ATLANTA, GA - DECEMBER 03: Stephen Curry #30 and Steve Kerr of the Golden State Warriors converse against the Atlanta Hawks at State Farm Arena on December 3, 2018 in Atlanta, Georgia. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Kevin C. Cox/Getty Images/AFP (Photo by Kevin C. Cox / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
Vágólapra másolva!
A 2010-es évek legjobb NBA csapata, a Golden State Warriors edzőjének, Steve Kerrnek óriási lehetőség, hogy Gregg Popovich utódaként az amerikai férfi kosárlabda-válogatott szövetségi kapitánya lett. Kerr játékos - és edzői pályafutása bővelkedik érdekes részletekben. A fiatal kosaras tizennyolc évesen vesztette el az apját, aki merénylet áldozata lett Bejrútban. Később a Chicago Bulls csapatában még Michael Jordannel is összeverekedett, majd több NBA-bajnoki cím megszerzése után szakkommentátorként dolgozott. 2014-től a Golden State Warriors vezetőedzője lett. Kerrt a diplomáciai kapcsolatok javítása érdekében még arra is felkérték, hogy együtt kosarazzon Észak-Korea diktatórikus vezetőjével, Kim Dzsongunnal.
Steve Kerr 1965. szeptember 27-én született a libanoni Bejrútban, de mindkét szülője amerikai. Kerr kosaras karrierje az Arizona Egyetemen indult 1983-ban, ahol végül öt évet töltött el.
A kosárlabdázónak készülő fiatal játékost 1984-ben óriási tragédia rázta meg, mivel apját, az elismert Közel-Kelet-szakértőt Libanonban agyonlőtték egy síita terrorszervezet tagjai.
Malcom Kerr az irodája előtt halt meg, miután hangtompítós pisztolyokkal felszerelt fegyveresek végeztek vele.
Hátulról két lövést kapott a fejébe, azonnal meghalt.
A megtört fiú játékoskarrierje azonban felfelé ívelt, majd beválogatták az 1986-os világbajnokságon induló amerikai válogatottba, de a torna egyik meccsén súlyos térdsérülést szenvedett. A sérüléséből felépült hátvéd az 1987-88-ban parádés játékkal tért vissza:
az NCAA-ben (egyetemi bajnokság) bevezetett hárompontos vonal mögül 57 százalékkal tüzelt,
és későbbi San Antonio Spurs-ös csapattársával, Sean Elliottal bevitték a gárdát a Final Fourba.
Az NBA-ben leginkább kiegészítő emberként számítottak rá a csapatainál, a Chicago Bullsszal háromszor is bajnoki címet szerzett 1996 és 1998 között, majd 1999-ben és 2003-ban a San Antonio Spursszel is bajnok lett.
A Bullsnál megszokott dolog volt, hogy minden idők legnagyszerűbb játékosa, Michael Jordan szerette tesztelni az újoncokat, és ezalól Steve Kerr sem volt kivétel. Pedig a hátvéd/irányító már öt éve volt az NBA-ben, de Jordanhez még ő sem volt hozzászokva.
Kerr elmondása szerint az edző, Phil Jackson Jordanre állította őt védekezésben, és a legendás dobóhátvéd minden alkalmat megragadott, hogy kellemetlen helyzetbe hozza Kerrt.
Nagyon csúnyán beszélt vele, ami nem meglepő, mert Jordan a trash-talk királya volt az NBA-ben a 90-es években (is).
Emellett nagyon aggresszívan játszott, és Jackson edző sok szabálytalanságot ítélt Jordan ellen az edzőmeccsen.
Ez feldühítette a Levegő Királyát, és még keményebben bánt Kerr-rel, akinél egy idő után elszakadt a cérna, és mellkason ütötte Jordant.
A Bulls legendája erre behúzott egyet neki, amitől Steve Kerr szeme alatt hatalmas monokli keletkezett.
Jordan a The Last Dance című dokumentumfilmben elmondta, hogy csak arra akarta felkészíteni a játékost, ami majd várni fogja a rájátszásban olyan fizikális kosárlabdát játszó csapatok ellen, mint a New York vagy a Miami.
A két játékos edzés után sem beszélt egymással, de később Jordan felhívta Kerrt, és elnézést kért tőle.
Steve Kerr legemlékezetesebb dobása talán az 1997-es, Utah Jazz elleni nagydöntő hatodik meccsének végjátékában történt, ahol egyenlő állásnál kosarat dobott, miután Jordan neki passzolta a labdát.
Később, 38 évesen a Spurs színeiben is óriási teljesítményt nyújtott a főcsoportdöntő egyik meccsén. 2003-ban szakkommentátor lett a TNT nevű sportcsatornán, de 2007-ben felhagyott vele, és elment a Phoenix Suns csapatához dolgozni GM-ként (sportigazgató). Kerr 2010-ben újra folytatta a szakkomentátorkodást, és 2014-ben elvállalta a Golden State Warriors edzői posztját.
A Golden State május közepén kirúgta Mark Jackson addigi vezetőedzőt, miután a csapat 4-3-as összesítéssel kikapott a Los Angeles Clipperstől a rájátszás első körében. Steve Kerr-rel mindenképpen szintet szerettek volna lépni a Warriorsnál, és hamarosan korszakos csapat formálódott Oaklandben. Kerr rögtön az első évében bajnok lett a kaliforniai csapattal, és a világ egyik legjobb játékosának, Kevin Durantnek a megszerzését követően 2017-ben és 2018-ban is felértek a csúcsra.
