Húsvéti kalács, ha kell, gluténmentesen is

kalács
Vágólapra másolva!
A húsvéti asztal egyik főszereplője kétségtelenül a kalács, készüljön akár búzalisztből, akár gluténmentes alapanyagokból. Emlékszünk gyermekkorunk ünnepeire?
Vágólapra másolva!

Sokszor tapasztaljuk életünk során, hogy egy-egy illat emlékek egész sorát indítja el bennünk. Egyes kutatások szerint a legmeghatározóbb illatélményeinket gyerekkorunkban szerezzük – amit akkor megszeretünk, egész életünkön át keresni fogjuk, ha pedig újra megérezzük, máris elönt minket egyfajta különös boldogság.

Ezekre lesz szükség Forrás: Antal Viktória

Amikor a húsvétra gondolunk, automatikusan eszünkbe jutnak az ünnepi illatok is. Nem, egyáltalán nem a locsolóparfümök rettenetesen keveredő kavalkádjára gondolok, amiket

nekünk, lányoknak szinte képtelenség volt lemosni a bőrünkről, hajunkról és a ruháinkról,

hanem sokkal inkább a konyhából kiáramló ünnepi ennivalók illatára.

Visszarepítenek minket évekkel vagy évtizedekkel korábbra, hát még, ha tényleg érezzük is őket. Ha még hatékonyabban szeretnénk felidézni a múltbeli húsvétjainkat, süssük meg saját kalácsunkat az ünnepi asztalra, és közben engedjünk szabad utat a szép emlékeknek is.

Ez a jó állag Forrás: Antal Viktória

Hagyományos fonott kalács

Hozzávalók:

  • 500 g liszt
  • 2,5 dl langyos tej
  • 8 dkg vaj
  • 2,5 dkg élesztő
  • 8 dkg cukor
  • 1 csapott teáskanál só
  • 1 egész tojás és 1 sárgája
  • +1 egész tojás a kenéshez

Kalácsunkat készíthetjük csak sima búzalisztből vagy a liszt egyötödét réteslisztre is cserélhetjük. Szitáljuk tálba, majd adjuk hozzá a sót, a tojásokat, valamint a cukor körülbelül egyharmadát. A maradék cukrot a meglangyosított tejhez fogjuk adagolni,

ebbe morzsoljuk az élesztőt, majd felfuttatjuk kellemesen meleg helyen.

Ha az élesztőgombák működésbe léptek, mehetnek is a lisztbe.

Amennyiben kifejezetten édes kalácsra vágyunk, adhatunk még hozzá citromhéjat, vaníliát, mazsolát, fahéjat, kakaót vagy más fűszereket is, illetve a cukor mennyiségén is növelhetünk, ahogy szokták mondani: ízlés szerint.

Így könnyű lesz Forrás: Antal Viktória

Ha van jó erős dagasztógépünk, ne féljünk használni, ha nincs, akkor az ügyes két kezünkkel gyúrjuk össze nagyon alaposan a tésztát. Amikor összeállt, csak akkor adjuk hozzá a puha vajat, és dolgozzuk bele azt is, majd konyharuhával letakarva kelesszük a duplájára. Ez körülbelül 45 percet vesz igénybe.

Amikor a tésztánk készen áll a formázásra, alakítsuk kedvünk szerint.

Fonhatunk kalácsot három vagy több ágból, de akár meg is tölthetjük különböző töltelékekkel, például dióval, mákkal, kakaóval, mogyorókrémmel, aszalt gyümölcsökkel vagy sonkával is.

Végtelen számú formázási lehetőség áll előttünk a fonáson túl is, csavarhatunk, tekerhetünk, vághatunk, vagy akár formába is tehetjük a tésztánkat.

Kakaóval is finom Forrás: Antal Viktória

Én ezúttal négy ágból alakítottam ki a kalácsomat, illetve készítettem kakaóval töltött kisebb péksüteményeket is. A tölteléket úgy helyeztem a tésztára, hogy előtte megkentem vajjal, majd arra szórtam – ezúttal – a cukrozott kakaót, ezt követően formáztam különbözőképpen a süteményeket.

Miután elkészültünk, helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe vagy vajjal kikent, liszttel beszórt formába. Hagyjuk még kelni legalább újabb 10 percig a süteményeinket mielőtt 180 fokos sütőbe tolva készre sütnénk. Egy átlagos méretű kalács körülbelül 40 perc alatt sül meg.

Igazán ünnepi ízek Forrás: Antal Viktória

Gluténmentesen

Attól, hogy sokan nem fogyasztanak – vagy nem fogyaszthatnak – glutént, még nem kell lemondaniuk a finom, puha, kalácsról, viszont az ilyen típusú péksüteménynek az elkészítése más technikát igényel, mint a búzásé.

