A külföldi sajtó Bulganyin elvtárs üzenetéről

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép:

A szovjet leszerelési politika a nyugati fővárosok figyelmének középpontjában


A világsajtó feltűnő helyen számol be N. A. Bulganyinnak, a Szovjetunió Minisztertanácsa elnökének a nyugati kormányfőkhöz intézett üzenetéről. A népi demokratikus országok sajtója vezető helyen közli Bulganyin elvtárs levelét és vezércikkekben, kommentárokban méltatja annak nagy jelentőségét. A nyugati lapoknak az üzenet ismertetését vagy szövegét kísérő címei hangsúlyozzák Bulganyinnak azt a felhívását, hogy az államok csatlakozzanak a fegyveres erők és a fegyverzet csökkentéséhez.

PÁRIZS

Valamennyi szombat reggeli párizsi lap részletesen ismertette Bulganyinnak a nyugati hatalmak kormányfőihez intézett üzenetéit. A lapok hangsúlyozzák, milyen nagy nemzetközi jelentősége van a szovjet kormány új kezdeményezésének.


Az AURORE külön cikkben foglalkozik az üzenettel. Megjegyzik, hogy a szovjet kormánynak a nemzetközi feszültség enyhítését szolgáló politikája a nyugati hatalmak fővárosaiban a figyelem középpontjában áll. A lap hangoztatja, hogy "komolyan kell tanulmányozni a Kelet és Nyugat közeledésének feltételeit és gyarapítani kell a kapcsolatokat, amelyek, mint már látható volt, lényeges haladásra vezetnek az egymás mellett élésben".


Az AFP jelentése szerint illetékes körökben kijelentették, hogy a francia külügyminisztérium szakértői figyelmes vizsgálat tárgyává tették Bulganyin marsallnak Guy Mollethez intézett üzenetét. A francia kormányt különösen érdekli a leszerelés problémája. Ismeretes, hogy a kormányfő és a külügyminiszter több ízben kiemelte, mennyire fontos megtalálni az egyetértés területét ebben a kérdésben, amelytől a világ jövője függ. A szovjet okmány erre a kérésre helyezi a hangsúlyt. Illetékes körökben nem becsülik le ennek fontosságát, úgy vélik azonban, hogy a problémát nem könnyű megoldani és erőfeszítéseket kell tenni, hogy megállapodásra jussanak.


A MONDE kommentárjában kifejezi azt a véleményét, hogy a szovjet kormányfő üzenetei elősegítik a leszerelési tárgyalások "felelevenítését", és "lehetővé teszik, hogy esetleg újabb kezdeményezést várjunk ezen a téren".

NEW YORK


A UNITED PRESS jelentéséből kitűnik, az amerikai hivatalos körök képviselői a megszokott fogáshoz folyamodtak, hogy megbontsák a szovjet javaslat iránti érdeklődést. Ezekben a körökben azt állítják, hogy Bulganyin leszerelési üzenete - propaganda. Washingtoni "mértékadó körök" véleménye szerint az üzenet "nem tartalmaz semmiféle olyan javaslatot, amely megszüntethetné az Egyesült Államok és a Szovjetunió között a leszerelés kérdésében régóta keletkezett zsákutcát".


John M. Hightower, az AP hírmagyarázója írja: azt gyanítják, hogy Bulganyin lépése csak újabb kísérlet arra, hogy propagandacélokra kihasználja Moszkva leszerelési bejelentését. Hightower "felügyelet nélküli leszerelés"-nek nevezi a Szovjetunió hadseregének csökkentését és azt írja kommentárjában: az Egyesült Államok és a nyugati hatalmak nem fognak a "felügyelet nélküli leszerelés"-ben részt venni.


Az angol rádió washingtoni jelentésében közli, hogy amerikai politikai körök véleménye szerint a Nyugat-Németországban állomásozó szövetséges fegyveres erők létszámának mindennemű csökkentése "gyengítené a nyugati hatalmaknak a bonni kormánnyal szemben vállalt védelmi kötelezettségeit".

Az amerikai sajtó Nyugat-Európában működő tudósítói közlik, hogy a Szovjetunió új nemzetközi lépése igen élénk visszhangot keltett ezekben az országokban.

LONDON


Az OBSERVER diplomáciai tudósítója a következőket írja:
"Bulganyin levele olyan időpontban íródott, amidőn kérdésessé vált az atlanti szervezet egész jövendő politikája és amidőn az angol kormány azon ábrándozik, hogy megváltoztassa az Atlanti Szövetség szerkezetét. Ez lehetővé tenné ugyanis, hogy enyhítsék Nagy-Britannia súlyos katonai kötelezettségeit".


A tudósító végül megállapítja: mielőtt válaszolnának a szovjet javaslatokra, alaposan meg kell fontolni a választ és tüzetesen meg kell azt vitatni a nyugati szövetségeseknek.

BONN

A német szociáldemokrata párt sajtószolgálata Bulganyin üzenetéhez fűzött kommentárjában kijelenti: "könnyelműség lenne egyszerűen mint propagandamesterkedést elvetni Bulganyin gesztusát. A Szovjetunió ugyanis valóban óhajtja a leszerelést".

KAIRÓ

Az egyiptomi lapok részletesen ismertetik az Eisenhower elnökhöz intézett üzenetet és kommentárjaikban helyeslik a szovjet kormány új, békés kezdeményezését.


Az AL GUMHURIJA az üzenetet kommentálva ezt írja: "Ismeretes, milyen érdeklődéssel fogadták világszerte az a hírt, hogy a Szovjetunió csökkenti fegyveres erőit. A Szovjetunió gyakorlatilag megkezdte a leszerelést. A világközvélemény ezt a lépést a Szovjetuniónak a leszerelés és az egyetemes béke fenntartása ügyéhez való hozzájárulásának tekintette. Egyetlen nép sem akarja az új pusztítást, amellyel a világháború jár. Minden nép békében akar élni és együttműködést kíván. A népek békét és együttműködést kívánnak. Választ várnak Eisenhowertől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!