LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 18: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors shoots a three pointer in front of Kyle Kuzma #0 of the Los Angeles Lakers during a 115-113 Warriors win on Martin Luther King Jr. Day at Staples Center on January 18, 2021 in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2021 NBAE Harry How/Getty Images/AFP (Photo by Harry How / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
Vágólapra másolva!
A Golden State Warriors legnagyobb sztárja, Stephen Curry ellenállhatatlanul kosarazik a 2020/2021-es idényben. A háromszoros bajnok és kétszer az idény legértékesebb játékosának megválasztott irányító az előző szezont szinte teljesen kihagyta, most mégis a hátán cipeli szebb napokat is megélt csapatát. Teszi mindezt annak ellenére, hogy az együttest világklasszisok hagyták el, és másik kulcsjátékosa is megsérült. Curry - aki formájának köszönhetően ott lesz a LeBron James vezette Nyugati főcsoport All-Star csapatának kezdőötösében is a gálamérkőzésen - mindenképpen be akarja vezetni a Warriorst a rájátszásba, hogy ott meglepetést okozva a nagydöntőig meg se álljon.
Steph Curry bombaformában kezdte a 2021-es évet. Rögtön a legelején, január 4-én a Portland Trail Blazers elleni mérkőzésen egészen elképesztően kosarazott, karriercsúcsot jelentő 62 pontot dobott, csapata 137-122-re nyert. Ezt a csúcsteljesítményt Curry mindössze 38 perc alatt érte el, ráadásul 50 százalékos hatékonysággal szórta a hárompontosokat, összesen 8 triplát vágott be, utolsó dobása is stílusosan egy hármas volt a meccsen.
Az irányító a 2013-ban elért 54 pontos rekordját adta át a múltnak 32 évesen, ezzel minden idők második legidősebb NBA-játékosa lett, aki elért legalább 60 pontot.
A rekordot a 2020-ban tragikus körülmények között meghalt Kobe Bryant tartja, aki utolsó meccsén, 37 éves korában dobott kereken 60 pontot.
A Golden State Warriors (GSW) csapatkapitánya februárban sem lassított, a San Antonio Spurs ellen 32 ponttal vezette győzelemre csapatát.
A mérkőzés után ebben az idényben már 741 pontnál járt akkor, amelynél többet az NBA történetében 32 éves kor fölött csupán a legendás Michael Jordan szerzett az első 25 találkozó során.
Curry aztán folytatta a szárnyalást, a Cleveland Cavaliers ellen 129-98-ra megnyert meccsen úgy dobott 36 pontot, hogy az utolsó negyedben már nem is lépett a parkettre.
Curry az azt megelőző hat meccsén átlagosan 37,3 pontot szerzett, és zsinórban 10 mérkőzésen úgy jutott el legalább 25 pontig, hogy minimum 50%-os pontossággal célzott.
Erre legutóbb szintén a sportág történetének legjobb játékosa, Michael Jordan volt képes az 1995/1996-os szezonban.
Hogy Curry csúcsformája elegendő lesz-e arra, hogy az előző idényben - gyakorlatilag nélküle - borzalmasan szereplő GSW meglepetést szerezzen idén, az jó kérdés. Elsődlegesen a rájátszásba (playoff) kellene bejuttatnia az együttest, amely a járványhelyzet miatt átalakított szisztémának köszönhetően nem ugyanolyan lesz. Mindenesetre az NBA történetének egyik, ha nem a legjobb irányítója korábban már háromszor nyert bajnoki címet, összesen pedig ötször játszott nagydöntőt a Warriorsszal, szóval a nagy meccsekre megvan a tapasztalata és a rutinja. Csak a társak is képesek legyenek felnőni mellé.
