A legenda 50 éve

Vágólapra másolva!
A Playboy magazin 1953 decemberében jelent meg először Amerikában, Marilyn Monroe-val a címlapján. Az alapító Hugh Marston Hefner még konyhája asztalán állította össze az első példányokat. Úgy gondolta, hogy egy finom művészeti alkotásokat ismert és ismeretlen nők aktfotóival ötvöző magazin nagy sikert arathat az olvasók körében. Az elmúlt fél évszázad őt igazolta. 
Vágólapra másolva!

H. M. Hefner: "Szex szerelem nélkül jobb, mint egészen szex nélkül."

A "playboy" kifejezés első alkalommal az Oxford English Dictionaryben bukkant fel az 1828-as évben: "a playboy jómódú férfi, aki magát mindig megörvendezteti; egy egoista élvhajhász." De hogyan indult a híres nyuszis magazin?

Hugh Marston Hefner az Esquire című sikeres férfimagazinnál dolgozott grafikusként. Arra gondolt, hogy egy másik koncepcióval sokkal férfiasabb magazint tudna készíteni: finom művészeti alkotásokat ötvözni ismert és ismeretlen nők aktfotóival. Ismerőse éppen akkoriban készített aktfotókat Marilyn Monroe-ról. Hefner megvette a képanyagot, és így 1953 decemberében megjelent az első Playboy, címlapján Monroe fotójával.

Forrás: [origo]

Hefner az első számokat a konyhaasztalon tervezte, de a nyomtatáshoz még pénzt kellett szereznie. 600 dolláros hitelt vett fel, aminek fedezetét a bútorai jelentették. Hefner apja, a bankalkalmazott nem hitelezett fiának. Ám anyja 1000 dollárral járult hozzá a tervhez, mert ő "nem az ötletben, hanem a fiában hitt". Hefner a kemény munkát, az éjszakákon át tartó fentlétet a serkentőszereken kívül napi mintegy 30 üveg kólával, csokoládéval, mogyoróvajjal, gofrival és hasonló nyalánkságokkal vészelte át.

Hi, Mr. Playboy!
Hef a magazint eredetileg "Stag Partynak", azaz Szarvas-ünnepnek akarta elnevezni. Mivel azonban egy lap már volt a standokon Stag névvel, hirtelen ötlettől vezérelve a Playboy mellett döntött. A magazin grafikus szimbóluma így először szarvast ábrázolt, és szinte az utolsó pillanatban rajzolták át nyúllá. Ezért van a nyúlnak patája az első számban.

Az első szám 1953 novemberében 54 ezer példányban kelt el. A magazinnak óriási sikere lett. Az amerikai Playboy csúcspontját az 1970-es években érte el, akkor közel 8 millió volt az eladott példányok száma. Így Amerikában Hefner és a Playboy a szexuális forradalom kiemelkedő egyénisége, illetve fóruma lett. Az 1978-as ezüst évfordulót - nosztalgikusan - a chicagói Mansionben tartották. Meghívták a régi munkatársakat, és a parti ismét dübörgött.

A 80-as években folytatódott a Playboy menetelése előre. Az évek stresszhatásai miatt 1985-ben Hefner agyvérzést kapott, de abból gyorsan felépült. Azóta a legszerencsésebb embernek tartja magát. Hefner a "szőkét" a kedvenc színének tartja, és ezt komolyan is gondolja, mert mostanában hét szőkével él együtt. Ezenkívül 65 alkalmazottja veszi körül az 50 millió dolláros Los Angeles-i palotájában.

Kis ország nagy lapja
A magyar Playboy első hullámban 1989-ben jelent meg, és 1993-ig volt jelen a piacon. Akkoriban erősen irodalmi folyóirat hatását keltette. Fotóival és azzal az életérzéssel, amit sugározott, egyedülálló volt a piacon: neve sokakban a szexmagazin szinonimájává lett. Csak titokban lehetett hozzájutni és olvasni. Menőnek számított, ám a család és az ismerősök sokszor rosszallóan tekintettek a magazin olvasóira. A rendszerváltás éveiben nem találta meg az olvasótáborát: a múltbéli imidzse ellenérzést váltott ki, ezenkívül akkoriban még nem volt jelen a piacon az az olvasói csoport, amelynek érdemes lett volna hirdetni.

Másodszor 1999-ben indult el hazánkban a Playboy. Akkor már nem egyedüli férfimagazin volt a piacon, de - ahogy a világon mindenhol - egyből vezető pozícióba lépett, és azóta is őrzi első helyét. A magyar kiadás koncepciója különbözik az amerikaitól. Az anyalap nem követeli meg, hogy a nemzeti kiadványok teljes egészében megegyezzenek az amerikaival, a lap eredeti üzenetét minden nemzeti kiadvány a helyi követelményeknek megfelelően valósíthatja meg. Így láthatunk magyar színésznőket és modelleket a címlapon, és olvashatunk magyar nagyinterjúkat.

Januári ajánlónkból:
A színtiszta drogos igazság
A legbájosabb bűbájos - Shannen Doherty
Béres Zsuzsa - az örök világutazó
Szenvedélye a zene - Colleen Shannon




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!