Eddig főleg szőlőtermeléséről ismerhettük Abasárt, illetve a település fölötti 500 méter magas, 1975 óta védett, országos jelentőségű természetvédelmi területről, a növénytani ritkaságokban és lepkefajokban gazdag andezitos talajú Sár-hegyről.
A hegyen át hét kilométeres tanösvény vezet, amelynek bejárása összekapcsolható a közeli Szent Anna-tóval vagy a mikroteraszos ültetvényeken termett borok kóstolójával.
A Sár-hegy lejtői ernyőként befogják a meleget, így azonos időszakban 3-4 mustfokkal is magasabb lehet a szőlő cukortartalma, mint a síkvidéken,
miközben az ideális savtartalom is megmarad” – magyarázta Molnár Gábor abasári borász.
A filoxéravészt követően főleg a szőlőoltvány-termesztésről ismerték a települést, ám a helyi borászok felismerték az andezitos és löszös talajban rejlő lehetőségeket: az olaszrizling, a müller thurgau, és a szürkebarát is remekül érzi magát Abasáron.
A Mária zarándokút abasári szakasza szintén érinti a Sár-hegyet. A Szent Anna-kápolnától Abasárig a teraszos szőlőültetvények között kanyargó, panorámás útvonal különlegessége, hogy egy pincén is keresztülhalad. A szakaszt 2011 nyarán jelölte ki a bizottság: éppen a Pálinkás család pincéjének falára festették fel a jelzést, amikor a házigazda, Pálinkás Attila behívta őket néhány pohár borra, hogy a nagy melegben felfrissüljenek.
Mivel a festékes vödröket, ecseteket nem akarták őrizetlenül hagyni, azt is bevitték magukkal a többszintes pincelabirintusba. Ám társaság végül nem ugyanott, hanem egy másik szinten, másik kijáraton bukkant fel a pincéből, amelynek a falára ott is festettek egy jelzést. A Mária-út nyomvonala azóta – a világon egyedülállóan – hivatalosan is a pincén halad keresztül.
Merre sétáljunk még?
A Mária-út egy Közép-Európában haladó zarándok- és turista út. Kiépítése jelenleg is folyik: a kezdeményező egyesületek és alapítványok célja az, hogy megismertessék Közép-Európa vallási és kulturális értékeit, a zarándoklatra vállalkozók számára pedig biztonságos zarándokhálózatot építsenek ki.