Curry és a Warriors felemelkedése
A klasszis irányító a Davidson egyetemre járt három évet, majd 2009-ben a Golden State Warriors az NBA-drafton az első kör hetedik helyén választotta ki őt. Az akkor 21 éves játékos jól kezdett a csapatnál, első idényében 17,5 pontot és 5,9 gólpasszt átlagolt, pedig maga a Warriors kifejezetten gyenge formában volt akkoriban, nem tudott bejutni a rájátszásba sem.
Curry a második szezonjában egyébként tovább javult, de a vízválasztó idénye a harmadik lett. A játékos többször is bokaproblémákkal bajlódott, ezért a 2011/2012-es évad előtt megműtötték, ennek köszönhetően sok meccset kihagyott, és az átlaga is némileg visszaesett.
Ez azért játszott később fontos szerepet, mert a Golden State meg tudta tartani őt, némileg rizikós döntést hozva 4 évre 44 millió dolláros szerződést kínált Currynek.
Később bebizonyosodott, hogy a lehető legjobban cselekedett a kaliforniai kosárcsapat vezetősége.
Curry a sorozatos sérülései után átalakította a játékát és edzéstervét, amely az állóképességére remek hatással volt, egy jó időre megszűntek a bokaproblémái is.
A 2012/2013-as szezontól kezdve Curry szintet lépett, azóta minden idényében 20 pont fölött átlagolt (2015/2016-ban 30.1 pontos átlagot produkált az alapszakaszban), hétszer meghívták az All-Star gálára, és többször bekerült az aktuális idény legjobb játékosai közé az All-NBA Team-be is.
Az amerikai kosárlabda legnagyobb sztárjai közt akkor kezdték emlegetni, amikor 2015-ben élete során először megnyerte az NBA nagydöntőjét a Warriorsszal, és kiérdemelte a legértékesebb játékosnak járó címet (MVP).
2012 óta a San Franciscó-i klub Curryvel egyetemben sokat lépett előre, új tulajdonos és menedzser érkezett a csapathoz, akik révén egyre ütőképesebb játékoskeret állt össze, és a Chicago Bulls korábbi sztárja, Steve Kerr lett az edző, amely megadta azt a lökést, hogy a Golden State a győzelmek útjára lépjen.
A Warriors 2015 és 2019 között uralta az NBA-t, zsinórban ötször játszott nagydöntőt, amelyből hármat meg is nyert. A sikerek legfőbb letéteményese a 191 cm magas irányító volt, a köré épített csapat rekordok sorozatát állította fel, és legyőzhetetlen gépezetnek bizonyult.
Mitől is olyan jó Stephen Curry? Miért övezi rajongás a megmozdulásait?
Egy olyan játékosról van szó, aki nem a hatalmas termetével és brutális zsákolásaival semmisíti meg az ellenfelet, hanem ésszel és fifikával játssza ezt a népszerű játékot. Mozdulatai lazák és ösztönösek, úgy dobálja be a kosárba a hárompontosokat, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne.
Őt nézve azt gondolhatja az ember, hogy a kosárlabda a legkönnyebben űzhető sportág a földkerekségen.
Számára minden bizonnyal az.
Látszik rajta, hogy élvezi a játékot és a körülötte lévő show-t, amelyet gyakran ő maga teremt meg pimasz, de mégsem arrogáns stílusával.
Az ellenfelek számára nyilván frusztráló tud lenni, amikor az utolsó másodpercekben bombáz be egy triplát, sebtében dobja be a döntő kosarat, vagy elhajítja a labdát, ami még bent sincs, de ő már hátat fordítva ünnepel. Mert tudja, hogy be fog menni. Félelmetes magabiztossággal és könnyedséggel cselez, és élmény nézni azt, amikor 3-4 védőt faképnél hagyva betör a palánk alá, és simán bedobja a ziccert.
Steph Curry voltaképpen olyan a Golden State Warriorsnak, mint Lionel Messi a Barcelonának, nélküle a csapatnak nincs esélye komolyabb eredményeket elérni.
Lesz-e még a csúcson Curry és a Warriors?
