A szervezetet különösen megterheli a nagy hőingadozás. Meleg szobákból szaladunk ki a fagyra, súlyos mínuszokból rontunk a befűtött nappaliba: akár 30-40 Celsius fokos hőkülönbséget is átélhetünk, ami próbára teszi a szervezetet.
Van, hogy nem szükséges gyógyszerekkel tömni magunkat, a természetes gyógyhatású anyagok, azok teái vagy illóanyagai is segíthetnek nekünk. Az egyik legismertebb, szinte minden évben bennünket kínzó nyavalya a torokgyulladás. A kaparó fájdalomérzet a torokban elviselhető, de nagyon kellemetlen, hiszen nyelési nehézség, köhögés, fáradtság és láz kísérheti. A torok nyálkahártyájának fertőzése, gyulladása, irritációja okozza – számos olyan növényt ismerünk, amelyekkel sikeresen felvehetjük a harcot. Most megpróbálunk néhányat bemutatni a sok közül.
Eukaliptusz
Elsősorban az illóolaját használjuk, légúti megbetegedések kezelésében inhalálva. Olaja a benne található cineol miatt fertőtlenítő hatású, nem csak hűsít, hanem nyákoldó, köptető és görcsoldó is.
Borsikafű
Az erdélyi és balkáni konyha kedvelt fűszere, de mint oly sok fűszernövénynek, gyógyhatása is ismert. Kesernyés ízű teája étvágygerjesztő, gyomorerősítő, alkalmazható bélférgek ellen, görcsök és hurutos köhögés esetén.
Ánizs
Rendkívül sokoldalú gyógy- és fűszernövény, hiszen szélhajtó, étvágyjavító, felfúvódás-csökkentő, vértisztító, hurutoldó, nyugtató, de epe- és bélbántalmak elleni is kiváló. Édeskés íze miatt teája kellemes, üdítő hatású: illóolajai nyákoldóak, ezért asztma, köhögés és hörghurut esetén érdemes fogyasztani.
Tavaszi kankalin
Nagyon régóta ismert: gyökértörzsét, virágát és levelét is felhasználjuk. Hatóanyaga a triterpén-szaponin, a fenolglikozidok, a virágban található flavonoidok és a leveleiben kimutatható jelentős mennyiségű C-vitamin. Felső légúti hurutok ellen kiváló, de használható asztmatikus panaszok és idegi eredetű fejfájás ellen is. Teája váladékfelszakító: feloldja a garatváladékot és elősegíti annak felköhögését.
Igazi édesgyökér
Elsőrendű köhögéscsillapító, köptető és nyákoldó, sőt görcsoldó hatása is ismert. Nyálkahártya sérülésekre is alkalmazható, gyulladáscsökkentő hatása gyomorpanaszok, savtúltengés esetén lehet hasznos. Édes íze alkalmassá teszi teakészítésre. Hatóanyagai közül érdemes kiemelni a triterpén szaponint, a flavonoidokat, és a kumarint.
Kislevelű hárs
A hársfavirág illóolajakat, tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat, vagyis antibakteriális hatású flavonoidok is tartalmaz. Alkalmazható meghűlés esetén, hiszen köhögéscsillapító hatású, továbbá enyhíti a hörghurutos panaszokat, sőt köptetőként is megfelel. Teája ismert izzasztószer.
Mezei iringó
A tüskés növény gyökerét és föld feletti részeit is alkalmazzák gyógyászati célokra, hiszen rozmaringsavat, triterpén-szaponinokat, klorogénsavat és flavonoidokat tartalmaz. Nem csak vizelethajtó, hanem görcs- és nyákoldó hatása is ismert.
Szöszös ökörfarkkóró
Szinte mindannyian találkoztunk már a magasra növő, sárga virágú növénnyel. Virága verbaszkoszaponinokat, flavonoidokat és iridoidokat tartalmaz. Izzasztó és nyálkaoldó hatása miatt már nagyon rég használatos, szaponinjai kiválóak az orr- és garatváladék ellen. A benne található iridoid miatt gyulladáscsökkentő gyógynövény, teáját allergiás szénanáthakor is sikerrel alkalmazhatjuk.
A légúti fertőzések és a meghűlés számos tünettel járnak együtt. A levertség, az állandó fáradtság, a hőemelkedés, az orrváladékozás és köhögés háttere gyakran vírusfertőzés, amely kapcsolódhat a légutak baktériumfertőzésével is. Az említett eukaliptusz és hárs mellett sikerrel kérhetünk segítséget egyéb gyógynövényektől is.
Borsmenta
A szárított levelei mentolosak, közismerten hűsítő hatásúak. Használata javallott nem csak migrén, emésztési zavarok, epegyulladás és felfúvódás esetén, hanem torokpanaszokra is: a mentol a nyálkahártya receptoraira kellemes, hűsítő hatást fejt ki.
Fodormenta
Akárcsak a borsmenta esetében, ennél is a növény leveleit hasznosítják, amelyeket a nyári hónapokban gyűjtenek össze. Hatóanyaga az karvon és karveol illóolaj, továbbá a flavonoidok. Nem csak a fodormentatea használható: megfázás és légúti fertőzések illóolajával érdemes inhalálni, hiszen nyugtató, köhögéscsillapító hatású. Akinek a szélhajtás és görcsoldás is fontos, szintén bátran fordulhat hozzá.
Fekete bodza
Virágzat kvercetint és kempferolt, vagyis flavonoidokat tartalmaz, amelyeket kiegészítenek a fahéjsav-származékok és az illóolajak is. Bogyója C- és A-vitamint, valamint antociánokat hord magában. A bodzatea bevált ellenszere a meghűlésnek, alkalmazhatjuk hurut esetén vagy izzasztószerként is. A leveléből készült tea nem csak lázcsillapító, hanem reumás bántalmak ellenszere is.
Csipkebogyó
Legfontosabb hatóanyaga a C-vitamin, de emellett A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin is található benne. Nem csak gyógyteának, de lekvárokhoz, gyógylikőrökhöz is bevált. Frissen, leszedés után használjuk fel, ne áztassuk 50 Celsius fok feletti vízben, ha nem akarjuk, hogy a C-vitamin megsemmisüljön. Teája alkalmas a megfázáson túl epe- és vesekő ellen, a magjából készült olaj pedig a bőr barátja.
Fehér árvacsalán
Belegyalogolni nem kellemes, a népi gyógyászatban mégis elismert, hiszen a légutak gyulladáscsökkentésén túl emésztési, húgyúti problémák és álmatlanság ellen is javasolt. Főzetét nem csak inni lehet, fejviszketés és korpa eltávolítására is gyakran alkalmazott gyógynövény. Hatóanyagai a lamalbid, fenolkarbonsav és flavonoidok.
Mielőtt a növények erejéhez fordulna, ellenőrizze, hogy fogyasztásuk testi állapota, allergiái vagy a többi gyógykészítmény és gyógyszer mellett javallott-e. Mivel az ártatlannak tűnő nyavalya akár egy komolyabb betegség vagy veszélyes kór kezdete lehet, nem árt a figyelem. Ha a tünetek nem múlnak, mindenképpen forduljon orvoshoz!