Erről a ligában szereplő orosz és fehérorosz játékosk közel háromnegyedét képviselő játékosügynök, menedzser, Dan Milstein számolt be az ESPN amerikai sportoldalnak.
"Visszaléptünk 30 évet. Játékosok, vagy éppen a családtagjai hívogatnak, és nem tudják, hogy játszhatnak-e, vagy biztonságban érezhetik-e magukat. Egészen elképesztő az a diszkrimináció és rasszizmus, amivel most szembe kell nézniük" - kesergett Milstein. Aki egyébként ukrán származású, Kijevben született, de 16 évesen elhagyta az akkori Szovjetuniót és ma már amerikai állampolgár. Ő képvisel olyan orosz és fehérorosz NHL-sztárokat, mint Nyikita Kucserov (a címvédő Tampa Bay Lightning játékosa), Andrej Vasziljevszki vagy Ilja Szorokin.
Milstein elmondása szerint egészen döbbenetes dolgok is megtörténnek. Van olyan orosz játékosa, akire utcán kiabáltak rá, hogy takarodjon vissza oda, ahonnan jött. Egy másik játékosának a felesége a kisgyerekükről tett fel egy fotót a közösségi oldalára, ami ugyancsak gyűlölethullámot indított el, sorjáztak az olyan megjegyzések, mint "nácikölyök" és hasonlók. Az ügynök állítása szerint redszeresek a halálos fenyegetések is.
De azok sincsenek könnyű helyzetben, akik felemelik a szavukat a háború ellen. A Calgary Flames orosz játékosa, Nyikita Zadorov például az Ukrajna elleni támadás másnapján egy "No War" (nem kell háború) kiírást tett fel a közösségi oldalára - ő otthonról kap nagyon durva támadásokat.
"Míg néhány játékosom ugyan szabadon beszélhet itt, Észak-Amerikában, de vegyük figyelembe, hogy a családjaik otthon maradtak Orosz- és Fehéroroszországban, és velük bármi megtörténhet" - figyelmeztet Milstein a helyzet bonyolultságára.
Az ügynök attól is tart, hogy a július játékoskiválasztáson (draft) hátrányt fognak szenvedni az általa képviselt orosz és belarusz játékosok, akik pedig az elmúlt években (sőt évtizedekben) nagyon is kelendőek voltak az NHL-ben.