Szabad Nép:
A magyar parlamenti küldöttség tagjainak baráti beszélgetése a Legfelső Tanács Elnökségének elnökével
A magyar parlamenti küldöttség kedden befejezte szovjetunióbeli látogatását. A moszkvai tartózkodás utolsó napján a Legfelső Tanács Elnökségének palotájában Vorosilov elvtárs fogadta a küldöttséget. A több mint másfélórás szívélyes hangulatú beszélgetés a küldöttség tagjainak legemlékezetesebb élménye marad.
Vorosilov elvtárs éveit feledtető erőben, látható örömmel sietett a vendégek fogadására. Már az első
szavai közvetlen légkört, jó hangulatot teremtettek.
- Engedjék meg, hogy öreg, fiatalosan érző szívem minden melegével köszöntsem önöket. Hallottam, hogy jól érezték magukat, jól töltötték nálunk az időt. Örülök, hogy sok tapasztalatot szereztek. Mind az eredmények, mind a hibák megbeszélése népeink hasznára valók.
E szavak után Rónai elvtárs átadta Vorosilov elvtársnak az egész magyar nép üdvözletét. Vorosilov elvtárs kifejezte, mennyire örül, hogy a küldöttség tagjai megtalálták a kapcsolatot a szovjet néppel, s nemcsak az eredményeket vették észre, tanácsokat is adtak a felismert fogyatékosságok kijavítására.
- Jól érezték magukat, mint barátok között. Ez nagyon fontos. Ha nem így lenne, most szégyellném magam Rónai elvtárs előtt - mondotta Vorosilov elvtárs - majd visszaemlékezett a háború utáni nehéz napokra, amikor ő is Budapesten tartózkodott. Ezután felkérte a küldöttség tagjait, mondják el tapasztalataikat.
- A jó véleményeknek természetesen jobban örülök. De mondják csak el kritikai megjegyzéseiket is, úgy mint útközben tették. Én is sokat kritizáltam Magyarországon, mert tudtam, hogy ez a közös célt szolgálja.
Gáspár Sándor elvtárs szólt először.
- Tudtuk hová jövünk - mondotta többek között. - Közülünk sokan jártak már a Szovjetunióban, ismerjük a szovjet embereket. De ilyen minőségben még nem járt itt küldöttség. Olyan dolgokkal is megismerkedtünk, melyekre régebben nem volt lehetőség.
Gáspár elvtárs beszélt
a szovjet építkezések tanulságairól,
különösen a lakóház-építkezésekről, amelyek igen mély benyomást gyakoroltak a küldöttség tagjaira. A lakások kis gonddal, mindegy egyéb ráfordítás nélkül még szebbek lehetnek. Az egyik helyen például a villanyvezetéket nem építik a falba, kívül húzzák. Az ablakok, ajtók fényezése nem elég gondos.
- Nagyon igaz. Ez így helytelen - szólt közbe Vorosilov elvtárs.
-A szovjet emberek megértették kifogásainkat- szólt közbe Gáspár elvtárs. A velük folytatott beszélgetés rendkívül tanulságos volt számukra.
Ezután Kiss Árpád elvtárs mondotta el, hogy bár nem ért oroszul mégis megtalálta a közös nyelvet a szovjet emberekkel. A technika eredményeinek megismerésén kívül, a sok száz emberrel kötött barátság a látogatás legnagyobb eredménye. Rónai elvtárs ismertette a küldöttség úti programját, majd a szovjet emberekkel való találkozásról beszélt: a kubányi Lenin- kolhoz nagyszerű kultúrcsoportjáról, Losonczi Pál elvtársnak a Lenin- kolhoz elnökével folytatott hasznos megbeszéléséről. Vorosilov elvtársnak különösen tetszett, hogy Losonczi elvtárs megbírálta a kolhozt az állattenyésztés elmaradása miatt. Felkérte Losonczi Pált, számoljon be tapasztalatairól. Losonczi elvtárs elmondotta, hogy már kétszer járt a Szovjetunióban, sok tapasztalatot szerzett, sok segítséget kapott, különösen
a szövetkezetek vezetésével, szervezésével kapcsolatosan.
