A 28 öngólos nyilvántartással csínján kell bánni, elvégre az ilyen típusú találatokra szinte lehetetlen tökéletes definíciót adni. Egyes álláspont szerint akkor beszélünk öngólról, ha a labda iránya megváltozik azt követően, hogy a védekező csapat játékosa beleért. A FIFA ugyanakkor igyekszik lehetőség szerint a támadó félnek kedvezni, így ha a labda a védő érintése nélkül is kapura tartott volna, akkor nem öngól a találat. A FIFA szerint a világbajnokságok 2063 góljából hivatalosan csak 28 számít öngólnak, ám más források ennél többet tartanak nyilván.
Dajka nem lőtt öngólt
Rögtön az első, 1930-as vébével kapcsolatban sok a vita, hiszen a FIFA szerint egyetlen öngól sem született. Pedig az Egyesült Államok - Paraguay találkozó harmadik találatát sokan Aurélio González öngóljának tartják, azonban a FIFA ezt a gólt az amerikai Bert Patenaude-nak adja - aki ennek köszönhetően a vb-történelem első mesterhármasát szerezte. Szintén vitatott a Mexikó - Chile mérkőzés második találata, amit számos forrás a mexikói Manuel Rosas öngóljának ír, a FIFA hivatalos jegyzőkönyve szerint viszont a gólt a chilei Guillermo Subiabre szerezte.
Még két olyan találat született a vébéken, amit a FIFA nem, de más források öngólnak tekintenek: 1950-ben a brazil-spanyol első gólja a FIFA szerint Ademiré - a spanyolok azonban Parra öngóljaként emlékeznek rá. A másik ilyen gól számunkra kifejezetten kellemetlen emlék: 1986-ban a Szovjetunió elleni fiaskó ötödik találata a magyar évkönyvekben Dajka László öngólja, nem így a nemzetközi szövetségnél, ahol Pavel Jaremcsuk a gólszerző. Pedig a felvételek alapján egyértelmű, hogy a labdát a menteni igyekvő magyar juttatta a kapuba (1:44-től a videón).
Hivatalosan a világbajnokságok történetének első öngólja a svájci Ernst Lörtscheré, aki 1938-ban Németország ellen vette be saját kapuját. A legjobb nyolc közé jutásért rendezett mérkőzésen ezzel a góllal a németek már 2-0-ra vezettek, ám Svájc fordítani tudott, vagyis Lötscher góljának nem voltak súlyos következményei. Az 1954-es világbajnokságon három öngól született, ráadásul kettő a torna végső fázisában. A Jugoszlávia - NSZK elődöntőben Ivan Horvat már a nyolcadik percben megtréfálta kapusát, a legendás Vladimir Bearát, amikor egy ártalmatlannak tűnő beadást a saját kapujába fejelt. Ki tudja, ha ez a gól nem születik, akkor a jugoszlávok talán legyőzik a nyugatnémeteket, és akkor velük találkoznak Puskásék a fináléban. Mindenesetre ez az egyetlen öngól, amelyik vb-elődöntőben született, de nem ez volt az utolsó az 1954-es tornán: a bronzmeccsen az uruguayi Luis Cruz következett.
Gól mindkét kapuba
A következő két vébén nem volt öngól, a sor 1966-ban folytatódott. A balszerencsés nemzet Bulgária volt: a portugálok ellen Ivan Vucov lőtt a saját hálójába, majd Magyarország ellen Ivan Davidov szerencsétlenkedett. Bene Ferenc középre gurítása után Borisz Gaganelov próbált felszabadítani, ám pechjére éppen Davidovot találta telibe, akiről a labda a gólvonal mögé vánszorgott. Azóta sem volt olyan világbajnokság, hogy egy válogatott két öngólt is vétett volna.
Arra is csak egy példa akad, hogy egy játékos ugyanazon mérkőzésen mindkét kapuba betaláljon. A történelmi tettet a holland Ernie Brandst hajtotta végre 1978-ban, méghozzá az Olaszország elleni elődöntőben. Az első félidőben úgy tűnt, hogy a PSV Eindhoven védője negatív hős lesz, hiszen a 20. percben ugyan elrúgta a labdát a lőni készülő Roberto Bettega elöl, de egyben saját kapusát is becsapta. A második félidőben azonban sikerült javítania, ezért a szokottnál is jobban örült a találatnak.
1998-ban egy napon két öngólt is láthatott a világ. A nyitómérkőzésen a címvédő Brazília Skócia ellen egy komikus találattal tudott nyerni: Cafú pöccintése után a labda a jól kilépő Jim Leightonról a hátrafelé futó Tom Boyd mellére pattant, majd onnan a megdermedt skótok mellett a kapu alsó sarkába került. Cafú önfeledten szaltózott a gól után, a skótok pedig alighanem állandó balszerencséjüket kárhoztatták.
Pár órával később aztán a marokkói Jusszef Sippo a gólvonalról igyekezett menteni, aminek következményeképpen sikerült elfejelnie a labdát a csapattárs Nureddin Najbet elől (0:55-től a videón).
A nemzetközi szövetség megmentette Issát
Franciaországban a dél-afrikai Pierre Issa majdnem sporttörténelmet írt, a védő ugyanis a házigazdák ellen másfél öngólt vétett: a FIFA hivatalosan csak egyet könyvelt el, de gyakorlatilag kétszer is mattolta kapusát, ráadásul pár percen belül. Előbb Thierry Henry lövésébe ért bele szerencsétlenül, ez a találat hivatalosan Issa öngólja, míg a másodikat Henry kapta meg, aki elpörgette a labdát a kirobbanó kapus mellett, ám a kétségbeesetten visszafelé rohanó védő majdnem kivágta a labdát a gólvonalról.
Így aztán hivatalosan csak egy öngól született, a 2002-es tornán akadt viszont mérkőzés, ahol kettő is. Az Egyesült Államok - Portugália találkozón előbb a portugál Jorge Costa lábáról pattant a labda Landon Donovan beadása nyomán a kapuba, majd pedig Pauleta beadását lőtte a menteni igyekvő Jeff Agoos a saját hálójába.
Escobar az életével fizetett
Németországban négy öngól született, valamennyi szabadrúgást követően. A vébék eddigi utolsó öngólja a portugál Petité, aki a bronzmeccsen a németek ellen Bastian Schweinsteiger szabadrúgását továbbította a saját kapujába.
A legszomorúbb következményei annak az öngólnak voltak, amelyet a kolumbiai Andrés Escobar vétett 1994-ben. A vébé előtt a kolumbiai csapatot titkos esélyesként tartották számon, azonban az együttes nem jutott tovább csoportjából. A házigazda USA elleni, 2-1-es vereséggel végződött mérkőzésen a csapatkapitány Escobar John Harkes beadását akarta menteni. Tíz nappal a meccs után egy medellíni bárban egy géppisztolyos férfi 12 golyóval végzett vele, miközben a gól szót kiabálta.
A FIFA által nyilvántartott vb-öngólok Ernst Lörtscher (Svájc, Németország ellen, 1938) |