Idősebb nők, fiatal fiúk - Hollywood változóban

Vágólapra másolva!
Hollywood ritkán megy a társadalmi változások elébe - inkább megkésve követi azokat. Nincs ez másképp az amerikai társadalomban már bejáratott idősebb nő és fiatalabb férfi közötti kapcsolatokkal sem. A tengerentúli filmesek csak az idén kezdtek a témával őszintén, előítéletek nélkül foglalkozni.
Vágólapra másolva!

Forrás: MTI
Kísérleti gyilkosságbanSex and the CitynekSzereti Ön Brahmsot?Diploma előttrePhaedra

Ebben az évben új trend született: Hollywood elfogadta a középkorú nők és fiatal fiúk közt fűződő románc létjogosultságát. Idén több olyan film került a mozikban, amely nem kritikai felhanggal, hanem erkölcsi támogatással ábrázolja az ilyen jellegű kapcsolatot. Andie McDowell új filmje, a Crush 40 körüli, egyedülálló nőkről szól, akik hetente egyszer összeülnek iszogatni, dohányozni és édességet majszolni, miközben természetesen kibeszélik a magánéletüket. Egy nap egyikük azzal a hírrel állít be, hogy viszonyba kezdett egy 25 éves fiúval.

A Sigourney Weaver főszereplésével készül Tadpole ennél valamivel bonyolultabb cselekményen alapszik: a mostohamamát alakító színésznővel saját nevelt fia kezd ki. Miután elutasítja a 16 éves kamaszfiú közeledését, az a legjobb barátnőjével jön össze. A The Good Girl ben pedig Jennifer Aniston menekül egy unalmas házasságból fiatal kollégája karjaiba. Felveti a témát a Lovely & Amazing című Brenda Blethyn-film is, igaz, csak egy mellékszálon. A négy alkotásban azonban közös vonás, hogy a jelenséget szimpátiával és humorral kezeli. Hollywood híres a prűdségéről és erkölcscsősz-szerepéről. A mostanában mozikba kerülő filmek tehát azt jelzik, hogy a társadalomban olyan változás állt be, amely drasztikusan lerombolta a korábbi előítéleteket.

Amerikában szinte nincs olyan téma, amelyről ne írna valaki úgynevezett "self-help" könyvet, ami az embert a személyiségének, kapcsolatainak, pillanatnyi helyzetének értékelésében segíti. Természetesen a középkorú nők és fiatal fiúk közti kapcsolatról is született néhány ilyen alkotás. Ezek közül egyik az Idősebb nő/fiatal férfi - új lehetőségek a szerelemben címet viseli. Benne a nők jogaiért folytatott évszázados harcról ír az egyik szerző, Susan Winter: "A szüfrazsettek még a választójogért küzdöttek, a 80-as években pedig az volt a cél, hogy nők is kerülhessenek a cégek felső vezetésébe. Ma azt kell elfogadtatnunk a társadalommal, hogy egy nő is szerethet fiatalabb férfit anélkül, hogy kritika érné vagy diszkrimináció." Régóta elfogadott dolog, ha egy férfi nála sokkal fiatalabb lánnyal randevúzik. Márpedig az ilyen kapcsolatok egyik mozgatórugója az anyagi biztonság, amit sokáig csak a férfiak tudtak megteremteni a párkapcsolathoz. Az utóbbi évtizedekben azonban nők is kerülhettek olyan pozícióba, amelyben megteremthették biztos anyagi hátterüket.

"Az 50-es, 60-as években nem volt példa arra, hogy idősebb nő fiatalabb férfival létesítsen tartós párkapcsolatot, aminek az az oka, hogy abban az időben a nők anyagilag ki voltak szolgáltatva a férfiaknak, csak kevesen tudták eltartani magukat. Kivéve azokat, akik gazdag férjük halála után özvegyen maradtak" - állítja egy másik önmegvalósító-könyv, a Miért olyanok a férfiak, amilyenek; avagy a férfi-nő dinamika szerzője, Warren Farrell. Az utóbbi évek társadalmi változásai nemcsak ahhoz segítették hozzá a nőket, hogy az általuk keresett pénzből vegyenek Chanel-kosztümöt maguknak, de ahhoz is, hogy ezt a pénzt akár egy fiúra költsék. Legutóbb Julia Roberts szolgáltatott példát arra, hogy egy megasztár magánéletében a pénz már nem számít: az általa építtetett templomban ment hozzá a nála jóval szegényebb operatőrhöz, Danny Moderhez.

Korábban:
Nicole Kidman a Pókemberrel randizik
Bullock egyedül is boldog anya lesz
Julia dilemmája: karrier vagy gyerek

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!