2015/16-ban az irányításával döntötte meg a Warriors volt csapata, a Chicago Bulls 72-10-es alapszakaszrekordját, miután 73-9-cel végzett a szezon során. Igaz, bajnoki címet nem tudtak nyerni abban az idényben, a négy nyert meccsig tartó döntőben hiába kerültek 3-1-es előnybe, Lebron James a Clevelanddel fordítani tudott, három meccset nyertek zsinórban.
Kerr edzősége alatt egészen különleges kultúrát alakítottak ki a Warrriors csapatában, ahol mindenki egymást biztatja, és segíti, ha esetleg nem menne a játék. A legjobb példa erre egy 2018-as év elelji felvétel, ahol Stephen Curry-t bátorítja Kerr, és ösztönzi, hogy még inkább játssza az önmaga által kedvelt játékstílust a pályán.
Kerr összesen öt fináléban járt eddig a Golden State-tel (a 2019-es finálét a Toronto Raptors, a 2016-osat pedig, ahogy említettük, a Cleveland Cavaliers ellen vesztette el). Nemrégiben egy egészen elképesztő sztori látott napvilágot a Golden State Warriors edzőjével kapcsolatban. 2012 májusában Barack Obama egyik tanácsadója, Marcus Noland azt tanácsolta az amerikai elnöknek,
hogy Steve Kerr játsszon egy „baráti kosármeccset" Észak-Korea vezetőjével, Kim Dzsongunnal.
A cél a külpolitikai kapcsolatok javítása lett volna a két ország között azzal, hogy a közismerten Chicago Bulls-szurkoló koreai elnök találkozhatott volna a legendás NBA-csapat egyik hősével.
Azzal kell dolgoznunk, amink van. Ha Kim Dzsongun tényleg akkora Bulls-rajongó, akkor próbáljuk meg, hogy összehozzuk ezt a meccset
– mondta Noland Obamának. Noland Steve Kerr bátyjával járt egyetemre, így megpróbálta volna rávenni Kerrt a misszióra.
Noland azt javasolta, hogy az akkor a TNT csatornának dolgozó Kerrt küldjék el Phenjanba, Észak-Korea fővárosába az amerikai nemzetbiztonsági tanács két tagjával. Az ötletből végül nem lett semmi, de pár év múlva Kerr látogatást tett a bajnok Warriors élén a Fehér Házban, és beszélt Nolan nem mindennapi ötletéről.
Nem vállaltam volna el, az egészen biztos. Ha Obama kért volna rá, akkor talán megtettem volna, de egyébként nem
– nyilatkozta Steve Kerr 2016 februárjában. Később egy másik legendás Bulls-játékos, Dennis Rodman látogatta meg az észak-koreai elnököt.
Kerr általában nyugodt vérmérsékletű edző, de a csapata érdekében képes látványos dühkitöréseket is produkálni. Még 2019 februárjában a Portland Trail Blazers elleni meccsen nem tudott uralkodni magán a tréner. Négy perc sem volt hátra a meccsből, amikor Draymond Green ellen fújtak, majd némi videózás után a játékvezetők sportszerűtlen hibának ítélték meg a szabálytalanságot. Az ellenfél ilyenkor két büntetővel jön, és a labda is náluk marad. Ez kiborította Kerrt,
aki előbb tábláját vágta földhöz, majd üvöltözni kezdett az egyik játékvezetővel, amiért kiállították.
Az NBA később 25 ezer dollárra (jelenlegi átszámítással több mint 8 millió forintra) büntette Kerrt.
Imádom a csapat összetételét, ahogy segítenek egymásnak a társak. Bjelica és Porter mindent megértenek, ami a pályán zajlik, és meccs közben is a játékról beszélgetnek a kispadon. Draymond Green mindenre figyel, és Curry pedig foglalkozik a fiatalokkal, ha nem úgy menne nekik a játék. Igoudala, aki a liga második legöregebb játékosa, rutinja rengeteget ér a kulcsszituációkban
- áradozott a csapatáról Kerr. Az edző szerint idén sokkal jobban koncentrálnak a védekezésben arra, hogy miképpen tudják kimozgatni az ellenfeleiket a komfortzónájukból a támadóoldalon, és ne tudják a játékukra jellemző sémákat végrehajtani a meccseken.
Több energiát teszünk abba, hogy megtörjük az ellenfelek ritmusát
– mondta el Kerr.
A Warriors edzője előtt most újabb kihívás áll, mivel ő lett Gregg Popovich utóda az amerikai férfi kosárlabda-válogatott szövetségi kapitányi posztján. A San Antonio Spurst 1994 óta vezető, 72 éves Popovich tavaly olimpiai aranyat nyert, míg segédedzőként 2004-ben bronzérmes, 2003-ban pedig világbajnok volt az amerikai válogatottal.
A legutóbbi, 2019-es férfi kosárlabda-világbajnokságon az Egyesült Államok a kilencedik helyet érte el.
Az olimpián aranyérmet nyertek az amerikaiak, de az első két csoportmeccsüket elbukták, és az összeszokottabb csapatok sok problémát okoztak a sztárokkal felálló USA-válogatottnak.
Kerr másodedzője volt a tokiói olimpián aranyérmes csapatnak.
Az amerikai válogatottnál Kerr két segítője pedig az idei szezonban remekül szereplő Phoenix Suns trénere, Monty Williams, valamint Erik Spoelstra, a Miami Heat és az NBA egyik legtapasztaltabb edzője lesz.
Steve Kerr a 16. kapitány az amerikai válogatott történetében,
elődei közül 13-an lettek olimpiai bajnokok.
Ha az Egyesült Államok válogatottjával is sikerülne egy nagy világversenyen (vb, olimpia) győznie Kerrnek, akkor végképp kitörölhetetlen nyomot hagyna a kosárlabdázás történelmében.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!