Fontos, hogy mindenképpen kenyérlisztet válasszunk hozzá, a süteményliszt vagy az általános gluténmentes lisztkeverék nem megfelelő.

Ha szeretnénk, hogy a kalácsunk könnyebben formázható legyen, segítségünkre lehet például az útifűmaghéj vagy a guarliszt.

Amennyiben a puhaságát fokoznánk, használhatunk például tápiókakeményítőt vagy bambuszrostot.

Hozzávalók:

  • 50 dkg gluténmentes kenyérliszt
  • 1 evőkanál tápiókakeményítő vagy 1 evőkanál bambuszrost
  • 1 evőkanál útifűmaghéj vagy 1 kiskanál guarliszt
  • 4 dl tej
  • 10 dkg cukor
  • 3 dkg élesztő
  • 1 evőkanál olaj
  • 3 dkg vaj
  • csipet só
  • 2 tojássárgája
  • +1 egész tojás a kenéshez

Ha nem szeretnénk tápiókakeményítőt vagy bambuszrostot használni, rakjunk helyette plusz 1 evőkanál lisztet, az útifűmaghéj helyett 2 evőkanállal, ha pedig guarlisztet sem teszünk bele, egyszerűen csak hagyjuk ki a receptből, azt nem kell semmivel sem pótolni.

Nem kell bele búzaliszt Forrás: Antal Viktória

Futtassuk fel az élesztőt a tej felében a receptben használt cukormennyiségből elvéve 2 evőkanállal. Tegyük langyos helyre, hamar beindulnak az élesztőgombák. Szitáljuk át a lisztet, keverjük hozzá a többi száraz hozzávalót, és mehet is bele a felfutott élesztő, az olaj és a tojássárgája. Ha édesen esszük – nem sonkához – adhatunk hozzá vaníliát, citromhéjat és mazsolát is.

Ha szépen kidolgoztuk a tésztát, tegyük hozzá a vajat. Itt említeném meg, hogy gluténmentes tésztákba azért hatékonyabb a vajmennyiség egy részét olajra cserélni, mert a sok vaj kifejezetten elnehezíti a tésztát.

Sok receptben ezért csak olaj szerepel, de én szeretem a vaj ízét is érezni a kalácsban, így valamennyit mindig teszek bele abból is.

Dolgozzuk el tehát: én ezúttal a tészta körülbelül egyharmadát különválasztottam, és cukros fahéjat kevertem hozzá.

Játszhatunk a színekkel Forrás: Antal Viktória

Ez a recept kifejezett lágy tésztát eredményez, aminek van előnye is, és hátránya is, ami a szokásos dilemma a gluténmentes kelt tészta készítésénél: választhatunk, hogy masszívabb, lisztesebb tésztát készítünk, amit sokkal könnyebb formázni, viszont a végeredmény kissé szárazabb jellegű kalács lesz, vagy pedig lágy tésztát csinálunk, amivel kifejezetten nehéz dolgozni, viszont, ha elkészül, lényegesen puhább végeredményt kapunk.

Ha maradunk az eredeti receptnél, és nem teszünk hozzá plusz lisztet, akkor négy út áll előttünk: az első és legegyszerűbb, ha elegyengetjük egy kiolajozott, rizsliszttel szórt formában. A második, hogy

megpróbáljuk fonni, ami egy ilyen lágy tésztánál komoly kihívás, de azért nem lehetetlen.

A harmadik, hogy olajos kézzel, óvatosan kis gombócokat formázunk – mintha zsemlét készítenénk – és ezeket tesszük egymás mellé/fölé a formába, így ha megsül, elérhetünk vele egyfajta hamis fonott kalács kinézetet. Van, aki ezt már annyira művészien tudja kivitelezni, hogy tényleg olyan végeredményt kap, mint ha valódi fonott kalácsot készített volna. Kísérletezzünk, érdemes.

Az érzékenyeknek sem lesz bajuk tőle Forrás: Antal Viktória

Én most a negyedik utat választottam, azaz olajos szilikonlapon (lehet sütőpapíron is) óvatosan szétlapogattam először a sima tésztát, majd a tetején a fahéjast.

A szilikonlap segítségével finoman feltekertem, mint a rétest,

majd némi rákoncentrálással beleforgattam az egészet a formába. Szerencsére a tészta jó helyen landolt, ráadásul egészben.

Akárhogy is döntünk, hagyjuk még kicsit a formában is kelni, majd kenjük meg villával felvert egész tojással, és 180 fokon süssük készre körülbelül 40 perc alatt. Ha kihűlt, vágjuk fel ezt a csodálatosan puha kalácsot, és érezzük a hihetetlenül finom illatot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!