pozitív vírustesztet produkált.
A liga kezdésként 30 napos szünetet hirdetett, amelynek úgy mentek neki a csapatok, hogy a 82 meccses alapszakaszból 63-67-et teljesítettek.
A leállás pillanatában keleten a Milwaukee Bucks állt az élen (53-12-es mérleggel), míg nyugaton a Los Angeles Lakers (49-14-es eredménnyel) vezette a sort.
Közben újabb sztárok fertőződtek meg, többek között a világ egyik legjobbjaként számon tartott Kevin Durant. A Brooklyn Nets kétszeres bajnokán kívül még három csapattárs is elkapta a vírust.
Az együttesek mögött álló tulajdonosok és az NBA első embere, Adam Silver mindeközben a háttérben azon dolgoztak, hogy be lehessen fejezni a 2019/2020-as bajnoki szezont.
A legújabb tervek szerint mind a 30 csapat egyetlen arénában, a külvilágtól gyakorlatilag hermetikusan elzárva játszaná le az alapszakasz még hátralévő meccseit, majd a rájátszást.
Az alapszakasz-mérkőzések a helyi televíziókkal kötött szerződések miatt fontosak, mert ezek kimondják, egy idényben legalább 70 találkozót kell közvetíteni, különben jelentős összegtől esnének el a csapatok és a liga. Ezen kívül a járványhelyzetre is érvényes kollektív szerződés értelmében minden egyes le nem játszott meccs 1%-os fizetésmegvonással járna, amit a játékosok sem szeretnének.
LeBron James, napjaink legnagyobb sztárja minden egyes végleg elmaradt Los Angeles Lakers találkozóval nagyjából 400 000 dollárt veszítene.
A realitások talaján maradva valószínűleg 5-7 találkozó menne még le a rájátszás előtt, amivel pont teljesülne az előbb említett TV-s kötelezettség. A 16 csapatos playoff-ban elképzelhető, hogy az első körökben nem négy, hanem csak három nyert meccsig mennének a küzdelmek.
A helyszínnel kapcsolatban elindultak a keresések, a liga illetékesei szerint szóba jöhet a most amúgy is teljesen kiürült Las Vegas, ahol legutóbb Kennedy elnök meggyilkolása után zártak be a kaszinók, és akkor is csak pár órára.
Amerika játszóterén kívül még Orlando, Atlantic City, Hawaii, Lousville és a Bahama-szigetek is esélyesek az NBA fogadására.
Jelen állás szerint június végén folytatódnának a küzdelmek a ligában.
Ha ez valóban így lesz, akkor borul a jövő évi menetrend is, és a június 25-re tervezett amatőr játékosbörzére (draftra) ősszel kerülne sor, míg a következő idény karácsony táján kezdődne.
Egy nappal az NBA leállása után, március 12-én az NHL vezetősége is úgy határozott, hogy a járvány és a kosarasokkal közösen használt öltözők okozta kockázat miatt szüneteltetik a liga küzdelmeit. Hasonlóan a kosárlabdához, itt is 82 mérkőzéses lenne az alapszakasz, amelyből a résztvevők 69-71 találkozót teljesítettek már.
A szünetben a keleti konferencia élén a Boston áll összesen 44 győzelemmel, 14 „sima" és 12 hosszabbításos vereséggel. Nyugaton a címvédő St. Louis vezet 42-19-10-es mérleggel.
Az NHL illetékesei akár egy késő tavaszi újrakezdést is elképzelhetőnek tartanak, de felkészültek a további csúszásra is. Ennek első lépéseként július vége helyett augusztus végéig sikerült minden egyes csarnokra használati engedélyt szerezni, ami elengedhetetlen volt a tervezéshez.
Abban is általános egyetértés van a felek között, hogy nem szabad egyből folytatni a küzdelmeket a jégen a sérülések elkerülése végett.
A tervek szerint egy rövidített, két hetes edzőtáborba kellene kezdeni a csapatoknak, hogy újra megfelelő formában legyenek.
Bár otthon mindenki külön, személyre szabott programok szerint készül, ez még önmagában nem lenne elég.
A fertőzést itt sem úszták meg a játékosok, az Ottawa Senators több hokisa is elkapta a kórt. A betegség mellett ugyanakkor mind a jégkorongozók, mind a tulajdonosok elkötelezettek a folytatás mellett. Ennek egyik oka, hogy
óvatos becslések szerint már most néhány százmillió dollár veszteséggel számolhat az NHL, de ha nem alakulnak jól a dolgok, ez a szám könnyen egymilliárd dollár is lehet.
A jelenlegi veszteségek komolyan befolyásolják a jövő évi fizetési sapkát is, amelyet az előző szezon bevételei alapján kalkulálnak. Ez a leállás előtt úgy nézett ki, hogy a jelenlegi 81,5 millió dollárról jövőre 84-88 millióra emelkedhetett volna a keret. Aztán jött a globális járvány és a teljes leállás.
Az NBA és az NHL érintettjei is szeretnék valamilyen módon befejezni a bajnokságaikat, hogy kiszolgálják a rajongókat és a szponzori, közvetítési szerződéseknek is eleget tegyenek. Hogy milyen fontos a TV a ligák életében, arra a tavalyi pénzügyi jelentéseik kiváló választ adnak.
Mind az NBA, mind az NHL a rájátszásban realizálta a legtöbb TV-hez kapcsolódó bevételét 2018/2019-ben, nagyjából 62%-át a teljes szezonra vonatkozó összegnek.
