Körülnéztünk a youtube-on, megvizsgáltuk, a nagyobb gasztronómiai tematikájú oldalak milyen saját videókat készítenek? Kismillió csatorna közül választottuk ki a kedvenceinket, és még két szuper dokumentumfilm-sorozatot is ajánlunk.
Mindig is alapvető és meghatározó volt nálunk az étkezés: a családban mindenki (anyukától nagypapáig) jól főz, úgyhogy az is teljesen normális volt, hogy már kisgyerekként megtanultam halat pucolni. Ha bementem a konyhába, nehezen lehetett onnan kirugdosni. Már akkor látszott, hogy ezzel akarok foglalkozni, amikor a főzős műsorok jobban érdekeltek, mint a Sliders vagy a Csillagkapu, amikor Jamie Oliverre aludtam el, Keith Flloyd halála lesújtott, és a százszor újranézett, kívülről fújt főzős műsorok sem untattak soha.
Ezek az adások, sorozatok nagyot változtak az utóbbi néhány évben, mert
már nem csak az elismert szakácsok és séfek indítanak sorozatot,
hiszen a videómegosztókon tényleg bárkiből lehet - egy bizonyos szubkultúrán belül - gasztrosztár.
Ennek köszönhetően persze rengeteg a minősíthetetlen videó, de összegyűjtöttük a legjobbakat, amelyekből valóban sokat lehet tanulni: új alapanyagokat, technológiákat, házi praktikákat. A videók angol nyelvűek, de nem kell hozzá felsőfokon tudni, elég egy alapvető konyhai nyelvtudás vagy egy megbízható fordító, mivel a legfontosabb információkat kiírják, így könnyen utánuk lehet nézni. Ez tényleg ne tántorítson el senkit.
A ChefSteps a legnagyobb kedvenc, a gasztrovideók követendő példája, ami az amatőrtől a professzionális szintig,
a legegyszerűbb technológiától a legbonyolultabbig, a főzés közben felmerülő kérdésekre ad választ.
Mottójuk: Cook smarter, vagyis főzz okosan, ami tökéletesen leírja a ChefSteps lényegét.
Nem csak a különböző fogásokat, de a felhasznált alapanyagokat és technológiákat is részletesen elmagyarázzák, amitől tényleg jobban értjük, mi miért és miért pont úgy működik a konyhában. Vannak alapvideóik (a kávéfőzéstől a tökéletes tejszínhabig), anyagok a komplett fogásokról, ezen felül a honlapon vannak még fizetős mesterkurzusaik is az igazán profiknak.
Nem csak hasznos, de különösen szépen fényképezett, rendkívül igényes videókat készítenek, amit már csak akkor is jó nézni, ha nem feltétlenül akarunk otthon szuvidálni vagy füstölni - az ismeretek bővítésére a legjobb csatorna.
A külföldi gasztromagazinok közül talán a Vice birodalom Munchies-a a legerősebb mozgóképben: húsz témában készítenek sorozatokat, mindegyik teljesen más szemszögből közelíti meg a főzést és az evést.
Ezek nem azok a kisujjeltartós, rideg, tisztán csak a konyhára koncentráló sorozatok, amiket itthon megszoktunk, és nem is olyan szégyenlős és prűd, mint ahogy szeretnek a főzésre hivatkozni. Az evés és a kultúra kapcsolatát mutatják meg, és igen, ha kell, polgárpukkasztók is: beszélnek szexről, készítenek marihuánás (te jó ég!) forró csokit, de megmutatják, hogy készülnek a legjobb, legízesebb kaják Amerikában vagy a világ teljesen más pontján, profi szakácsokkal.
Itt a teljes lista a sorozataikról.
Az Eater sorozatai is hasonlóan lazák, de egy fokkal erősebb a hagyományos konyha-főzés vonal. Sztárséfekkel, cukrászokkal forgatnak, boncolgatják az alapvető konyhai trendeket és mindent, ami az étkezéssel kapcsolatos, úgyhogy őket sem érdemes kihagyni.
A Fine Dining Lovers pont olyan, mint amit a neve is sejtet: az igazán vájtfülűeknek való, high-end gasztronómiát mutatja be a világ legjobb séfjeit bemutató riportjaival, de akadnak igényes oktatóvideók és háromcsillagos fogásokat kiveséző videóik is. Esti mesének vagy csak nyálcsorgatásra tökéletes.
Nagyjából egy éve kezdett el videókat posztolni Yolanda Gampp a Youtube-ra, azóta több mint egy millióan követik a csatornáját, ami az egyik leghasznosabb cukrászblog. A How to Cake It mindenféle
amerikai stílusú süteményen mutatja be az alap cukrászfogásokat,
hogy végre normálisan el tudjunk vágni egy tortát három egyenlő részre.
Ezek a részek tulajdonképpen külön-külön, dokumentumfilmként is megállják a helyüket. Mindkettőt a Netflixnek köszönhetjük, ami mivel már Magyarországon is elérhető, legálisan lehet mozizni vele.
A Chef’S Table hat séfet (Massimo Bottura, Dan Barber, Francise Mallman, Niki Nakayama, Ben Shewry, Magnus Nilson) mutat be, hat, egyenként egy órás epizódban.
Megismerjük, hogy jutottak a pályájuk csúcsára, látjuk, hogy a munkájuk valóban mennyire kemény,
mennyi kreativitást és milyen fáradhatatlanságot igényel.
Persze a gyönyörű képek meg az ételek miatt nagyon könnyű elvarázsolódni, de nem csak a fine dining éttermek világát mutatja be, hanem ezeknek a zseniknek az életét is:
mert van, aki simán megalázza az egyik alkalmazottját kamera előtt,
és van, akiről egyszerűen süt, hogy egy diktátor a konyhában - persze a kamerákon kívül.
A Cooked idei dobás, Micheal Pollan azonos című könyvén alapszik, és az Oscar-díjas Alex Gibney rendezte a négy részes sorozatot. A Tűz, Víz, Föld és Levegő című epizódokban a világ iszonyatosan sokszínű gasztronómiáját mutatják be. Pollan szerint az ember attól vált emberré, hogy megtanulta ezeket az elemeket használni és megtanult főzni, úgyhogy a legősibb technológiáktól kezdve a legmodernebbeket látjuk a sorozatában, ahogyan a nyers alapanyagból a négy elem hatására étel lesz.
Az első részben ausztrál őslakosokat és a mai barbecue-t vizsgálja, a legszebb, legszaftosabb húsokat, és
az ausztrál őslakosok európai gyomornak teljesen idegen módszereit mutatja be.
A második részben Indiában jár, a harmadikban a marokkói kenyérkészítés kerül központba, a negyedikben a fermentáció, a csokoládé, a sajtok és a levegőben lévő mikróbák kapcsolatát kutatja. Ebben a szakmailag kikezdhetetlen, a gasztronómiai alaptanokat tudományos kötetekbe lefektető Modernist Cuisine csapata segíti.