Jobban járunk, ha megvesszük az italt maguknak – az idei tavaszi szezon tippjei a szentekhez kötődnek. A békésszentandrási sörfőzde két nyulas tétellel készült, míg a Monyo Brewing budapesti telephelyén készült hármas is az egyházhoz kapcsolódik: Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök részére készítette Németh Antal sörfőzőmester.
A Barcelona Beer Challenge 2017-re huszonöt országból több mint nyolcszáz tételt neveztek. Remekül mutatkoztak be a püspökség új italai: a Szent Imre búzasör bronzérmes lett a Weissbier mezőnyben,
a Prépost porter viszont ezüstérmet ért az English Porter kategóriában.
Az együttműködés során született Szent Gellért láger nem kapott semmit – ennek ellenére örömmel vettük be a tesztbe, hisz a hazai fogyasztók kedvencei még mindig az érthető, megszokott világos sörök.
A Szent Korona őrzéséről szóló 12. századi dokumentumokból tudjuk, hogy ezt a tisztséget a fehérvári prépost és őrkanonokja látta el – munkájuk előtt tiszteleg a porter.
Alkoholtartalma közepesen erős, 5,5 százalék.
A pohárba kitöltve azonnal megindul az orrunk felé a karakteres, vaskos illat. Egyértelműen csokoládés, amihez jól rímel az ízében elkülöníthető aszalt szilva és a kávés lecsengés. Jóféle ital, szeretjük.
A szűretlen Hefeweizenjüket Szent Imréről nevezték el: igazán egységes búzasör, nincs hivalkodás, de nem is lapos.
Németh Antal érzi, milyennek kell lennie a tavaszias-nyárias ivósörnek,
hiszen nem túl édes, a citrusok viszont markánsak, a maláta jó alapot ad.
Derekas munka volt a 4,7-es Szent Gellért pilsner is. Elegánsnak, könnyen befogadhatónak szánták, a maláta és a komló harmonikus egységet képez, igaz, kicsit határozottabb komlózás fűszeresebbé és emlékezetesebbé tette volna.
Színe szépen aranylik, habja jól megáll
– az utóíze friss, mellékzöngéktől mentes.
A Szent András főzde direkt üzenettel ment elé a húsvétnak, igaz, ők
rendszeresen készítenek szezonális söröket:
néha remek karácsonyi sört kínálnak, néha pedig férfiasan túllépnek egy melléfogáson is. Most nyoma sincs fenyőíznek, a Nyúlon innen és párja, a Nyúlon túl sokkal rafináltabb.
Mindkettő 5,6 százalékos Red IPA, ami szép színt és izgalmas aromát ígér.
A robogós meg biciklis nyúllal felcukizott címkék nem tartanak semmit titokban:
a Nyúlon Innen karakterét a szelim (guineai bors) és kubébabors, valamint babérlevél, a Nyúlon Túl ízét viszont a jázminvirág teszi teljessé – az ötlet a Fűszeresé, vagyis Tegzes Dánielé.
Hála az égnek, nem tolták túl, mindkét IPA kifejezetten mértéktartó, de mégis ötletes, szerethető. Kifejezetten örülök, hogy a 2013-as divaton már lassan túllépünk,
itt sem brutális dózis citrakomlóval tarolták le az ízlelőbimbókat.
A vörösesbarna színű sörpáros tényleg jól sikerült, remélem, nem csak a húsvéti szezonban lesz kapható.