Nagy-Britannia és a világ Potter-rajongói jövő szombaton, a június 21-ei nyári napforduló misztikus éjszakáján, éjfél után egy perccel rohamozhatják meg az eseményre különleges nyitvatartási rendet bevezető brit könyvesboltokat az eddig példátlan sikerű sorozat ötödik epizódjáért. A könyv nyomdai munkálatai már befejeződtek, és több mint 2,5 millió példány várja eddig soha nem látott biztonsági őrizet közepette a kiszállítást.
A Harry Potter és a Főnix Rendje című új kötet tartalmát a legsúlyosabb államtitokhoz hasonlóan őrzik, de annyi tudható, hogy a könyv angolul 768 oldal, a kézirat 255 ezer szavas volt, vagyis a félszeg varázslótanonc újabb kalandjai csaknem kétmilliárd oldalon kerülnek a brit piacra az első kiadási hullámban. A Harry 5, ahogy kiadói körökben a könyvet emlegetik, az eddigi leghosszabb Harry Potter-regény.
A megjelenés előtti éjszakán pénzszállításra szakosodott biztonsági cégek páncélautói viszik majd a boltokba a köteteket. A szinte katonai szigorúságú titkolózást egyébként majdnem sikerült kijátszania a nagy-britanniai nyomtatással megbízott Clays vállalat egyik villástargonca-kezelőjének, aki még tavasszal valahogy elemelt néhány fejezetnyi kefelevonatot, és megpróbálta jó pénzért eladni a legnagyobb példányszámú bit bulvárlapnak, a Sunnak. Az újság azonban ellenállt a kísértésnek, és értesítette a rendőrséget, a gyors meggazdagodásban reménykedő nyomdai alkalmazott pedig elvesztette állását, ráadásul 180 órányi ingyenes közmunkára is kötelezték.
A könyv 16,99 fontért - mintegy 6100 forintért - lesz kapható 6200 brit könyvesboltban, de az internetes terjesztők jókora engedményeket kínálnak; az egyik nagy brit áruházlánc on-line üzletága például 7,64 fontért - plusz postaköltség - vesz fel rendeléseket. A könyvet - kifejezetten a postai terjesztés megkönnyítése végett - különleges, vékony papírra nyomták, de egy-egy példány így is csaknem egy kiló.
J. K. Rowling asszonyt már az eddigi négy epizód gazdagabbá tette még a brit uralkodónál is. A Sunday Times, amely minden évben összeállítja a leggazdagabb britek ezres listáját, az áprilisban kiadott idei rangsorban 280 millió fonttal (100 milliárd forinttal) a 122. helyre sorolta a szerzőt. Rowling ezzel a kilencedik leggazdagabb brit hölgy az idei listán, viszont az egyetlen, aki nem örökléssel vagy házasság révén jutott hatalmas vagyonához. Az írónő megelőzi a leggazdagabb brit nők között II. Erzsébet királynőt, aki 250 millió font személyes vagyonával a 133. helyen van az idén.
Joanne Rowlingra ugyanakkor messze nem jellemző az ilyen vagyonnal általában együtt járó sztáréletmód. A nyilvánosságtól lehetőség szerint visszahúzódva él évi 32 ezer fontot kereső altatóorvos férjével és két gyermekével, és még élénken él benne annak emléke, hogy néhány éve, előző házasságából alig kilábalva, heti 70 font állami segélyből élve, valamilyen kiegészítő jövedelem reményében kitalált egy történetet egy varázslóképző szakiskoláról.