Azt már az epres joghurtos tesztünkből megtudhatták, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv egy akár 4% epret tartalmazó termékre is engedi ráírni, hogy epres. Ez a szabály viszont a savanyú tej- és tejszínkészítményekre vonatkozik, a müzlikre nem.
A müzlik az úgynevezett egyéb élelmiszerek kategóriába tartoznak, és az élelmiszerekre vonatkozó általános jelölési előírásokat kell alkalmazni rájuk. Ezek a termékek nem rendelkeznek a Magyar Élelmiszerkönyvben rögzített előírásokkal vagy irányelvekkel – tudtuk meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságától.
Gyümölcsösnek lehet nevezni a müzlit, ha a termék gyártmánylapjában az áll, hogy az előállításához gyümölcsöt vagy gyümölcstartalmú gyümölcskészítményt használnak.
Törvényi minimális mennyiség tehát nincs, lehet epres gabonapehely elnevezés a csomagoláson, akkor is, ha legfeljebb 1-2%-os, vagy még ennél is alacsonyabb gyümölcstartalomról van szó.
Az a legnagyobb pofátlanság, hogy a nevetségesen alacsony gyümölcstartalom sem mindig szárított gyümölcs. Lehet gyümölcskészítmény is, ami tovább csökkenti a valós gyümölcstartalmat.
Erről az átverésről pár éve a Guardian is írt, nem csak hazánkban jellemző gyakorlat, hogy a gabonapelyhekben a szárított/aszalt gyümölcsöt egy cukrot, adalékanyagokat, növényi olajat, tartósítószert, állományjavítót és némi gyümölcsöt tartalmazó készítménnyel helyettesítik.
Nincs törvény. Ahogy a müzli, gabonapehely összetételére, úgy a csomagolásán az ábrákra sincs szabályozás. Egyesek az apró betűs tálalási javaslat (Cerbona) vagy az összetevők mellé írt a csomagoláson lévő kép illusztráció (Auchan) szöveggel védik a csomagolás frontján látható irreális ábrát, de sok gyártó ezzel sem törődik. És, lássuk be, ezerszer nagyobbat üt a retinánkon 20 dkg eper képe, mint egy 3 pixel magas szöveg valahol hátul vagy alul, a biztonságos rejtekben.
A jogszabályokban nincs előírás arra vonatkozóan, hogy a jelölésen alkalmazott ábra, kép, szimbólum méretét meghatározza az ábrázolt összetevő mennyisége. Ezeknél a termékeknél a gyümölcs mennyiségéről a fogyasztó a termék címkéjéről tájékozódhat, és vásárlás előtt javasolt ezt megnézni – tudtuk meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól.
Korábbi cikkünkből azért idézzük a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodáját is:
"Az élelmiszerek jelölésének egyik általános alapelve, hogy az alkalmazott jelölési módszer nem vezetheti félre a fogyasztót az élelmiszer tulajdonságait – így az élelmiszer fajtáját, azonosságát, jellemzőit, összetételét, mennyiségét, eltarthatóságát, származását vagy eredetét és előállítási vagy termelési módját – illetően. Ez az általános elv a fogyasztók érdekeinek és a piaci verseny tisztaságának védelmét szolgálja."
Döntsék el önök, hogy a következő termékek most akkor félrevezetik a fogyasztót, vagy nem.