Az ügyészség vádja szerint a korábbi játékosok 2017-től kezdve három éven át rendszeresen adtak többezer dolláros számlákat olyan orvosi kezelésekről, melyek valójában soha nem történtek meg. A gyanúsítottak összen 4 millió dollárt csaltak így ki az NBA egészségbiztosítási alapjától, fejenként 65 és 420 ezer dollár (kb. 20,2 és 131 millió forint) közötti összegben. A biztosítási alapra azok jogosultak, akik legalább három évet eltöltöttek az NBA-ben.
A csalás értelmi szerzőjeként azt a Terrence Williamst jelölte meg az ügyészség, akit 2009-ben nagyon előkelő helyen, a draft első körének 11-dikjeként választott ki a New Jersey (azóta Brooklyn) Nets. Azon a drafton Blake Griffin volt az első, James Harden a harmadik, Stephen Curry a hetedik és DeMar DeRozan a kilencedik választott.
Velük ellentétben azonban Williams nem futott be fényes NBA-karriert, első szezonjában még 78 alapszakaszmeccsen lépett pályára, a következő öt idényben azonban összesen 75 meccs jutott neki a Nets, a Houston Rockets, a Sacramento Kings és a Boston Celtics játékosaként, amelyikkel öt meccsen a rájátszásban is pályára léphetett. Az NBA után világjárásba kezdett, megfordult Kínában, Törökországban, a Fülöp-szigteken, Dominikán és Mexikóban is.
Az egyik gyanúsított, Greg Smith - a Houstonban, a Dallas Mavericksben és a Minnesota Timberwolvesban játszott összesen három és fél idényt - már annyira arcátlan volt, 2018-ban gyökérkezelésekről és fogkorona-készítésről adott le 47900 dolláros (kb. 15 millió Ft) számlát, amit egy Beverly Hills-i (Kalifornia) fogászaton állítottak ki.
Csakhogy a kezelés napján mérkőzés jegyzőkönyvekkel bizonyíthatóan Smith éppen meccset játszott Kaliforniától több ezer kilométerre, Tajvanon.
A 2004-ben a ligába ugyancsak óriási reményekkel (az év legjobb középiskolás játékosának választották az USA-ban, 2002-ben LeBron James mellett pózolt a Slam magazin címlapján) érkező, ott végül 9 közepes szezont letudó Sebastian Telfairt is megvádolták, őt azonban a napokban felmentették, miután nem tudták bizonyítani, hogy valóban indokolatlan lett volna az egy év alatt elvégzett 17 (tizenhét) gyökérkezelés. Telfairt jól ismeri az amerikai igazságszolgáltatás: sorozatosan gyűlt meg a baja a törvénnyel, mindannyiszor tiltott fegyverviselés miatt, egy ízben már börtönben is ület emiatt.
A vádlottak egyike sem számított szupersztárnak az NBA-ben, de azért Tony Allen és Glen Davis mégiscsak tagja volt a Celtics 2008-as bajnokcsapatának.
A kosarasokat bűnösnek találják bűnszervezetben elkövetett csalásban, akkor legrosszabb esetben fejenként akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak, írja a New York Times.