Kikerekedett szemmel nézte egy kerti sütögetés alkalmával ismerősöm, ahogy a magasabb kategóriás fehér száraz borba szódát adagolok. Szót is emelt: mert hát a fröccshöz a szomszéd Jani bácsi lőréje is tökéletes. De miért is?
A jó bor attól nem lesz rosszabb, ha felütöm egy kis szénsavas vízzel, sőt a rossz bor se lesz attól ihatóbb, ha hígítom.
Álláspontomat megtámogattam borász ismerőseim hasonló véleményével, és példaként említettem Márait, aki élvezte a jó borokat szódás elegy formájában is:
A szóda már a civilizáció, az igaz, de nemzedékek és évszázadok fortélya kellett hozzá, míg a magyar megtanulta és feltalálta a fröccsöt, ami a hosszú élet titka."
– írja a Magyar Borokban.
A téma láthatóan felvillanyozta és vitára indította a társaság borkedvelő részét, két táborra osztva a fröccs minőségi alapanyagát illetően. Egészen addig, míg a sörivók bátor kijelentést tettek: teljesen felesleges vitatkozni a felturbózott szódavízről, hiszen az igazi nyári ital a sör. A fröccsösök kettészakadt csapata egyetlen kórusként szisszent fel, és állt össze újfent. Onnantól kezdve elszabadult a pokol: a sörösök végigkóstoltatták a kézműves és gyári repertoárt a fröccsös ellenfelekkel, míg a borosok különböző hígítású fröccskortyokkal próbálták meggyőzni a korsósokat.
Másnap a kérdés már inkább az volt, hogy sörre fröccs vagy fröccsre sör a gyötrőbb.
Egyébként hivatalos kutatás is készült a témában (mármint nem abban a kérdésben, hogy melyik okoz nagyobb macskajajt): a KSH nem röstellte felmérni nemzetünk italozási szokásait. Mielőtt megnézi az eredményt, majd voksol, hogy melyiket issza szívesebben, tippeljen! Vajon sör- vagy borfogyasztó nemzet vagyunk?
Jöjjön tehát az eredmény:
A KSH táblázatát végigbogarászva kiderül, hogy 2015-ben fejenként 25 liter bort és 67 liter sört fogyasztottunk – persze nem mindenki szó szerint, csak átlagolva, legalábbis az én söradagomat, biztosan nem én ittam meg (mondjuk a borból sem ennyit).
A Magyar Sörgyártók Szövetségének adatai szerint 2016-ban a teljes éves hazai sörfogyasztás 6,1 millió hektoliter volt, a tavalyi Nagy Bor Teszt eredményéből pedig kiderült, hogy a borkedvelők háromnegyede tisztán, szóda vagy üdítőital nélkül kedveli a bort.
Na, de most maradjunk a fröccsnél és a sörnél!