Bemutatták a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) 2016-os borválogatását, melynek célja a magyar borok nemzetközi népszerűsítése. A három pezsgőt és a 23 bort pályázat útján választották ki. A kategóriákba rendszerezett italok Magyarország 140 külképviseletén, valamint a nemzetközi delegációk előtt szerepelnek majd, ezzel is népszerűsítve a hazai borkultúrát.
A csütörtök délutáni sajtótájékoztatón Szabó László, a KKM államtitkára elmondta, hogy a tárca már 15. alkalommal állította össze a külügyi borválogatását. Hogy valóban a minőség legyen a központban, a pályázat során érkezett tételeket minden évben 10-12, nemzetközi borminősítéssel rendelkező kóstolóbiztos választja ki – ez vakon történik, nem látják, mit isznak, és az mennyibe kerül.
Szabó László államtitkár elmondta,
a tárca évente mintegy 100 millió forintot költ borokra,
de ennek stratégiáját egyeztetik a többi minisztériummal: a földművelésügyi, a nemzetgazdasági tárcák és a Miniszterelnökség is részt vesz a munkában.
„A szomszédos Ausztria 20 százalékkal kevesebb bort exportál, mint mi, de azt 2,5-szeres átlagáron teszi; ez részben követendő stratégia számunkra is.” – emelte ki az államtitkár.
A borral tudjuk igazán népszerűsíteni Magyarországot.
Az elmúlt három évtizedben minőségi változáson ment át a borászat – csak mint márka, még nincs a megérdemelt helyén a francia, a portugál vagy olasz borokhoz képest.” Szabó László szerint pont ezért kell az exportált tételek minőségére törekedni.
A borválogatás zsűrije, Mészáros Gabriella leszögezte:
A bor szubjektív dolog, de pont ezért szeretjük, igaz, a mostani munka során mégis az objektivitás volt a fő cél.”
Húsz éve törekednek erre, de a pályázatra jelentkező termelők is tudják, ez nem verseny, hanem lehetőség a saját terroir, a Kárpát-medencei karakter bemutatására.
Slezsák Zoltán, a Magyar Sommelier Szövetség elnöke az Origo kérdésére elmondta: „Gyönyörű tételek ezek, amelyek alkalmasak arra, hogy bizonyítsuk, mennyire fejlődött a hazai borkultúra. Megálljuk a helyünket nemzetközi összehasonlításban is – már csak azon kell céltudatosan dolgozni, hogy ezt külföldön is megtudják. Fontos a jó marketing.”
Természetesen lehetőséget kaptunk, hogy végigkóstoljuk az összes bort - valóban remek válogatással találkoztunk, melyek közül négy lett igazi kedvencünk.
A Szerb Köztársaság területén található szerémségi Maurer Oszkár Corvinája könnyű volt, karakteres és meggyőző. A vörösek közül a villányi Heumann Evelyn Cabernet Francja lett a befutó -
ha minden vörösbor ilyen szintet képviselne az országban, mi egy nagyon boldog nemzet lennénk.
Az édesek közül Bott Judit Pincészetének késői szüretelésű furmintja lett a szerelem tárgya, míg az aszúk sorából a tokaji Dobogó Pince hatputtonyosa.
Külgazdasági és Külügyminisztérium Borválogatás 2016
Grand Superior
Superior
Classic
Grand Superior
Superior
Classic
Grand Superior
Superior
Classic
Demetervin, Tokaj, Délceg, 2014
Grand Superior
Superior
Classic
Testes vörösbor
Grand Superior
Superior
Classic
Grand Superior
Superior
Classic
Grand Superior
Superior
Classic