Körbejártuk a hiper és szupermarketeket, és féltünk, egyik sem lesz tömve minőségi biotermékkel - nem tévedtünk. Ennek ellenére összevásároltuk, amit értünk, majd konyhánkban megszerveztük a szokásos kis kóstolgatós szeánszot, ahol több élelmiszeripari trükköt találtunk, mint eddig bármely termékcsoport esetén.
Málna feliratok mögött csak aroma készítette málna íz, mert a szabályozás szerint ez rendben van.
Mit enged az Élelmiszerkönyv?
Az adalékok között azoszínezékek, gyerekekre károsan ható vegyianyagok is kerülhetnek a szörpökbe, pedig kik isszák leginkább a szörpöket? A gyerekek.
Legjobbat nem tudtunk kiemelni, legrosszabakat igen, a Sconto, Fizzi vagy Rózsika néni márkájúakat.
A nagy trükk a málna, íz nélkül
A gyümölcsszörpnek legalább 33% (m/m) gyümölcslevet vagy gyümölcsvelőt (gyümölcspürét) kell tartalmaznia, a málna ízűnek nem, annyira nem, hogy az akár 0% is lehet, szokott is annyi lenni, több tesztelt termékünk sose látott gyümölcsöt, csak aromát.
A gyártók egy része a cimke elején annyit ír: MÁLNA és ott a gyümölcs képe, és az összetevőknél, szemérmesen, apró betűvel szedve található, ez bizony csak egy málna ízű kemikália. Ez így a hatályos törvények szerint teljesen rendben van, ne kapkodjon senki bevásárlás közben, ne vigye magával figyelemelterelő gyerekét, igaz?
Azt persze nem felejtik el feltüntenti, hogy tartósítószer mentes, csak az a fránya íz, az nem fér ki a frontvonalra.
Ezért bármilyen szörpöt vásárolnak, alaposan tanulmányozzák a termék összetevőit, mert egy különösen rossz minőségű, legalizált átverésekkel vastagon terhelt termékcsoportról van szó.
Csináljanak inkább otthon, nem bonyolult, itt egy príma recept. Persze, hogy drágábbra jön ki a bolti tömegterméknél, de hát magunk isszuk, a gyerekeink poharába töltjük, és a málnaszörp nagyon nem szükséges az élethez, miért is innánk belőle műt?
Lapozzanak, lehull a lepel a szörpökről.