Miért érdemes szurkolni nekik?
A magyar-szlovák kapcsolatot bajos lenne ideálisnak nevezni, a jelnelegi állapoton biztos javítana, ha északi szomszédunknak drukkolunk a vébén. Sztrapacska-rajongók előnyben.
Hogyan lehet legyőzni őket?
Nagy nyomás alá helyezve a védelem hajlamos a kapkodásra. Marek Hamsík semlegesítése nagyon fontos, a legtöbb támadás ugyanis tőle indul. Ugyanakkor nem szabad lebecsülni a csapatot, mert képes a meglepetésekre.
Mit várunk tőlük?
Lendületes szélsőjátékot, távoli bombákat a Napoli sztárjától, Hamsíktól, ugyanakkor némi megilletődöttséget a különleges alkalom miatt.
Kire figyelünk?
Hamsík az olasz bajnokság egyik legjobb középpályásának számít, nem véletlenül érdeklődnek iránta olyan sztárklubok, mint az Internazionale vagy a Chelsea. A 22 esztendős játékos a világbajnokság egyik nagy felfedezettje lehet.
A gyenge pont
A csapat először indul nagy nemzetközi viadalon, ráadásul a keretben rengeteg fiatal játékos szerepel, és a selejtezők során is látszott, hogy a fontos mérkőzéseken még hiányzik a szükséges rutin. Ráadásul jó néhány válogatott futballista klubjában nagyon kevés játéklehetőséget kap.
Róluk mondták
"Szlovákia nagyon sokat fejlődött az utóbbi időben. Játékosai ismert csapatokban szerepelnek, többen például Német- és Olaszországban, és a selejtezőn elért eredményei figyelmeztetőek a számunkra" - nyilatkozta az olasz szövetségi kapitány, Marcello Lippi
31/50 Kapusok: 5/10 Védelem: 6/10 Középpálya: 7/10 Csatársor: 6/10 Szövetségi kapitány: 7/10 |
Vladimír Weiss számára a pszichológiai felkészítés a legfontosabb. Játékosai most először lépnek pályára nagy tornán, többségük még a Bajnokok Ligájában sem szerepelt, így aztán létfontosságú lesz, hogy a szlovákok fejben mennyire tudják feldolgozni a sikert.
Mintal ugyan egyszer már lemondta a válogatottságot, de nem kizárt, hogy meggondolja magát
Nem csak a szépre emlékezünk
A válogatott első hivatalos mérkőzését 1939-ben játszotta, ám a második világháborút követően a szlovák játékosok Csehszlovákia válogatottjában szerepeltek. Az 1962-es világbajnokságon ezüstérmet szerzett együttesben Villiam Schrojf, Jan Popluhár és Jozef Adamec is kulcsfigura volt, utóbbit minden idők legjobb szlovák futballistájának tartják, később volt szövetségi kapitány is. Az 1990-es világbajnokságon Cseh és Szlovák SZK néven szerepelt együttesben a későbbi szlovák válogatottak közül helyet kapott Lubomír Moravcík és Vladimír Weiss is. Szlovákia önálló országként először az 1998-as vébé selejtezőin indult.
Felejthetetlen pillanatuk
A vb-részvétel végül a lengyelek elleni idegenbeli mérkőzésen dőlt el, ám a szlovákok számára a selejtezősorozat legemlékezetesebb találkozója a Csehország elleni prágai összecsapás volt. A cseh válogatottat sokkal esélyesebbnek tartották, ám Szlovákiának sikerült győznie, köszönhetően Jendrísek góljának. Nem csoda, hogy a szlovák televízió kommentátora extázisban ünnepelte a találatot.
Mi lett volna, ha
A szlovák csapat már a 2002-es világbajnokság előtt is közel került a kvalifikációhoz, azonban hazai pályán képtelen volt rangadót nyerni, és ezért nem utazhatott az ázsiai tornára. A svédek ellen hazai pályán Németh Szilárd például az ötösről lőtt mellé, Karhan pedig az utolsó percben egyedül törhetett kapura, ám elkapkodta a helyzetet: 20 méterről át akarta emelni a kapust, ám éppen a kezébe passzolt, így a végeredmény 0-0 lett. A törökök elleni hazai találkozó 1-0-s vereséggel zárult, így az elvesztegetett pontok miatt Szlovákia csak harmadik lett csoportjában.
Négy évvel később a második helyet szerezte meg a válogatott csoportjában, azaz pótselejtezőt vívhatott a kijutásért. A sorsolásnál azonban nem volt szerencséje, hiszen a bombaerős spanyolokat kapta ellenfélül - bármelyik más együttessel játszanak a szlovákok, sokkal nagyobb sanszuk lett volna a kvalifikációra.
Út Dél-Afrikába
Ugyan a 2006-os torna előtt a szlovákok pótselejtezőt játszhattak, egyáltalán nem számítottak esélyesnek a dél-afrikai kijutásra, hiszen csoportjukban Csehországot és Lengyelországot is előbbre rangsorolták. A sorozat a papírformának megfelelően alakult a csapat számára, a gárda megnyerte az első három hazai meccsét, viszont kikapott Szlovéniában.
A fordulópontot a Csehország elleni idegenbeli diadal jelentette: ez a győzelem meghozta az együttes önbizalmát. Ugyan otthon nem sikerült megverni a cseheket, Észak-Írországból elhozta a három pontot a gárda, és ezzel a továbbjutás elérhető közelségbe került. Az első ziccert kihagyták Hamsíkék, Szlovákiától Pozsonyban kikaptak, ám ezt egy lengyelországi győzelem követte, ami elég volt a csoportelsőséghez.
Csoportellenfelei:Olaszország, Paraguay, Új-Zéland