-1950-ben kezdték meg a kisebb kolhozok egyesítését. Most láttam a 20 000 hektáros Lenin-kolhozt. Akkora, mint nálunk az egész járás területe. Nehéz ilyen nagy gazdaságot szervezni, vezetni. Éppen ezért figyeltem nagyon, mert tudom, nálunk is ez az út. Van néhány szövetkezet amely alig fejlődik. A kisebb, gyengébb tsz-ek számára hasznos, ha csatlakoznak az erősebbekhez.
- Erről még beszélünk - szakította félbe barátságosan Vorosilov elvtárs Losonczi Pált.
- Ezt nem tartom jó módszernek.
De ha sok minden el is pusztult, az eszmét nem tudták lerombolni - mondtaVorosilov elvtárs |
Losonczi elvtárs folytatta.
- Én fejlődésükben nézem a szovjet kolhozokat. Bámulattal tölt el az út, amelyet a cári Oroszország felszámolása után a szovjet mezőgazdaság megtett. Ha így nézem, a kolhozok eredményei felülmúlják a magyar szövetkezetek eredményét. De az állattenyésztés fejlesztése kissé elmaradt. Pedig jó állattenyésztés nélkül nem növelhetjük a termelékenységet. Elmondotta, hogy a kolhoz elnöke helyesnek tartotta észrevételeit. Már ez évben 2.7-szeresére akarják fejleszteni az állattenyésztést.
- Egyébként meghívtam Jeszin elnököt Magyarországra -mondotta Losonczi Pál.
- Nagyon helyes. Az elnököktől nagyban függnek a jó eredmények. Mi harcolunk ugyan a személyi kultusz ellen, de a jó kolhozelnököket igenis kultiváljuk - válaszolta nagy derültség közben Vorosilov elvtárs. Azután kijelentette: helytelennek tartja, ha a gyenge tsz-en úgy akarunk segíteni, hogy a nagyobbhoz csatoljuk.
- Az a helyes, amit Losonczi tett a Lenin-kolhozban.
Kritizálni, jó tanácsokkal ellátni.
Ez a segítség egyik leghelyesebb módja.
Megemlítette, milyen pusztítást végzett a háború a kolhozokban. Tizenöt évvel ezelőtt sok kolhoz erősebb volt, mint most. Hiszen például Belorussziában kő-kövön nem maradt. A kolhoztagok a szabad ég alatt éltek, úgy dolgoztak. Érthető,hogy még most is nehéz néhány kolhoz helyzete.
- De ha sok minden el is pusztult, az eszmét nem tudták lerombolni-folytatta Vorosilov elvtárs.
- A mi kolhoztagjaink más utat nem akarnak, mint a kollektív gazdálkodás útját. Ha valaki mást javasolna nekik - elnézést kérek- azt a pokolba küldenék.
Pongrácz Kálmán elvtárs arról beszélt, milyen hasznost volt számára a szovjetekkel való megismerkedés. Kérte Vorosilov elvtársat, segítsen abban, hogy a krasznodari Szedin szerszámgépgyárból küldöttség jöhessen Magyarországra.
- Nagy örömmel - válaszolta Vorosilov elvtárs.
Nagy Mária elvtársnő kifejezte meggyőződését, hogy ez a látogatás messze túl halad a szokásos baráti látogatások keretein. A parlamenti küldöttség jelentős politikai tapasztalatokat szerzett.
- Az egész magyar népnek meg kell ismerni utunk tapasztalatait, óriási jelentőségét.
Ezután Nagy elvtársnő elmondotta: szeretne Dnyepropetrovszk párttitkárával
állandó tapasztalatcserét
folytatni a pártmunkát illetően.
