Világ Ifjúsága:
Beck András már tovább fejlesztette a zsűri előtt szerepelt szobortervét |
A Lenin-szobor tervezése három esztendővel ezelőtt kezdődött. A pályázatot először 1953 januárjában írták ki és ezen nyolc szobrászművész vett részt. Közülük az év közepén pályamunkájuk alapján négyen kaptak újabb megbízást, majd miután ez sem hozott tökéletes megoldást, a zsűri újabb pályázatot írt ki hat művész részvételével. Ez a pályázat a múlt év végén járt le.
De a pályázatra meghívott szobrászokon kívül foglalkozott a nagy feladattal több más művészünk is. Az elmúlt hónapban tartott ülést a Lenin-szoborpályázat zsűrije, amelyben résztvettek politikai és művészeti életünk vezetői.
Komotsay István a kétméteres méretben készelő modellen dolgozik |
Megnézték a pályázatra beérkezett műveket és ezeken kívül minden Lenint ábrázoló szobortervet, vázlatot, amely a magyar szobrászok műtermeiben az elmúlt években készült.
A zsűri döntése a következő volt: a pályázatra meghívott és a pályázaton kívül Lenin alakjával foglalkozó szobrászok művei alapján három művészt bíztak meg most már kétméteres nagyságú Lenin-szoborterv elkészítésével. A három művész Beck András, Kamotsay István és Kerényi Jenő.
Kerényi Jenő műtermében a pályázaton résztvett kis modell |
A szobor végleges méretét akkor állapítják meg, amikor a helyét kijelölték. A kétméteres modelleket július elejéig készítik el a szobrászok, akkor a zsűri ismét összeül és eldönti, hogy a három közül melyik kerüljön Budapestre s amennyiben mindhárom megfelelő lesz, a másik kettőt előreláthatóan vidéki városokban fogják felállítani. A vidéki városok közül elsőnek Miskolc-Diósgyőr jelentkezett: a Lenin Kohászati Művek előtt szeretnék a nagy névadó szobrát elhelyezni.