Nálunk mindez elképzelhetetlen, hiszen Magyarországon az italok közül maximum az alkoholnak van kultusza, de brit mindennapok elfogadott eleme, ha egy köztiszteletben álló tudós nyilatkozik arról, szerinte a teát nem kevesebb és nem több mint öt percig kell áztatni. Naná, hogy ez nyilatkozatháborút von maga után.
A bátor megszólaló, Mark Miodownik a Londoni Egyetem professzora, a Királyi Intézet Karácsonyi Előadásainak (ez 1825-től működik és körülbelül olyan, mint nálunk a Mindentudás Egyeteme) előadója, illetve nukleáris laboratóriumi munkás. A felhördülést kiváltó nyilatkozata a következő volt: „Ami igazán frusztrál engem, hogy a britek azt hiszik, tudnak bármit is a teázásról. Valójában a legtöbbjük azt sem tudja, mit csinál. Rengeteg munka van azokban a leforrázott levelekben, ezért meg kell nekik adnunk a tiszteletet legalább azzal, hogy a teakészítésre elég időt szánunk”. Szerinte a teát szigorúan öt percig kell áztatni. Az öt perc alatt készült ital teának nem nevezhető.
Az első felháborodó a The Telegraph újságírója volt, aki szerint a kapszulás kávégépek felpörgött világában öt perc áztatás felér egy abszurd módon hosszúra nyúlt elmélyedéssel. Bill Gorman, a Tea és Főzet Társaság (korábban: Brit Tea Tanács – British Tea Council) elnöke szintén nem ért egyet Miodownik kijelentésével:
„Én mindig szkeptikus vagyok, amikor a tudósok megjelennek az étel és ital világában, majd megállapítják, mit hogyan kell helyesen enni vagy inni. Dolgoztam egy ideig az italgyártásban, és azt hiszem, bátran mondhatom, hogy a whisky iparát is a sznobok ölték meg… Egy csomó régimódi ember akarta megmondani a fogyasztóknak, hogyan kell gabonapárlatot inni”.
Maga Gorman bevallotta, gyakran ő maga is öt percig áztatja a teáját, sőt még tovább, amíg a „kanál meg nem áll benne”. Bár szerinte ettől a tea nem lesz jobb, vagy tudományosan helyénvalóbb – mindez személyes ízlés kérdése.
Alex Proby, a Blend for Friends teaáruház tulajdonosa szerint öt perc áztatás egyrészt teljesen korrekt, másrészt a végeredmény nem lesz okvetlenül ízletes. Elmondása szerint az antioxidánsoknak legalább kilencven másodpercre van szükségük ahhoz, hogy a tealevekből kiázzanak. Tehát minél tovább áztatjuk, egészségügyi szempontból annál értékesebb lesz a végeredmény. Kérdés azonban, hogy miért isszuk a teát? Azért mert egészséges, vagy mert szeretjük az ízét?
Probyn rámutatott, hogy a teagyártók pontosan tudják, az átlagos felhasználók többnyire filteres teát isznak (egészen pontosan a brit teaivók 96 százaléka, ami napi 165 millió csészét jelent), és a filtert körülbelül negyven másodpercig áztatják a bögrében. A minőségre hajazó gyártók ezeket az adatokat figyelembe véve töltik meg a tasakot olyan típusú tealevéllel, amely gyorsan kiázik.
A legtöbben egyet értenek azzal, hogy a leveles teákat célszerű öt percig áztatni, de ezek a hagyományos fogyasztók mára kisebbségben vannak. A többség teafilterekkel él és nincs öt perce arra, hogy a teája tudományosan elismert módon ázzon ki csészéjében. A The Telegraph szakértője szerint Miodownik professzor nagyon okos ember, de ha egy mód van rá, mindenki törődjön a saját teájával. Messziről nézve mindenesetre érdekes, milyen érzelmeket és mennyi embert mozgatott meg az arról való nyilvános okoskodás, hogy mennyi időt várjunk a forrázás, szűrés és fogyasztás között.
George Orwell: Egy csésze jó tea (részlet)
Úgy tűnik, hogy igazán drámai különbség nincs az egyik vagy a másik elkészítési mód között. A régi iskola hívei szerint a filteres megoldás a szegények teája, míg a gyors teaivók szerint a másik tábor egyszerűen sznob. Ugyanez igaz az áztatási időre is.
A keményvonalas rajongók szerint a filteres teák azért nem jók, mert azokba leginkább a teagyártás melléktermékei (törmelékek) kerülnek. A gyakran hangoztatott vélemény szerint a filterben összezsúfolták a leveleket, ezért nem tudnak tökéletesen kiázni.
Van a filternek azonban egy másik vonzata is, ez pedig az összetétele. A kis tasakokat gyakran olcsó klórral fehérített papírból készítik. A klór elbontja a fa rostjai között található színes anyagokat, így mérgező vegyületek maradhatnak a filterpapírban, ami a forró vízben való áztatás során ki is oldódik. Egyes gyártók igyekeznek nem klórvegyületekkel, hanem oxigénnel, illetve ózonnal fehéríteni a teafiltereket. Nézze meg jól a dobozt, és keresse rajta a „Klórmentesen fehérített” („Bleached Chlorine free” vagy „Chlorfrei Gebleichten”) címkét!
A különböző teafajtákról írt átfogó cikkünket itt olvashatja.