Mostanság nem lehet az NBA legesélyesebb csapatai közé sorolni a kaliforniai együttest, mert a 2019-es nagydöntő óta nem azt a formát mutatja, amit a szurkolói korábban megszoktak. A Kawhi Leonard által vezetett Toronto Raptors elleni vereség óta a GSW csak árnyéka önmagának, és ebben több tényező is szerepet játszott.
2019 nyarán a csapat magja szétszéledt, az egyik legnagyobb sztár, a 2017-es és a 2018-as rájátszás MVP-je, Kevin Durant a Brooklyn Netshez igazolt,
és olyan kulcsemberek is távoztak akkoriban, mint André Iguodala és DeMarcus Cousins.
A 2019/2020-as szezon Curry számára nem a szenzációs sikerek miatt lett emlékezetes.
Az idény negyedik mérkőzésén, a Phoenix Suns ellen a világklasszis játékos kéztörést szenvedett, és mint utóbb kiderült, 58 mérkőzést kellett kihagynia, mielőtt újra visszatérhetett.
A sérülés súlyos volt, és kettészakította a Warriors idényét, amely Curry mellett másik legnagyobb sztárjára, Klay Thompsonra sem számíthatott, aki még a Raptors elleni nagydöntő hatodik meccsén dőlt ki a teljes szezonra.
Ez már túl nagy érvágás volt a Golden State-nek. Két ilyen kaliberű klasszis kiválása, plusz a nyáron távozó kulcsemberek gondoskodtak arról, hogy a csapat semmilyen komolyabb célt ne tűzhessen ki a 2019/2020-as évadban. Curry ugyan 2020 márciusában visszatért a Raptors ellen, de a járványhelyzet miatt felfüggesztették az alapszakaszt, mely során a Nyugati főcsoport utolsó helyén tanyázott a Warriors, tehát semmi esélye nem lett volna bekerülni a playoffba.
A jelenlegi szezonnak, amely végül decemberben kezdődött, nagy reményekkel vágott neki Curry és a Warriors, mert James Wiseman személyében egy remek centert szerzett a San Franciscó-i csapat, és úgy tűnt, fel tudja venni a versenyt a legjobbakkal.
Azonban egy hónappal a rajt előtt kiderült, hogy Klay Thompson ezt az idényt is kénytelen kihagyni, mert megsérült az achillese, így sokkal rosszabb kilátások vártak Steve Kerr együttesére.
A Warriorst már a szakértők is temetni kezdték, Steph Curry viszont nem így gondolta. A nemsokára 33. életévét betöltő irányító a hátára vette a csapatot, ellenállhatatlanul kosarazik, rekordokat döntöget, de kérdés, mire lesz ez majd elég a későbbiekben.
A járványhelyzet miatt teljesen más menetrendben zajlik az aktuális NBA-idény, a rájátszásba kerülés is másképpen történik. A Nyugati és a Keleti főcsoport első 6-6 helyezettje "alanyi jogon" bejut a playoffba, viszont a 7-10. helyezett csapatokra egy úgynevezett "play-in" torna vár.
Ezúttal mindkét főcsoportban a 7. és 8. kiemelt játszik egymás ellen egy mérkőzést, melynek győztese bejut a rájátszásba, míg a vesztese összecsap a 9. és 10. helyezettek találkozójának győztesével.
Aki ezt az összecsapást megnyeri, az szintén a május 22-én induló playoff résztvevője.
A Warriors jelenleg ebben a zónában tartózkodik (pillanatnyilag a Nyugati főcsoport 9. helyén áll), és május 16-áig, az alapszakasz végéig még természetesen javíthat, illetve ronthat is saját pozícióján.
Ha Steph Curryn múlik, akkor a GSW ott lesz a hajrában, sőt, a sztárjátékos álma az, hogy újra NBA-győztes legyen. A háromszoros bajnokot az NFL történetének legnagyobb játékosa, a 2021-ben 43 évesen újabb Super Bowlt nyerő Tom Brady inspirálja az újabb sikerek eléréséhez.
