Az már nem újdonság, hogy a torna gólkirálya a német Thomas Müller lett 5 találattal, aki három gólpasszának köszönhetően előzte meg az ugyancsak öt gólig jutó David Villát, Diego Forlánt és Wesley Sneijdert. A fiatal támadó elképesztően hatékony is volt: 10 lövéséből, öt tartott kapura, abból született az öt gól.
A legtöbbet kapura lövő játékos a ghánai Asamoah Gyan volt, aki 33 lövést eresztett meg, a legtöbbször pedig a kaput 17-szer eltaláló David Villa tette próbára a kapusokat.
A legtöbb gólt szerző csapat tagjai adták a legtöbb gólpasszt, a 16 német találat közül mindössze kettő született egyéni akcióból, a többihez kellett a társak önzetlensége. A mezőnyben csupán két csapat nem tudott gólt szerezni, de nem pusztán rajtuk múlott, hogy az első afrikai vébé az 1990-es olaszországi torna után a második leggólszegényebb torna lett. Ebben inkább az első csoportkör igen sovány, 26 gólos termése a ludas. Ezek után a második kör 42, valamint a harmadik kör 34 gólja már csak kozmetikázni tudta az eredményt.
gólok száma: 145 |
Támadójátékban, annak ellenére, hogy csupán nyolc gólt lőttek, nem volt párjuk a spanyoloknak. Övék a legtöbb kapura lövés, a legtöbb egyéni megindulás, a legtöbb támadás, szöglet és passz. De nem ők voltak a legveszélyesebbek, a kaput legtöbbször Uruguay találta el, a legtöbb kapura tartó lövés is a vb-negyedik dél-amerikaiak Ghána elleni mérkőzésén volt (49). Ugyanebben a kategóriában a negatív rekordot az Elefántcsontpart-Portugália találkozó állította fel (12).
Asamoah Gyan mindenhonnan tüzelt, de a legrosszabbkor hibázott
a legtöbb egyéni megindulás: Spanyolország, 178 (2. Németország, 136) |
Ha támadásvezetésben spanyol fölényről beszélhetünk, akkor a passzok terén ez hatványozottan igaz. A mezőnyből kiemelkedik a világbajnok csapat irányítója, Xavi Hernandez, aki hét mérkőzésen többet passzolt, mint a komplett új-zélandi csapat, amely három csoportmeccsén - a vb-n egyedüliként - veretlen maradt.
a legtöbb támadást vezető csapat: Spanyolország, 107 (7 meccsen) |
A spanyolok nem csak passzolni, hanem futni is tudnak. A világbajnok csapat tagjai tették meg a legnagyobb távolságot a gyepen, közülük is Xavi futotta a legtöbbet, aki 400 méterrel előzte meg a második legszorgalmasabb Schweinsteigert.
Xavi és Schweinsteiger: sokat futottak, sokat passzoltak
a legtöbbet futó csapat: Spanyolország, 767 km (2. Uruguay, 763 km) |
A döntő után nem is lehet kétséges, hogy a legszabálytalanabb csapat a holland volt, ők kapták a legtöbb lapot is a vébén. A számok alapján a legdurvább meccs a hihetetlenül unalmas Paraguay-Japán nyolcaddöntő volt a maga 55 sportszerűtlenségével. A legtöbb lapot viszont Howard Webbnek kellett kiosztania a vasárnapi döntőben. A legbékésebb pedig a háborúként felvezetett, öt gólt hozó angol-német találkozó volt, amelyen mindössze 13 szabálytalanság történt.
a legtöbb szabálytalanságot hozó meccs: Paraguay-Japán, 55 |
A torna kieséses szakaszában voltak jó meccsek, de az infarktusos tizenegyesektől ezúttal megkímélték szurkolóikat a csapatok. Csupán kétszer kellett így eldönteni a továbbjutást, míg négy évvel ezelőtt Németországban négyszer is a büntetők döntöttek. A gól nélküli döntetlenektől is megkíméltek bennünket a csapatok, a hét ilyen meccs nem sok.
A 19. labdarúgó-világbajnokság egyetlen veretlen csapata, azaz Új-Zéland
11-es párbaj: 2 (Paraguay-Japán, Uruguay-Ghána) |
A dél-afrikai világbajnokság a harmadik legnézettebb volt: a helyszínen ennél többen csak a 2006-os németországi és az 1994-es egyesült államokbeli torna mérkőzéseit látták. A stadionok majdnem teljes kihasználtsággal üzemeltek, a vébére látogató szurkolókat pedig közel húszezer önkéntes segítette eligazodni.
mérkőzések száma: 64 |