A kencék, mártogatók és szendvicskrémek a létező legpraktikusabb ételek. Fogadásokon, bulikon és vendégségekben gyakran nagyobb sikerük van, mint egy bonyolult, hosszú órákon át készített szuvid kacsának. Még a hangulat is jobb lesz, ha mindenki keresztbe-kasul nyúlkál a késével és a kenyerével az asztal fölött, mint ha csak úgy, egyszerűen a tányérjából kanalazgatna.
Ezeknek a krémeknek különösen nagy előnyük, hogy az is simán képes összerakni őket, aki máskülönben egyáltalán nem tud főzni. Elállnak, előre elkészíthetők, dobozban szállíthatók, lehet vinni piknikre, útra, buliba. Mindenhez passzolnak a friss kenyértől a hasábokra vágott zöldségeken át.
Lényegében nem is recept ez, hiszen annyi az egész, hogy két alapanyagot össze kell keverni. Azért kap helyet mégis itt, mert ezt a két hozzávalót nem igazán szokás egymás mellé tenni, ez pedig nagy kár, mert nagyon összeillenek.
Alapanyagok:
Az avokádókat félbevágom, a magot eltávolítom, és a puha húst kikanalazom. Tálba teszem, hozzáadom a sajtot, a tejfölt és a felaprított csilit, majd egy villával pépesre, de nem egészen simára töröm össze.
Az egészben sült fokhagyma nem is emlékeztet a zöldség eredetijére. Szemre kevésbé tetszetős, barnás, édes, illatos pép lesz belőle. Az íze annyira erős és intenzív, hogy már csak könnyíteni kell rajta.
Alapanyagok:
A fokhagymafejekről ledörzsölöm a külső, zörgős héjat, becsomagolom alufóliába, és 200 fokos sütőben kb. 40 perc alatt puhára sütöm. Ha megsült, kicsomagolom, hagyom kihűlni. A héjból egy tányérba nyomkodom az illatos pépet. Elkeverem az olívaolajjal és a tejföllel, sózom, borsozom.
A májhoz elég jól mennek az édes ízek, ez nem új, szokás almával, körtével, desszertborokkal párosítani, de az aszalt szilva azért különösen jó, mert savanykás is, nem csak édes. Ugyanez a kence még jobb kacsamájból, az aszalt szilva pedig lehet akár mazsola is.
Alapanyagok:
A vajat egy serpenyőben felolvasztom, és megpirítom benne a májat úgy, hogy véletlenül se száradjon ki, belül rózsaszínű maradjon. Leveszem a lángról, és hagyom kicsit hűlni. Ekkor megsózom, borsozom, hozzáadom a kakukkfüvet és a serpenyő alján megmaradt vajjal együtt aprítógépbe teszem. Ráöntöm a tejszínt. Addig turmixolom, míg teljesen sima állaga nem lesz, ha kell, adok még hozzá tejszínt. Az aszalt szilvákat kettévágom, és egy spatulával óvatosan a krémbe keverem. A májkrémet tálakba öntöm, és tálalásig a hűtőbe teszem.
A zöldborsókrém már alapból izgalmas dolog, mert általában nem nagyon készítünk ebből a zöldségből mást, mint főzeléket vagy levest. A mascarpone egy semleges ízű, nagyon-nagyon krémes vivőanyag, ami csodálatos állagot biztosít a krémnek, de mivel így már-már túlságosan édes lenne az egész, kell bele valami, ami ezt ellensúlyozza, erre jó a menta. Ez a krém különösen jól megy sós sonkákhoz, de nyers zöldségekkel mártogatva is nagyon-nagyon jó.
Alapanyagok:
A vajat egy lábosban megolvasztom, hozzáadom a zöldborsót, megsózom, elkeverem, és lefedve puhára párolom. Aprítógépbe teszem, hozzáadom a mentát és a mascarponét, majd egészen simára turmixolom.
A humuszról már sokat áradoztunk, az egyik legegyszerűbb, ugyanakkor leggyorsabban elkészíthető, legfinomabb és -táplálóbb gyorsétel, ami létezik. Ez a változat a sült paprikától nem csak szebb, de kap egy plusz pikáns ízt is.
Alapanyagok:
A paprikát parázson vagy a sütő grillfokozata alatt feketére sütöm. Kiveszem, lefedem alufóliával vagy zacskóval, és hagyom kihűlni. Lehúzom a héját, és eltávolítom a magházat.
A csicseriborsót aprítógépbe teszem a paprikával és az összes többi hozzávalóval. Pépesre pürésítem, majd a félretett főzőlével optimális állagúra hígítom.
Csalás ez, nem recept: a labneh egyszerű lecsöpögtetett joghurt. Önmagában is jó, különösen, ha vannak csípősebb mártogatók is az asztalon, mert remekül lehűti a lángoló nyelvet. A kapor csak még frissebbé teszi, de lehet helyette petrezselymet, mentát is használni.
Alapanyagok:
A joghurtot megsózom, majd textilpelenkába vagy laza szövésű konyharuhába öntöm, batyut kötök belőle, és a mosogató fölé lógatom, vagy ha ez nem megoldható, egy fakanalat fűzök a csomóba, és azon helyezem egy tál fölé.
Körülbelül 4 óra alatt lecsöpög, ekkor tálba teszem, és nagyon finomra vágott kaprot keverek bele.
Padlizsánkrémet mindenki készít, ki majonézzel, ki tahinivel, ki csak hagymával. Ha a kipróbált verziókat megunták, próbálják ki gránátalmával, az édes-savanykás ropogós szemek nagyon jól mennek a puha zöldséghez.
Alapanyagok:
A padlizsánt parázson vagy grillen egészen puhára sütöm. Hagyom kihűlni, majd lehúzom a héját, és a puha húst tálba teszem. Hozzáadom az aprított fokhagymát, sózom, borsozom, meglocsolom olajjal, és egy villával durvára összetöröm. A gránátalmát félbevágom, és a magokat egy nagy fakanállal a krémbe ütöm belőle. Legvégül megszórom friss, aprított korianderrel vagy petrezselyemmel.
A legjobb persze a friss házi kenyér hozzájuk, de van egy remek megoldás arra az esetre, ha valami ropogóssal szeretnénk tálalni a fenti krémeket, mégsem raknánk ki szívesen egy zacskó chipset az asztalra. Ez egy alaprecept: elkészíthető bármilyen maradék péksüteménnyel, kiflivel, zsemlével, kenyérrel vagy pitával. Az ízesítésen is lehet variálni: az olajba tehetek tört fokhagymát, összevagdosott rozmaringot vagy oregánót.
Kenyérchips
Alapanyagok:
A kenyeret vékonyra szeletelem, és kis, falatnyi darabokra vágom. Mindegyik darabot megkenem olívaolajjal és egy sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom, kissé megsózom. A sütőt előmelegítem 180 fokosra. 10 percig sütöm a kenyérdarabkákat, majd megfordítom őket, és a másik oldalukon is 10 percig sütöm őket. Hagyom kihűlni.
Korábbi, de azóta is gyakran készített, szeretett mártogatóink: