Az első tanács az olívaolajjal kapcsolatos: Laura szerint kétféle olajat kell tartanunk egyszerre otthon: egy olcsóbbat, és egy nagyon jó minőségű, drágábbat. Ám az olcsóbb egyáltalán nem a rossz minőségűt jelenti: mindkettő legyen hidegen sajtolt, kizárólag mechanikai eljárással kinyert, emellett a jó minőségű a magok első sajtolásából származó, akár önmagában, kenyérrel is kifejezetten ízletes. Ha tehetjük, olyan üzletből vásároljunk, ahol meg lehet kóstolni; néhány helyen már kimérve is lehet olívaolajat kapni.
A kétféle olívaolaj közül a drágábbat használhatjuk a szószok, saláták elkészítéséhez, amiket nem kell főzni, így frissebb és jobb lesz az ízük. Az olcsóbb olívaolajat pedig minden más ételhez hozzáadhatjuk, ahol nem jön ki olyan erőteljesen az íze, mint például az olasz kolbász készítésekor.
Ám a bazsalikomos pesztó és a bruschetta esetén például fontos a jó minőségű olaj.
Noha a magyar konyhában nincs nagy hagyománya az olívaolajnak, ma már majdnem mindenki polcán ott áll legalább egy üveggel. Érdemes néha egy kis változtatást csempészni a mindennapokba, lecserélni a jól megszokott babgulyásból és túrós csuszából álló menüt. Máris kezdje a reggelivel!
A bruschetta tipikusan olasz étel, amelynek köszönhetően kiélvezheti a kertben érlelt paradicsom, a fokhagyma, a bazsalikom és az olívaolaj ízét. Fogyaszthatja reggelire, előételnek, uzsonnára vagy snacknek is.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Hámozza meg a paradicsomot, vágja ki a közepét, szedje ki a belsejét a magokkal együtt, majd negyedelje, végül darabolja fel. Melegítse elő a sütőt 230 fokra, majd keverje össze a paradicsomot, az ecetet, az olajat, a bazsalikomot, a sót és a borsot.
Szeletelje fel a kenyeret vagy bagettet, tegye egy tepsibe, majd ízlés szerint rakjon rá a paradicsomból, miután megkente a szeleteket olívaolajjal, megdörzsölte fokhagymával, sózta és borsozta. Körülbelül 5-6 percig süsse, majd tálalja.
A bruschetta készítés egyetlen szabálya, hogy az alapanyagok legyenek frissek, és nagyon fontos, hogy az olívaolaj extra minőségű legyen.
Talán azt gondolta, hogy a parmezán sajt kérgét nem lehet felhasználni, pedig ez nincs így. Sőt, érdemes a keze ügyében tartania, ha levest készít. „Mindig tartok a hűtőben parmezánhéjat” – mondja Laura.
Nagymamája azt is megtanította, hogyan tegye még ízletesebbé a leveseit: szórjon egy kevés olasz parmezánt a fazékba,
a főzéskor kifő belőle az íze, így még ínycsiklandóbb lesz a leves.
Hozzávalók:
Elkészítés:
Melegítse fel az olajat egy serpenyőben, közepes lángon. Főzze a fokhagymát, a bazsalikomot, a sót és a cukkinit lassan 10 percig, vagy amíg meg nem pirul. Adja hozzá a fehér borsot ízlés szerint, majd öntse rá a húslevest, és párolja fedetlenül 8 percig.
Tegye a keverék háromnegyedét egy konyhai robotgépbe, míg krémes nem lesz. Öntse vissza a serpenyőbe, majd keverje hozzá a tejszínt, a petrezselymet és a parmezánt. Öntse a levest egy tálba, ízesítse sóval és borssal, szórja meg parmezánnal, fogyassza zöld salátával és pirított kenyérkockákkal.
Laura következő és végül utolsó leckéje, hogy bizony az idő is egy fontos hozzávaló.
Laura szerint ez az egyik legjobb tipp, amit a nagymamájától kapott: ha főz, győződjön meg róla, hogy szívből teszi, és ne siesse el se az előkészületeket, se a folyamatot!