A helyiek szerint a legjobb diéta egy korsó sör, meg egy kis Olomoucké Tvarůžky, mert ezekben minden benne van, amit a szervezet kíván. A kétes hírnevű csemege nem ismeretlen idehaza sem – már a Monarchia idejében is kapható volt a kvargli.
Morvaország Csehország keleti fele, ennek egyik történelmi központja Olomouc városa. A sárgás tallérok ez után kapták nevüket, idehaza is alamócinak vagy olmützinek hívták, mögé biggyesztve a tallér vagy a sajt kifejezést, de voltak olyan háztartások, ahol csak a sokat mondó büdös szót kapcsolták össze a földrajzi névvel.
Tankolás után, az autómba visszaülve még úgy is megcsapott a szaga, hogy fóliába volt csomagolva. Előbb a kutyára gyanakodtam, majd valamelyik gyermekem meteorizmusára, de hamar leesett: a bemelegedett utastérben a kvargli engedte ki az aromáját. Ha hiszünk a csehek receptjének, ezt fokozni is lehet. Régen dupla ablakok táblái közé tették néhány napra, mondván, akkor jó, ha kopog, vagy kijön magától. Kemény élmény lehet: ha csak úgy pár napra a hűtőben felejtjük, akkor is jelentős állapotváltozásnak lehetünk tanúi – szerintem jó irányba.
Az öregek tudták, mi a csízió
A kvargli szó a német Quargel elmagyarosodása. Ez olyan rúzzsal, vagyis vöröspenésszel érő sajtot takar, amely legalább hatszáz éve jelen van a cseh-morva gasztronómiában. Annak ellenére, hogy olmützi pogácsának hívják, sosem készült ott – a környező falusi gazdaságokban állították elő, a leghíresebbet Lošticében, a Wessels családnál, 1876 óta. Az alapítók fia, Alois tette naggyá a nevet, ő vásárolta meg azt épületkomplexumot, amelyben a mai napig tevékenykedik az ő monogramját viselő A.W. spol. s r.o. A világháború után államosították őket, de 1991-ben az eredeti tulajdonosok leszármazottjai visszakapták a sajtgyárat. Sikerült megtalálniuk azokat az idős embereket, akik még 1945 előtt jelen voltak a hagyományos, letisztult készítésnél, így az ő tudásuk és tapasztalatuk hozta vissza az oltó- és színezőanyagok, aromák és stabilizátorok nélkül, tehénsajtból gyártott, klasszikus tvarůžkyt.
Zsírtalanított tejből készül: hosszú érési ideje alatt pikáns, áthatóan kellemes íze alakul ki, tipikus aromával és egyesek számára riasztó, sárgás nyálkabevonattal. Puha, kicsit képlékeny, általában kis rúdban vagy korong alakra vágva találhatjuk meg a boltokban. Mindössze 6 gramm zsír van benne kilónként, ami azt jelenti, hogy diétázók is bátran fogyaszthatják. A gyár által megadott információk szerint zsírtalan túróból és étkezési sóból gyártják, amihez csupán savanyúságszabályozót és tejkultúrákat adnak.
Helyenként idehaza is kapható, szlovákiai boltokban mindig megtalálható. Érdemes kísérletezni vele, mert van, akinek frissen, van, akinek érlelve lesz kedvére való. Meglepő módon az illatanyagai durvábbak, mint az íze – igaz, a tvarůžky végig megőrzi kellemes selymességét, így passzol halakhoz, húsokhoz, levesekbe vagy zöldséges, esetleg tojásos salátákba is; bevallom, én magában is képes vagyok rájárni, majd elmerengve szagolgatni a kezemet, mint a kiskamaszok egy jól sikerült randi után.
Most, hogy a pálpusztai sem a régi legendás nehézsúlyú szagbajnok, az olmützi jó megoldás lehet azoknak, akik hiányolják étrendjükből a karakteres sajtokat. Csehországban például nélkülözhetetlen: amikor a 2003-as uniós csatlakozás kapcsán elterjedt, hogy a brüsszeliek német nyomásra meg akarják tiltani a morva kvargli készítését, komoly társadalmi ellenállás alakult ki. Kóstolják meg, talán megértik, miért.