- Ez nemcsak lehetséges, szükséges is. Testvérnépek vagyunk, de nem olyan testvérek, akik féltékenyek egymásra az apai örökség miatt. Nekünk segíteni kell egymást - jegyezte meg Vorosilov elvtárs.
Szádeczky-Kardoss Elemér akadémikus javasolta Vorosilov elvtársnak, folytassanak kutatásokat a perlit nevű vulkanikus kőzet után. Látta, milyen elterjedtek a Szovjetunióban az építkezésnél az előre gyártott elemek, az úgynevezett panelek alkalmazása. Magyar tapasztalatok szerint a perlit sokkal alkalmasabb panelgyártásra, mint a beton. Olcsóbb, könnyebb, jobban szigetel. A tartóssága is megfelelő.
- Hálás köszönet a jó tanácsért- felelte, Vorosilov elvtárs, aki nagy örömmel fogadta a javaslatot. Ezután megkérdezte, hogyan tetszett a kubányi területen levő Abrau - Gyurszó-i pezsgőgyár és a szőlőtelepek.
- Mi harcoltunk ott Bugyonníjjal. Szeretem azt a vidéket- mondotta magyarázatul.
Rónai elvtárs általános helyeslés közben elmondotta, hogy a küldöttség tagjai nagyon jó tapasztalatokat szereztek az Abrau-Gyurszó-i pezsgőt és a borokat illetően.
- Kár, hogy az üzem nincs eléggé gépesítve. Kicsik a hordók. S most fémtartályban akarják az elvtársak tárolni a bort - jegyezte meg Pongrácz elvtárs.
Ezután Pongrácz Kálmán és Münnich Ferenc elvtársak elmondották, hogyan kezelik a bort a magyar pincékben. A magyarok jól értenek a borkezeléshez. Szakembereket küldünk Magyarországra.
Olyan bor, mint a tokaji, nincs az egész világon.
Utoljára Urbán Ernő elvtárs számolt be élményeiről.
- Csodálkoztam, milyen fontos a szovjet városokban a főépítész- mondotta többek között.
Meg is látszik a szovjet városokon, az építkezések tervein. Követendő példa számunkra. Ezután megköszönte, hogy a szovjet elvtársak lehetővé tették számára, hogy bátyjával - aki több mint 40 éve a Szovjetunióban él - találkozhatott.
- Írja meg a találkozás történetét. Örülnek majd neki az emberek- válaszolta Vorosilov elvtárs. A búcsúzás bővelkedett megható jelenetekben.
- Százszor is hálás vagyok ezért a látogatásért. A tehetséges, becsületes, szorgalmas magyar nép küldötteinek látogatása tovább mélyítette baráti kapcsolatainkat. A szoros kapcsolatok a fejlődést szolgálják. Nemcsak a gazdasági, az ideológiai fejlődésre is gondolok. Arra is szükségünk van.
Vorosilov elvtárs ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy Magyarországon milyen kárt okozott Nagy Imre pártellenes tevékenysége. Ezután felhívta a küldöttség tagjait, ne csak hivatalosan találkozzon a két nép.
Jöjjenek tudósok, tanácselnökök, munkások,
kolhoztagok, írók a Szovjetunióba.
- Mi szívesen látjuk a magyar nép küldötteit. A Magyaroktól van mit tanulni - mondotta.
Ezután Vorosilov elvtárs többször megölelte Rónia elvtársat.
Régi barátok vagyunk. Ha lehet, magam is örömmel megyek Magyarországra. Addig is adják át a Legfelső Tanács és az én személyes forró üdvözletemet a magyar népnek, kedves barátomnak Rákos Mátyásnak, Hegedűs és Dobi elvtársaknak.
Vorosilov elvtárs a kijáratig kísérte a küldöttség tagjait. Ott még egyszer elbúcsúzott.
- Szerencsés utat. Sok sikert a derék magyar népnek.