Demokráciában nem érheti igazságtalanság a népet!

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Népszava

Szombat délután idős munkás kereste fel szerkesztőségünket. Elmondta, hogy a MÁVAG-ban dolgozik, de Alsónémedin lakik. Falujában bajok vannak a földrengés okozta károk megállapítása, a pénz- és természetbeni segélyek elosztása körül. A falu népe nevében arra kért bennünket, nézzük meg, mi az igazság.

A károk felmérése és a segélyek elosztása

Kedden reggel már sokan vártak bennünket Kránitz Menyhért - ő volt a követ - Templom utcai lakásán. Összefoglalva a következőket tudtuk meg: Alsónémedin 608 házat sújtott ez év januárjában a földrengés. A kisebb károkat a maguk erejéből rendbe hozták. Aki rászorul, anyagot igényelt, amelyet vagy készpénzzel, vagy részletenként fizetnek. Természetesen vannak súlyosabb rongálások is, ahol a házakat le kell bontani és újjáépíteni.

http://fir.seismology.hu/

A földrengésben több település lakóházai, intézményei sérültek




A földrengés sújtotta falu háromféle segítséget is kapott: tavasszal 124 000 forint gyorssegélyt, OTP-hitelt, a múlt héten pedig terményjuttatást.


Az elosztás kavarta fel a hangulatot. A panasztevőknek az a véleményük, hogy mindenből a "tűzhöz közel állók részesedtek". Most - amikor a megyei vöröskereszttől kapott terményt szétosztották - derült ki, mennyire felületesen állapították meg a megyei tanács szakemberei a káreseteket. Ugyanis terményt csak azoknak osztottak, akiknek háromezer forintnál nagyobb káruk származott a földrengéskor. Ilyen körülmények között érdekében állt mindenkinek, hogy mennyibe került neki a káruk helyrehozása.


Mintegy harminc panasztevő károsult hajlékát megtekintettük. Átnéztük az anyagvásárlásról és az iparmunkákról szóló számlát. Kiderült, hogy kivétel nélkül mindenütt jóval nagyobb a kár, mint amennyit a hivatalos személyek megállapítottak.


Lássunk néhány példát: Varga Zsigmond ötholdas gazda, Hold utca 4. szám. A kárfelvétel 2700 forint. Anyagra, kőművesmunkára és mellékmunkákra kifizettek eddig 11 623 forintot. Özv. Kránitz Sándorné, Templom utca 4. kármegállapítás 2400 forint, kiadás eddig 6000 forint, bár a ledőlt kémény még nincs egészen felépítve, a megrokkant kamra rendbe hozására sem jutott már pénz, a törött ablakokat, a rossz ajtókat sem tudták kicserélni. Varga László négyholdas gazda, Kossuth Lajos utca 27. Kármegállapítás ezer forint, négyezret már kifizetett a ház rendbe hozására, de istállója ma is életveszélyes állapotban van.


Igazuk van a panasztevőknek: a kármegállapítás megbízhatatlan. Ebből következően igazuk van abban is, hogy végeredményben azért estek el a terményjuttatásoktól, mert papíron kevesebb volt a káruk, mint a valóságban. A kárvallottak többsége tehát kétszeresen is hátrányt szenvedett!

Sógorság-komaság alapján!

http://fir.seismology.hu/
Dunaharasztiban 3500 épületbol 3144 megsérült

Pék Józsefné kilencgyermekes anya kipakolta azt is, hogy nemcsak a terményelosztásnál semmizték ki a faluban sokakat, hanem a nagy segélyekből is. Sok tehetős gazdánk, aki már régi házát amúgy is le akarta bontani és újat akart építeni, most OTP-kölcsön mellé húsz-harmincezer forintos segélyeket is adtak.


A falu lakói közül számosan példálóztak a tanács vezetőinek részrehajlásáról és egyéb különös dolgokról. De hát jó darabig mindezt afféle szóbeszédnek tekintettük. Ám a délutáni órákban minden kétséget kizáróan megtaláltuk a tanácsházán a protekciósok és kivételezettek számszerű adatait.


Azt híresztelték az emberek, hogy a tanácselnök apósának utalták ki a legnagyobb összegű segélyt, második a sorrendben a tanácselnök sógora. De szó volt arról is, hogy a harmincholdas Végh Józsefnek is több ezer forintot, Galambos Istvánnak, a falu egyik legjelentősebb gazdájának, aki már két éve készül új házat építeni és fiókban áll erre a pénzre, szintén ezreket utaltak ki. Egyszóval, hogy sógorság-komaság, jó kapcsolatok alapján osztották ki az államtól, Vöröskereszttől kapott segély tetemes részét.

Vádolnak a tények

Nagy István vb-elnök - amikor beszélgettünk - erősen mosta a kezét és bizonygatta, hogy ő kiment a szobából, amikor rokonainak megszavazták a magas összegeket. Mit mutatnak azonban a tények. A vb-elnök apósának, Drugosicz Miklósnak 43 000 forint vissza nem fizetendő segélyt szavaztak meg, ötezret ki is fizettek. Bálint Sándornak, a vb-elnökének sógorának, pedig harmincezer forintot kanyarítottak a neve mellé. Végh Józsefnek hétezret, Galambos Istvánnak 25 ezret és így tovább. A szétosztást a vb-elnök vezetésével, az úgynevezett operatív bizottság végezte, amelyben helyet foglalnak a tanácstagok, a párttitkár, a Hazafias Népfront helyi elnöke, a község más vezetői. Feladatuk az lett volna, hogy ellenőrizzék a károk megállapításának helyességét és a rendelkezésre álló segélyeket arányosan, a szociális helyzet mérlegelésével becsületesen szétosszák a károsultak között.


Ám nem ez történt, sógorság-komaság, ismertség alapján szabták meg, kinek mennyi jár. Eszükbe sem jutott, hogy Alsónémedi népe már nem a régi váci püspökség jámbor, mindent tűrő cselédsége. Ez a szívós újgazda-réteg ellenőriz, számol, és érzékenyen ügyel a visszaélésekre. Felkeresi igazságával az újságot, a megyét, a járást.

Nyilvánosság előtt!

Bizonyos, hogy a megyei és járási tanács illetékesei és az Állami Ellenőrzési Minisztérium - néhányan oda is fordultak segítségért - hamarosan igazságot szolgáltat az alsónémedieknek. A földrengés okozta károk felületes megállapításáért felelősek a megyei tanács város- és községgazdálkodási osztályának kiküldött munkatársai, Újfalusi és Széles mérnökök. A segélyek részrehajló elosztásáért a tizenkét tagú operatív bizottság valamennyi közreműködőjét felelősség terheli. A rendteremtés megköveteli, hogy a vitás kárfelvételeket korrigálják. Az illetékteleneknek kiadott segélyeket visszavegyék és a rendelkezésre álló összeget igazságosan elosszák, méghozzá a nyilvánosság előtt! Hogy a faluban ki-ki a saját szemével láthassa, amit beszélgetésünk közben sokszor hangsúlyoztak az emberek: nem lehet, hogy a demokráciában igazságtalanság érje a népet!


Radnóti Edit


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!