Hiába áradoztam tavaly hosszan a sütőtökről, és főztem belőle ötféle ételt – levest, nyers salátát, fahéjas tekercset, sertésragut és gnocchit, majd tettem még tarhonyába, csicseriborsós raguba is, a sütőtök annyira jó, hogy idén is muszáj rengeteget enni belőle.
Különösen ilyenkor, amikor kicsit hidegebb lesz, és minden tele van töklámpásokkal. Ha létezik olyan, akit tavaly még nem sikerült meggyőzni róla, hogy a sütőtök a legszebb színű, legegészségesebb és legváltozatosabban elkészíthető zöldség a téli hónapokban, most biztosan sikerül.
A sütőtök rengeteg béta-karotint tartalmaz, ez adja a szép, napsárga színt neki. A béta-karotin az A-vitamin előanyaga, ami
fontos az éles látáshoz,
ráadásul antioxidáns is.
Sok C-vitamin van benne, szóval érdemes néha nyersen is enni, de a legjobb, hogy tele van rosttal, így segíti az emésztést is, ugyanakkor alacsony a kalóriatartalma, tehát nem annyira hizlal.
Ha nagyon egyszerűsíteni akarnám ennek az ételnek az elnevezését, azt mondanám, ez egy curry, de voltaképpen egy, a szokásosnál valamivel összetettebb főzeléknek is elmegy, ahogy épp a közönség megkívánja. Ha currynek fogom fel, akkor rizzsel vagy lepénykenyérrel, ha pedig főzeléknek, akkor feltéttel, például húsgolyókkal vagy pirított májjal tálalom.
Alapanyagok:
A vajat és az olajat egy lábosban felolvasztom, hozzáadom a felkarikázott hagymát és a fokhagymát, megpárolom. Ha megpuhult, hozzáadom a fűszereket, a paradicsompürét és a megpucolt, felkockázott tököt. Sózom, és felöntöm annyi vízzel, amennyi félig ellepi. Puhára párolom, majd beleöntöm a kókusztejet is. Kókuszpehellyel, tökmaggal megszórva tálalom.
A tahiniszósz egy olyan alaprecept, amire ha az ember egyszer rákattan, nagyon nehéz róla lejönni, annyira feldob mindent. A legtöbb grillezett zöldséghez – padlizsánhoz, répához, paprikához – remekül passzol, de a
sütőtökkel mindennél finomabb.
A tahini szezámmagból készült sűrű paszta, keleti fűszereseknél, ázsiai boltokban, bioboltokban kapható, de már internetes áruházakból is rendelhető. Egy nagy doboz nagyon sokáig jó, egy-egy ételhez általában csak néhány kanálnyira van belőle szükség.
Alapanyagok a tahiniszószhoz:
A tökhöz:
A tahinit kis tálba kanalazom, és a vízzel addig keverem, míg homogén állagú szószt nem kapok. Ekkor hozzáadom a sót és a citromlevet is. A sütőtököt megpucolom, és vékony – körülbelül félcentis – szeletekre vágom.
Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom a szeleteket egymás mellé, és 220 fokosra előmelegített sütőben – ha van, grillfokozaton – körülbelül 10 perc alatt megsütöm őket. A tahiniszósszal locsolva, esetleg gránátalmamagokkal megszórva tálalom. Langyosan is jó.
Az olasz konyha többféle tésztaételhez is használja a sütőtököt: egyszerű szósznak, ravioli- és canellonitölteléknek és lasagnéba is. A lényeg, hogy nem szabad túlbonyolítani: itt a sütőtök saját íze a főszereplő.
Alapanyagok:
A tökpüréhez:
A besamelhez:
Az összeállításhoz:
A tököt nagyobb darabokra vágom, 200 fokos sütőben puhára sütöm. Kikaparom a puha belsejét, és egy kevés tejjel vagy tejszínnel, valamint sóval leturmixolom. Félreteszem.
A besamelhez egy lábosban felolvasztom a vajat, közben egy másik lábosban vagy a mikróban felforrósítom a tejet. A felolvadt vajba keverem a lisztet, és kis adagokban, egy nagy habverővel folyamatosan keverve hozzáöntöm a tejet. Mindig akkor öntöm a következő adagot, ha az előzőt már felvette a lisztes keverék. Amikor az összes tejet felvette, és egy pudingnál is kicsivel sűrűbb állagot kaptam, lehúzom a tűzről, sózom, és szerecsendióval ízesítem.
Előveszek egy szögletes hőálló tálat. Az alját vékonyan megkenem besamellel, és annyi tésztalapot teszek rá, amennyi kényelmesen elfér a tálban. Erre vékony réteg besamelt kenek, majd egy vékony réteg tökpürét, utána pedig megszórom egy kis rezselt parmezánnal. Jöhet a következő tésztaréteg, rá besamel, tökpüré, parmezán. Így folytatom, míg el nem fogynak az alapanyagok. Az utolsó tésztarétegre csak besamel kerül, rá parmezán és a lazán darabokra tépkedett mozzarella. 180 fokosra előmelegített sütőben körülbelül fél óra alatt sül meg.
Lusta/kapkodós verzió:
A feljebb leírt sütőtökpürét intenzívebben ízesítve (zsályával vagy rozmaringgal, például), sok parmezánnal elkeverve frissen főtt durumtésztára, például spagettire vagy pennére teszem, majd további nagy mennyiségű reszelt parmezánnal fogyasztom.
Mint a legtöbb keverős tésztán,
a gofri állagán is sokat javít egy kis sütőtök,
ráadásul szép, sárga színű lesz tőle, és másnap sem szárad majd ki.
Alapanyagok:
A tojásokat szétválasztom. A sárgákat kikeverem a cukorral, vajjal és a sült sütőtökpürével, hozzáadom a tejet is, majd a száraz alapanyagokat – lisztet, sütőport és a fűszereket – beleforgatom.
A tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem, és három részletben a másik masszához forgatom. Csapott merőkanálnyi adagokban sütöm ki a felforrósított gofrisütőben a masszát.
A sült tök összenyomkodott vagy leturmixolt püréje a már említetteken túl meglepően sok ételhez felhasználható, például tészták állagának javítására. (Azon túl, hogy a babák körében a legnépszerűbb bébiétel.)
A legegyszerűbb dagasztás nélküli kenyérhez a víz mennyiségének felét vagy negyedét tökpürére cserélve még puhább, még illatosabb és mókás sárga árnyalatú kenyeret kap az ember.
A legegyszerűbb muffintésztával és az amerikai palacsintával ugyanez a helyzet: a folyadék mennyiségének egy részét kell csak pürére cserélni.
Amikor pedig kockákra vágva sütöm meg a tököt, elég csak párosítani valamivel, és fogás lesz belőle. Salátának főtt lencsével, csicseriborsóval, rukkolával, fetával vagy kecskesajttal, sült céklával párosítva nagyon jó. Még egyszerűbben a sült kockákat leveles tésztára vagy sós, omlós tésztára szórva, lila hagymával és fetával megfejelve lehet belőle nagyon finom reggeli.
Fűszeres ragu csicseriborsóval
Tarhonya sütőtökkel
Fahéjas-sütőtökös csiga, nyers sütőtöksaláta, sütőtökkrémleves, sütőtökös gnocchi