Érdekes jelenség, hogy a híres múzsák gyakran fordultak a konyha felé. Hogy ennek van-e valami kusza lélektani oka, nem tudni. Cserna-Szabó András írótól, gasztrotörténésztől tudjuk, hogy Móra Ferenc felesége, Walleshausen Ilonka a megromlott házasság elől menekült a konyhába, amit az író nem nézett jó szemmel, ugyanis úgy érezte, hogy Ilonka túl sok pénzt és energiát öl a főzésbe: „Kimegy a kéményen, amit összeverejtékezek” – panaszolta.
Móra féltékeny is lehetett a feleségére, legalábbis ez érződik ki a következő sorokból: „Megirigyelte tudniilik irodalmi sikereimet, s most ő is ír. Természetesen szakácskönyvet: állítólag több haszon lesz rajta, mint az én összes irodalmi remekeimen”. Ez utóbbi jóslat, ha nem is teljes egészében, de valóra vált, ugyanis Móra Ferencné szakácskönyve legkevesebb tíz kiadást ért meg, hosszú és nagy siker övezte. A könyv a magyar gasztronómia fontos mérföldköve, de nem a fentiek miatt, hanem mert ez lett az első pontos anyaghányadot tartalmazó szakácskönyvünk – előtte a szerzők többé-kevésbé a háziasszony rutinjára bízták a nyersanyagok adagjának megállapítását.
F. Nagy Angéla Örkény István felesége volt, és talán nem túlzás azt mondani, receptjein generációk nőttek fel. Népszerűségének két alapköve, hogy huszonöt évig írt a Nők Lapjába, illetve ő bővítette a híres alapművet, Horváth Ilona szakácskönyvét. Mészöly Miklós felesége, Polcz Alaine szintén jegyez egy
kissé megosztó kötetet, Főzünk örömmel! címmel. A mű leginkább a Walleshausen-féle könyvhöz hasonlítható, ugyanis recepteken túl rengeteg hasznos információt tartalmaz: például arról, milyen régi technikák segítségével kerülhetjük ki a vegyszerek konyhai használatát.