Vannak dolgok, amelyek az ellenőrzésünk alatt állnak, és olyanok is, amelyek nem. De minden apró dolog, amit napi szinten végez, és minden munkája, amelyet a csúcsra való visszatérés érdekében végez, azért működhet, mert Brady a valóságban él, így tudja, mi kellett ahhoz tőle, hogy a Tampa Bay Buccaneers kiemelkedően szerepeljen. Tudja, mikor kell igazán a legtöbbet kihoznia magából a pályán. Ez a fajta perspektíva az egyik legnagyobb erőssége"
- mondta Curry a hétszeres bajnok amerikai futballistáról.
A Golden State sikerkorszaka, majd némileg váratlan hanyatlása kapcsán elmondta, hogy tisztában van azzal, hogy a kosárlabdában gyorsan változhatnak az események, de az újabb bajnoki címre vonatkozóan úgy véli, hogy egy darabig még fennáll a siker lehetősége.
Gondolkodom ebben az évben és a következő évben is. Klay visszatérése is eszembe jut. A legjobb éveim közepén vagyok, és gondolkodom minden olyan dolgon, amelyet az elmúlt négy-öt évben átéltünk, és amelyekre valahogy építeni tudunk. Nehéz megmondani, hogy mi is a tényleges helyünk most, de szerintem jó pozícióban járunk, fogalmazzunk így"
- fejtette ki álláspontját az irányító.
Saját teljesítőképességével és fizikai állapotával kapcsolatban Curry ekképpen fogalmazott:
"Úgy érzem, hogy most vagyok a 20-as éveim közepén.
Nem tudom, ez mit jelent. Talán csak átverem magam. Gondolom, az elmének erősnek kell lennie ahhoz, hogy elmondja a testnek, mennyire fiatal, vagy milyen fiatalnak érzi magát. Nincsenek aggodalmaim amiatt, hogy hamarosan hanyatlanék".
A játékos tehát önbizalommal telve várja a folytatást, de ha úgy alakulna, hogy soha többé semmit sem nyerne pályafutása során, akkor is kivételes karriert tudhat magáénak.
Érdekesség, hogy vele kapcsolatban is megoszlanak a vélemények, akad olyan is, aki nem feltétlenül szuperlatívuszokban beszél róla. Legnagyobb kritikusa éppen Michael Jordan, akinek a rekordjai közelében áll Curry.
Minden idők legnagyobb kosárlabdázója 2019-ben azt nyilatkozta, hogy Curry még nem lehet a kosárlabdázó Hírességek Csarnokának tagja.
Ő nagyszerű játékos, de úgy gondolom, hogy nem Hall of Famer. Egyelőre nem az"
- mondta a hatszoros bajnok, ötszörös alapszakaszbeli MVP Jordan a Warriors irányítójáról.
A kosárlabdázók Hírességek Csarnokába egyébként csak olyan játékosok kerülhetnek be, akik már legalább öt éve visszavonultak, így Curry neve is csak ezután jöhetne szóba.
Jordan valószínűleg arra gondolt, hogy a Golden State játékosa még nem tett le annyit az asztalra, hogy a legnagyobbak között emlegessék, pedig 30 évesen már kétszeres alapszakaszbeli MVP és háromszoros bajnok volt az NBA-ben, emellett ma már elmondhatja magáról, hogy minden idők második legtöbb bedobott hárompontosa is az ő nevéhez fűződik.
Nem tudni még, hogy Stephen Curry csúcsformája mire lesz elegendő ebben a szezonban, és mennyire tudnak felnőni mellé a társak, de ha bejuttatja csapatát az NBA-nagydöntőbe, vagy netán meg is nyeri azt, akkor talán még a legendás Michael Jordan is megváltoztatja róla a véleményét.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!