Tüntetnek a tejtermelők

tejtermelők sztrájk
Pécs, 2014. július 8. Transzparens egy traktor utánfutóján a Mecsek Füszért logisztikai bázisa előtt Pécsett a tejtermelők demonstrációján 2014. július 8-án. A termelők a tiltakozással a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy részesítsék előnyben a magyar tejtermékeket az importtal szemben, valamint figyelmeztetni akarnak egyes, szerintük aránytalanul nagy mennyiségben import tejtermékeket forgalmazó kereskedőket arra, hogy preferálják a magyar tejtermékeket. MTI Fotó: Sóki Tamás
Vágólapra másolva!
Indokoltnak tartja és támogatja a tejtermelők mai demonstrációját a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmánya. A mezőgazdasági érdekképviselet rámutat: a tejtermelők elkeseredettek, mivel hiába termelnek jó minőségű, olcsó, egészséges tejet, a boltok polcain a magyar termékek mégis hátrányba kerülnek a sokszor kétes eredetű import termékekkel szemben.
Vágólapra másolva!

A MOSZ emlékeztet: a belföldi tejtermelők az egyik legalacsonyabb árat kapják a megtermelt tejük után az Európai Unióban. A boltokban viszont a magyar tartós tej sok esetben mégis jóval többe kerül, mint a drágább alapanyagból előállított, ezer kilométereket utaztatott import tejek. Az érdekképviselet véleménye szerint a feldolgozók és a kereskedők olyan mértékben drágítják meg a tejet, ami a fenti helyzet kialakulásához vezet.

Transzparens egy traktor utánfutóján a Mecsek Füszért logisztikai bázisa előtt Pécsett a tejtermelők demonstrációján 2014. július 8-án. Forrás: MTI/Sóki Tamás

A magyar termelők és fogyasztók helyzetét az is rontja, hogy az állam az unióban nem szokványos mértékű adókkal, járulékokkal, díjakkal sújtja a legális tejtermelőket - teszik hozzá. Az agrár-érdekképviselet leszögezi: a termelők nem importellenesek, hiszen Magyarország is jelentős mennyiségű tejet szállít más államokba. Kizárólag azzal az importtal van bajuk, ami az uniós tejfelesleg levezetéseként dömpingáron - az ottani gazdák helyzetét javítva, a magyarét pedig tönkretéve -, sok esetben nyomon követhetetlenül, esetenként az adófizetési kötelezettségnek sem eleget téve érkezik Magyarországra. Ennek kivédése a MOSZ szerint állami feladat lenne, ellenőrzésekre volna szükség, és arra, hogy az állam következetesen betartassa a saját maga által hozott jogszabályokat.

A MOSZ felhívja a figyelmet arra: a következő év tavaszán megszűnik a tejkvóta rendszer, ami kiszámíthatatlan piaci helyzethez vezet. Hozzátéve: "a kormány ugyan a szavak szintjén kiemelt területként kezeli az állattenyésztés fejlesztését", de az állattartók jelentős hányadát megfosztja a takarmánytermő területeiktől és az ő kárukra kívánja erővel átrendezni a földhasználati viszonyokat is.

A termelők a tiltakozással a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy részesítsék előnyben a magyar tejtermékeket az importtal szemben Forrás: MTI/Sóki Tamás

A közlemény szerint a tejtermelők a demonstrációval arra is fel kívánják hívni a döntéshozók és fogyasztók figyelmét, hogy érdemi intézkedések hiányában a közeljövőben válságos állapotba kerülhet az ágazat. "Ez többek között azzal jár, hogy egyre több, a fogyasztók által magyarnak gondolt termék fog a magyar hatóságok által ellenőrizetlen import alapanyagból készülni, és a fogyasztók csak drágábban juthatnak hozzá a tejhez és a tejtermékekhez" - állítják a közleményben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!