Feldman Zsolt elmondta, hogy a másfél hektáros önkormányzati tulajdonban lévő mandulaültetvény megteremti az alapját egy nagyobb szabású projektnek, amely szintén Balatonakalin, egy 65 hektáros területen valósulhat meg a közeljövőben. A mandulaültetvény területén kísérleti telep létesítését is tervezik, amely a foglalkoztatás bővülését és a feldolgozóipar fellendítését eredményezheti - hangsúlyozta Feldman Zsolt.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára Balatonakalit olyan településnek nevezte, ahol komoly értékteremtés zajlik, és azt bizonyítja, hogy az innováció akkor sikeres, ha az a közösséget szolgálja.
Feldman Zsolt azt hangsúlyozta, hogy
a magyar gasztronómiában tátongó űrt sikeresen szűntetheti majd meg a balatonakali mandula.
Koncz Imre, a település független polgármestere úgy fogalmazott, hogy egy kis település nagy ünnepe a 466 darabos mandulaültetvény megteremtése, mely szavai szerint a legnagyobb önkormányzati tulajdonban lévő ilyen létesítmény, ahová a közeljövőben egy feldolgozó üzemet is terveznek.
A polgármester felidézte, hogy Balatonakalin szaporították ki 1960-ban az akali 60-as papírhéjú mandulát, hozzátéve, hogy a településen mindig is komoly hagyományai voltak a mandulatermesztésnek. Ennek a hagyománynak az ápolását jelentette, amikor 2011-ben elhatározta a képviselőtestület a mandulaültetvény létrehozását és saját területet szerzett ennek megvalósítása érdekében - hangsúlyozta Koncz Imre.
Az érintett minisztériumok és szervezetek megállapodása értelmében megindult az a folyamat, amelynek eredményeként
a település 65 hektáros területe szintén önkormányzati tulajdonba kerülhet
a közeljövőben, ahol még nagyobb mennyiségben folyik majd a mandulatermesztés - fogalmazott a polgármester.