A kert és az ültetvények az év nagy részében ellátnak minket minden jóval, a tél beállta előtt azonban nekünk kell gondoskodni róluk. Szabó Tibor, az Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. tudományos főmunkatársa elárulta,
mit kell tenni a kerttel, még mielőtt megérkeznének az első komoly fagyok.
Metszés. Az őszi lombhullás után az enyhe téli idő alkalmasnak ígérkezik arra, hogy elkezdjük a gyümölcsfák metszését. Szinte minden fán el lehet kezdeni ilyenkor, egyedül a csonthéjasakon (meggy, cseresznye, kajszibarack, őszibarack) érdemes tavaszra halasztani, amikor a rügyeken már látható a termés mennyisége.
Gyomirtás. Az enyhe időjárás kedvező a gyomirtáshoz is. Időt és energiát spórolunk meg, ha előre gondoskodunk arról, hogy tavaszra, a gallykaparás idejére, ne maradjon gaz az ültetvényekben.
Vadvédelem.
A téli nagy hidegben megeshet, hogy kertjeinken nyulak, vaddisznók, őzek gázolnak át, tetemes kárt okozva az ültetvényekben.
Az őszi munkák végeztével itt az idő arra, hogy megjavítsuk kerítéseinket, felhelyezzük, átnézzük és megerősítsük a fák törzsére helyezett védőrácsokat.
Elöregedett ültetvények kivágása. A gazdaságosan már nem művelhető ültetvényektől is ideje megszabadulnunk. A jó idő most kiválóan alkalmas arra, hogy kivágjuk ezeket a fákat, összedaraboljuk és félretegyük tűzifának. A tuskókról se feledkezzünk meg, amiket most – gépek segítségével – a gyökerekkel együtt kiemelhetünk.
Versenyeztesse kertjét ön is
A legszebb konyhakert nevű programot Karcag alpolgármestere, Kovács Szilvia találta ki még 2012-ben. A cél az volt, hogy a motiválják az embereket a kertészkedésre, emellett a rendezett-gondozott konyhakertek fenntartására.Nagyon megörültem, hogy jól fogadták a kezdeményezést, hiszen még a határon túli testvérvárosaink is beszálltak, tavaly már tizennégy külföldi település is mellénk állt a 128 hazain kívül. Összesen 1448 nevezés érkezett, ami azt mutatja, van igénye az embereknek a kiskertekre."
Öntözőtelepek víztelenítése. Fontos, hogy gazdaságunkban ne okozhasson fagykárt a csaptelepekben, szivattyúkban rekedt víz. Hatalmas anyagi károkat okozhatunk magunknak, ha erre nem figyelünk.
Tartályládák javítása. A hűtőben tárolt almaládák is elöregedhetnek idővel. A holt szezonban arra is szánjunk időt, hogy a ládákat átvizsgáljuk, megjavítsuk.
Erő-és munkagépek karbantartása. Ne feledkezzünk meg a munkagépeinkről sem! Mint ahogy a személyautóknál, a munkagépeknél is
érdemes átnézni a futóműveket, kerekeket, csapágyakat, ellenőrizni az olajat és a fagyálló folyadékot.
Talajvédelmi terv elkészítése. Ha a következő évben új ültetvényt szeretnénk létesíteni, érdemes időben elkészíttetnünk a talajvédelmi tervet, hiszen ez egy hosszú folyamat, a pályázatok beadási határideje pedig rövid.
Jövő évi termesztéstechnológia elkészítése. A tavalyi gazdálkodás tapasztalatai alapján
mérjük fel a sikereket, kudarcokat és dolgozzuk ki részletesen a következő évi termesztéstechnológiai tervünket.
Így tudjuk majd időben beszerezni a szükséges anyagokat, növényvédő szereket és a műtrágyát.
Az év végi, év eleji kedvezmények kihasználása. A forgalmazók év végén általában kedvezményesen értékesítik a növényvédő szereket és a műtrágyát. Érdemes ezt a lehetőséget kihasználni, illetve az sem árt, ha a vásárlás előtt szakember véleményét is kikérjük.