H. M. Hefner: "Szex szerelem nélkül jobb, mint egészen szex nélkül."
A "playboy" kifejezés első alkalommal az Oxford English Dictionaryben bukkant fel az 1828-as évben: "a playboy jómódú férfi, aki magát mindig megörvendezteti; egy egoista élvhajhász." De hogyan indult a híres nyuszis magazin?
Hugh Marston Hefner az Esquire című sikeres férfimagazinnál dolgozott grafikusként. Arra gondolt, hogy egy másik koncepcióval sokkal férfiasabb magazint tudna készíteni: finom művészeti alkotásokat ötvözni ismert és ismeretlen nők aktfotóival. Ismerőse éppen akkoriban készített aktfotókat Marilyn Monroe-ról. Hefner megvette a képanyagot, és így 1953 decemberében megjelent az első Playboy, címlapján Monroe fotójával.
Hefner az első számokat a konyhaasztalon tervezte, de a nyomtatáshoz még pénzt kellett szereznie. 600 dolláros hitelt vett fel, aminek fedezetét a bútorai jelentették. Hefner apja, a bankalkalmazott nem hitelezett fiának. Ám anyja 1000 dollárral járult hozzá a tervhez, mert ő "nem az ötletben, hanem a fiában hitt". Hefner a kemény munkát, az éjszakákon át tartó fentlétet a serkentőszereken kívül napi mintegy 30 üveg kólával, csokoládéval, mogyoróvajjal, gofrival és hasonló nyalánkságokkal vészelte át.
Hi, Mr. Playboy!
Hef a magazint eredetileg "Stag Partynak", azaz Szarvas-ünnepnek akarta elnevezni. Mivel azonban egy lap már volt a standokon Stag névvel, hirtelen ötlettől vezérelve a Playboy mellett döntött. A magazin grafikus szimbóluma így először szarvast ábrázolt, és szinte az utolsó pillanatban rajzolták át nyúllá. Ezért van a nyúlnak patája az első számban.
Az első szám 1953 novemberében 54 ezer példányban kelt el. A magazinnak óriási sikere lett. Az amerikai Playboy csúcspontját az 1970-es években érte el, akkor közel 8 millió volt az eladott példányok száma. Így Amerikában Hefner és a Playboy a szexuális forradalom kiemelkedő egyénisége, illetve fóruma lett. Az 1978-as ezüst évfordulót - nosztalgikusan - a chicagói Mansionben tartották. Meghívták a régi munkatársakat, és a parti ismét dübörgött.
A 80-as években folytatódott a Playboy menetelése előre. Az évek stresszhatásai miatt 1985-ben Hefner agyvérzést kapott, de abból gyorsan felépült. Azóta a legszerencsésebb embernek tartja magát. Hefner a "szőkét" a kedvenc színének tartja, és ezt komolyan is gondolja, mert mostanában hét szőkével él együtt. Ezenkívül 65 alkalmazottja veszi körül az 50 millió dolláros Los Angeles-i palotájában.
Kis ország nagy lapja
A magyar Playboy első hullámban 1989-ben jelent meg, és 1993-ig volt jelen a piacon. Akkoriban erősen irodalmi folyóirat hatását keltette. Fotóival és azzal az életérzéssel, amit sugározott, egyedülálló volt a piacon: neve sokakban a szexmagazin szinonimájává lett. Csak titokban lehetett hozzájutni és olvasni. Menőnek számított, ám a család és az ismerősök sokszor rosszallóan tekintettek a magazin olvasóira. A rendszerváltás éveiben nem találta meg az olvasótáborát: a múltbéli imidzse ellenérzést váltott ki, ezenkívül akkoriban még nem volt jelen a piacon az az olvasói csoport, amelynek érdemes lett volna hirdetni.
Másodszor 1999-ben indult el hazánkban a Playboy. Akkor már nem egyedüli férfimagazin volt a piacon, de - ahogy a világon mindenhol - egyből vezető pozícióba lépett, és azóta is őrzi első helyét. A magyar kiadás koncepciója különbözik az amerikaitól. Az anyalap nem követeli meg, hogy a nemzeti kiadványok teljes egészében megegyezzenek az amerikaival, a lap eredeti üzenetét minden nemzeti kiadvány a helyi követelményeknek megfelelően valósíthatja meg. Így láthatunk magyar színésznőket és modelleket a címlapon, és olvashatunk magyar nagyinterjúkat.
Januári ajánlónkból:
A színtiszta drogos igazság
A legbájosabb bűbájos - Shannen Doherty
Béres Zsuzsa - az örök világutazó
Szenvedélye a zene - Colleen Shannon