Eredetileg február 29-től október 4-ig tartott volna az alapszakasz, a rájátszás pedig november 7-én zárult volna az MLS Kupa döntőjével. A bajnokságban összesen két fordulót sikerült teljesíteni, amikor az NHL-hez hasonlóan, március 12-én felfüggesztették a koronavírus-járvány miatt a pontvadászatot, méghozzá első körben 30 napra.
Sokáig úgy tűnt, hogy a gyors leállást követően itt nem lesz fertőzött játékos, majd
április 2-án a Philadelphia Union csapata hivatalosan bejelentette, hogy egyik futballistája, akit nem nevezett meg, elkapta a kórt.
A 26 együttest tömörítő MLS illetékesei március 19-én meghosszabbították az eredetileg egy hónaposra tervezett szünetet, és a Járványügyi Központ (CDC) rendezvényekre vonatkozó korlátozó intézkedéseit szem előtt tartva május 10-re halasztották a folytatást.
Emellett a liga elrendelte azt is, hogy a klubok zárják be az edzőközpontjaikat is a vírus terjedése miatt.
Ezzel együtt már készülnek vészforgatókönyvek is a bajnokság befejezésére, így az is előfordulhat, hogy júliusban indulnak újra a meccsek, méghozzá heti kettő találkozóval.
Ha ez a terv lép érvénybe, akkor december 12-én vagy 19-én érne véget az idény, ami elég megterhelő lenne mindenkire nézve, de technikai akadálya ennek nem lenne és mindenki a pénzénél maradna.
A baseball annyiban különbözik az előzőektől, hogy itt március 26-án kezdődött volna a szezon, de március 12-én itt is bejelentették a vezetők, hogy két héttel később rajtol az idény a koronavírus-helyzet miatt. Ez az álláspont mindössze négy napig tartott, amikor 16-án a korábban is említett CDC intézkedésekkel egyetemben határozatlan időre felfüggesztették a rajtot.
A liga irányítói és a tulajdonosok nehéz helyzetben vannak, ugyanis a játékosokkal kötött kollektív szerződés értelmében, ha esetleg nem lenne 2020-ban baseball a járvány miatt, akkor is ki kellene fizetni összesen 170 millió dollárt a csapattagoknak.
Bevétel nélkül ez komoly kiadás lehet, még akkor is, ha ez rendes üzletmenetben évi 4 milliárd dollárt jelent a 30 együttes játékosainak. Ugyanakkor a sztárok is érdekeltek a meccsekben, mert kevesebb mérkőzésért arányosan kevesebb fizetés járna, így ők sem szeretnék, ha rövidített bajnokság lenne.
A kezdést illetően az illetékesek bíznak a május közepében, ugyanakkor már azzal is számolnak, hogy előfordulhat, hogy egy ideig zárt kapuk mögött, nézők nélkül mennének a találkozók.
Ez óriási csapás lenne, mert az MLB-ben van a legtöbb hazai meccs, évi 81 alkalommal léphetnek a csapatok pályára a saját szurkolóik előtt.
Ez egy-egy alkalommal 35-45 000 fizető embert jelent, és az ezzel járó büfés, mez és egyéb relikviás bevételeket a stadionokban. Viszonyításképpen az NBA és NHL esetében évi 41 hazai mérkőzés van az alapszakaszban, átlagosan 15-20 000 néző előtt.
Ha május közepén elindulhatna az idény, akkor az eredeti október 28-as bajnokavatás helyett télen fejeződhetnének be a csaták, baseball szempontjából finoman fogalmazva sem ideális időjárási körülmények között.
A listánk utolsó szereplője a legnézettebb sportág az Egyesült Államokban. A globális koronavírus-járvány terjedési ütemének szempontjából az NFL 2019/2020-as szezonja még pont jókor ért véget (február 2-án volt a Super Bowl).
Az új idény szeptember 10-én, csütörtökön kezdődne. Ezt megelőzi majd az április 23. és 25. között rendezett draft, amelyet már utolért a járvány, mert Las Vegasban közönség és show nélkül lesz az eredetileg igazi népünnepélynek tervezett börze.
Május 19-én pedig el szeretnék indítani a tavaszi edzőtáborokat is a tengerentúlon. Mindazonáltal a liga illetékesei az utóbbi kapcsán folyamatosan figyelik a járványhelyzetet az országban.
Az NFL vezetősége a relatíve késői kezdés mellett is dolgozik az esetleges alternatív megoldásokon arra az esetre, ha ősszel is fennállna a járványügyi helyzet. Akárcsak a baseball esetében, itt is elképzelhetőnek tartják, hogy zárt kapuk mögött rendeznék a meccseket.
Ezzel ugyan jelentős mérkőzésnapi bevételtől esnének el a tulajdonosok, és az akár 40-50 ezer bérletest is kárpótolni kellene, de a TV-s díjakra ez nem lenne hatássa.
A másik lehetőség, hogy lerövidítenék az egész szezont. A liga 16 mérkőzéses alapszakaszában minden csapat 12 meccset játszik a saját főcsoportjában lévő vetélytársakkal, és négyet a másik főcsoportbeli ellenfelekkel. A CBS információ szerint ebben az esetben, az első körben utóbbi négyről lemondhatna az NFL, ha a helyzet úgy kívánja.
A liga illetékesei egyelőre az eredeti elgondolások mentén tervezik a szezont, ráadásul március 31-én a klubtulajdonosok megszavazták, hogy már a következő szezontól 12-ről 14 csapatosra bővítik a rájátszás mezőnyét.
Az NFL illetékesei csak akkor térnek el az eredeti tervektől, ha augusztusban is úgy látszik, hogy nem fogják feloldani a járvány miatt bevezetett korlátozásokat és tiltásokat az országban.