Mátyás király hatszáz éves ebédje megérdemli a Michelin-csillagot

Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok
Vágólapra másolva!
Ha tudni akarja, milyen volt a reneszánsz konyha, ha érdekli, mivel lakott jól Mátyás király, irány Visegrád!
Vágólapra másolva!

A Visegrádi Együttműködés létrejöttének 25. évfordulója alkalmából jubileumi programsorozattal indul a XXXII. Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok (2016 július 8-10.). Az évről-évre 30-50 ezer főt megmozgató történelmi fesztivál idejére a Magyar Nemzeti Múzeum

Mátyás Király Múzeumának reneszánsz konyháját is megnyitják, ahol a kísérleti régészet eszköztárának felhasználásával tartanak konyhai bemutatókat,

vagyis végre lehetőség nyílik arra, hogy megismerjük milyen a nyersanyagokat és ételkészítési technológiákat használtak hatszáz évvel ezelőtt!

Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok - remek alapanyagokkal Forrás: Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

A fesztivál idején a középkori étkezési kultúrát bemutató főzőműsorokat tartanak. A történészekből és muzeológusokból álló szakértők a bemutatott ételek elkészítéséhez csak a vizsgált korszakban is rendelkezésre álló eszközöket illetve régészeti és képi források alapján rekonstruált ruhákat használnak fel. Ennek megfelelően a sütés-főzés nyitott tűzhelyen, vasháromlábon, nyárson, szabadtűz felett bográcsban, parázson és kemencében történik.

Milyen volt a konyha akkor?

A XV. században még nem alakult ki a ma ismert előétel- főétel- desszert felosztás, általában kétszer étkeztek naponta, késő délelőtt és délután. Ezeken az étkezéseken azonban több fogást is fogyasztottak, nem számított ritkaságnak a 6-8 ételből álló menüsor sem. A Mátyás-kori lakomákat a fine dining világához lehetne leginkább hasonlítani: az ételsoron a különféle pácolt húsokon kívül megtalálható volt a ma ismert pitének megfeleltethető étel, valamint a sült húsok (vadak, szárnyasok, halak) széles választéka. Ezeket az idénynek megfelelő alapanyagokból készítették, de tartósabb árukat, aszalt és füstölt élelmiszereket is használtak.

A középkorban erőteljesebben fűszereztek a ma megszokottnál, kedvelték a zöldfűszereket, és az egzotikumokat is. A legdrágább fűszerként számon tartott sáfrányt előszeretettel használták ízesítésre, illetve az ételek színének fokozására. A sáfrányon kívül nagy népszerűségnek örvendett a szerecsendió, a bors és a gyömbér, amely jelentős szerepet töltött be a középkori fűszerkereskedelemben.

A gasztronómiában már ebben az időszakban fontos szemponttá vált, hogy az ételeket minél látványosabban szolgálják fel. A fogásoknál kifejezett hangsúlyt fordítottak a tálalásra, hogy az ételek minél ínycsiklandóbbak és gusztusosabbak legyenek.

Szorgalommal a konyhában Forrás: Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

A régészek 2007 óta

mintegy 130 féle ételt készítettek el a rendelkezésükre álló receptekből.

Alapvető forrásuk Mátyás király esküvői menüsora, amihez korabeli receptleírásokat párosítanak 15. századi olasz, francia, angol, és német szakácskönyvekből. A régészeti munkához ugyancsak forrásként szolgálnak a Radvánszky Béla által közreadott, 1580 körül íródott szakácskönyvben, egy 16. század végéről származó udvari szakácskönyvben, valamint Wecker János Jakab hátrahagyott műveiben ránk maradt receptek.

Halat és vadat, s mi jó falat Forrás: Visegrádi Nemzetközi Palotajátéko

Kipróbálná?

A középkori receptekről általában elmondható, hogy a hozzávalók arányait szinte soha nem részletezik, csupán az alapanyagokat és az elkészítés módját írják le nagy vonalakban. Az alábbi receptek modern átiratában és megvalósításban Zay Orsolya régész-történész nyújtott segítséget, akivel a főzőshow-n is találkozhatnak a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokra ellátogatók.

Vad nyúl hagymás szószban

Modern recept 4 főre:

A 80 dkg konyhakész nyúlhúst zsiradékon (lehet zsíron vagy olívaolajon is) át kell pirítani, hogy kérget kapjon a hús. Közben 3-4 fej vöröshagymát apróra vágunk, majd zsiradékon megpirítunk. Ízlés szerint egy apróra vágott vagy összetört fej fokhagymát is tehetünk a vöröshagyma mellé.

A megdinsztelt hagymához hozzáadunk fél liter barna sört, és fedő alatt elkezdjük párolni.

Pár perc után hozzáöntjük az apróra vágott nyúlhúst, majd az egészet összefőzzük. A ragut sóval, borssal és sáfránnyal ízesítjük.

Ilyet kérünk, nap mint nap! Forrás: Visegrádi Nemzetközi Palotajátéko

A korabeli konyhában úgynevezett tálaló kenyéren szolgálták fel a ragukat, de ma ízlés szerint lehet kenyérrel vagy valamilyen húslében párolt körettel (rizzsel, kölessel, árpagyönggyel, hajdinával) is fogyasztani. Természetesen ezek az ételek ma már az európai ember által csak később megismert édesburgonyával vagy burgonyával is fogyaszthatók.

Magyar torta

Modern recept 4 főre:

Végy 3 fej vöröshagymát, és párold üvegesre zsiradékon, majd tegyél hozzá egy-két fej összetört fokhagymát és 30 - 30 dkg apróra vágott sertés és csirkehúst. A húst ízesítsd sóval és borssal, valamint szegfűszeggel, szerecsendióval, kakukkfűvel, rozmaringgal és sáfránnyal. Ezután, öntsd fel annyi vízzel, hogy épp ellepje a ragut és fedd le fedővel a magas falú serpenyőt.

Közben 50 dkg lisztből, 2 tojásból, 10 dkg vajból és 2,5 dl vízből gyúrj tésztát. Amikor leválik a kézről, akkor lisztezett deszkán nyújtsd ki, kb. 1 cm vastagra. Egy kicsi, kizsírozott és lisztezett tepsi aljára fektesd el az első réteg tésztát, és kend meg zsiradékkal, majd halmozz rá a kész húsos raguból. Erre helyezd rá a következő réteget, amit szintén kenj meg zsírral, vajjal vagy olívaolajjal, ahogy az előző rétegnél. Ízlés szerint lehet több tésztát is készíteni, ha magas, több rétegű tortát szeretnénk készíteni.

A legfölső tésztaréteg tetejét is kenjük be zsírral vagy vajjal és süssük az egészet aranybarnára a sütőben.

A sütési idő függ a torta magasságától. Ha nincs időnk tésztát készíteni, lehet a boltban előre gyártott, fagyasztott leveles tésztát vásárolni, amit kinyújtva a fent leírt módon ugyanúgy felhasználhatunk, mint a magunk készítette tésztát.

Hagyományos eszközökkel készülnek az ebédek Forrás: Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

Rizs mandulatejben

Modern recept 4 főre:

60 dkg rizottó rizst keverj össze egy liter mandulatejjel, 3 evőkanál cukorral, és 2 evőkanál mézzel, majd lassú lángon főzd össze. Fűszerezheted ízlés szerint (pl fahéjjal, szerecsendióval, szegfűszeggel). Attól függően milyen rizst használunk lehetséges, hogy több mandulatejet fog felvenni, mint a receptben leírt mennyiség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!