A világbajnokság bronzmeccse Belgium és Anglia között egyfajta angol belügyként indult,
lévén a 22 kezdőjátékosból 19 a Premier League valamelyik csapatában játszik.
Az nem csoda, hogy az angol kezdőben mindenki, de a belgából is nyolcan. A három cseréjükből is egy a szigetországban focizik. Mindez azért érdekes, mert a korábbi angol válogatottak sikertelenségének okaként gyakran emlegették a mindenkori angol első osztályú bajnokság játékosokat kizsigerelő voltát. Alighanem ettől a jövőben eltekinthetünk. (A döntőben várható francia kezdőcsapatban is négyen angol klubban játszanak, a horvátok viszont elsősorban az olasz és a spanyol bajnokságot képviselik, egyedül Lovren liverpooli.)
Valami más változott tehát meg az angol válogatott háza táján. Azt azonban a bronzmeccs is bebizonyította, hogy ez a változás még nem befejezett. Belgium egyértelműen jobb volt még akkor is, ha 1-0-nál megvolt az angol esély az egyenlítésre. Ám összességében elmondható, hogy a belgák támadásban és védekezésben is jobbak voltak.
Sőt a kispadon is, mert Roberto Martínez belga szövetségi kapitány kalkulált jobban, amikor gyakorlatilag csak egy helyen változtatott a kezdőn – igaz, az nem jött be igazán. Gareth Southgate bátrabban nyúlt a kerethez, de ez gyengítette a középpályát, Sterlinghez való ragaszkodása pedig továbbra is nehezen magyarázható. A szünetben eszközölt változtatásai ültek, de nem hoztak fordulatot.
A változás látható jelei miatt azonban összességében inkább pozitív a vébészereplés megítélése Angliában. Viták persze vannak és lesznek. Kétségtelen, hogy
a hét mérkőzésből csak hármat nyert meg Anglia: Panama, Tunézia és Svédország ellen.
Két döntetlen – Kolumbia ellen végül 11-esekkel továbbjutottak, de Horvátországtól a hosszabbításban kikaptak - és két vereség Belgiumtól. Ez összességében azért nem túl acélos, mindenesetre ők lettek a világbajnokság negyedik legjobb csapata a helyezés alapján. Ugyanakkor a FourFourTwo angol kiadása – igaz még az elődöntő előtt – elkészített egy listát azzal a címmel, hogy „Tíz ok, amiért egész Anglia szerelembe esett Gareth Southgate-tel". Érdemes végigszaladni rajta.
A hétköznapokon csak vizet és alkoholmentes italokat fogyasztok. De a hétvégén szeretek legurítani pár korsó sört.
Hogy Belgiumban miképpen vélekednek a saját csapatukról és a szövetségi kapitányukról, arról nem találtam hasonló listát. Ugyanakkor kísérteties a hasonlóság. Roberto Martínez ugyan nem belga, hanem spanyol, de 23 éve Nagy-Britanniában él, ott játszott, majd edzősködött, a felesége egy skót hölgy.
Ő is szerény, sportszerű, lényeglátó, elegáns.
Udvarias a sajtóval és az ellenfelekkel. Közvetlen a kapcsolata a játékosaival. Ő is meghúzta a váratlant, amikor kihagyta Nainggolan-t. De képes a pályán is váratlant húzni, képes meglepni az ellenfeleket taktikailag. Az Európa-bajnokság kudarca után pedig a világbajnoki dobogóra vezette Belgiumot.
Ők verték ki Brazíliát, és kétszer győzték le Angliát. Egyedül a franciák elleni elődöntőbeli 0-1 lehet fájó, mert játékban nem voltak messze a továbbjutástól. De Belgium másodszor jutott a legjobb négy közé, és először szerzett világbajnoki érmet.
Mindkét válogatott sorsát érdemes lesz figyelemmel kísérni a következő világbajnoki ciklusban. Néhány játékos kivételével a többség ott lehet Katarban is, de a köztes Európa-bajnokságon is természetesen. Egyik szövetség sem akar majd valószínűleg megválni a szövetségi kapitányától. Ki tudja, talán hamarosan újra összecsapnak.