Az az igazság, hogy Mádon nagyon jó lenni, mert Mád egyszerűen gyönyörű! Dimbes-dombos, templomtornyos, nyugodt és egyszerre pezsgő, fantasztikus dűlőkkel, szinte harapnivalóan friss borokkal és egészen különleges helyi ételekkel. Nem is csodálkoztunk, hogy szinte zsongott a település központja, amikor megérkeztünk pénteken a Mádi Furmint Ünnepre. Fiatalok, kisgyerekes családok és idősebbek is megmozgatták magukat az esti koncerteken, de ami
a legjobb volt az egészben, az a késő estig tartó korzózás. Mint mondjuk, egy dél-olasz városban.
Oda-vissza sétálgatott a tömeg a főutcán az alkalmi árusok között. Ott voltak - még jó, hogy - a település büszkeségét, furmintot kínáló borászatok, volt pálinka, mindenféle disznóból készült finomság, de az alkoholt mellőzőknek például helyi alma- és szőlőlé, kicsit arrébb helyi gyógynövényekből főzött tea is.
A gyerekeknek mindenféle, már-már elfeledett mesterséget mutattak meg. Így például megnézhették, hogy mit csinál egy kovács. De berendeztek például egy, a régi időket időző borbélyüzletet is.
Azok, akik megéheztek, ahogy az ilyen rendezvényeken lenni szokott, sokféle házias étel közül válogathattak. Csakhogy Mád ebben is tud egyet csavarni a történeten. A Gault&Millau 2016-ban egy itteni éttermet választott meg az év éttermének: a Mádi Udvarházat. Hasonló minőséget képvisel a Gusteau Kulináris Élményműhely és a Percze étterem is, ahol
a vadhúsok mind a környék erdőségeiből származnak, illetve a helyi zászlóshajó borászat, a Szepsy Pincészet különleges borai kerülnek az asztalra.
Úgy látszik 2016 kiemelkedően sikeres év volt Mádon, mert abban az évben a Vince Awards a legjobb pincetúra díját is egy itteni pincészetnek ítélte meg.
A Holdvölgy pincesétán Mád legkiterjedtebb, csaknem 2 kilométer hosszú pincerendszerének egy részét lehet bejárni. A száznál is több pinceág között 5-600 évesek is vannak, igazán szövevényes rendszer. Így néhány tétel megkóstolása után igencsak szedtük a lábunkat, nehogy lemaradjunk a csoport mögött. Végül, ha ha nem is a legegyenesebb útvonalon, de persze sikerült kijutnunk a körülbelül 10 méteres mélységből!
Már azért is érdemes volt a felszínre bukkanni, hogy a 12 fokos pince után kicsit felmelegedjünk és megnézzük azt a több száz éves kúriát, ahol II. Rákóczi Ferenc fejedelem feltételezhetően többször is megszállt. A Rákóczi családnak egész Tokaj-hegyalján kiterjedt birtokai voltak, majdnem 300 éves dokumentumok alapján pedig feltételezhető, hogy a most megújult kúria 1708-ban többször is vendégül látta a fejedelmet. Ha pedig már ott járt, nyilván meg is kóstolta a helyi borkülönlegességeket. A szépen restaurált épület igazán megéri egy rövid túrát, ahogy a felújított mádi zsinagóga is.
Ez a világ egyik legszebb barokk zsinagógája, már nincs helyi közösség, ami fenntartsa, de rendszeresen vannak itt szertartások. A településről elszármazott zsidók amerikai utódai és ottani közösségük tagjai minden évben többször is eljönnek imádkozni ebbe a gyönyörű templomba. Mellette, a rabbiházat is érdemes megnézni, ahol mindent megtudhatunk a mádi csodarabbikról. A furmint ünnepen pedig egészen káprázatos flódnival is különlegesebbé tették a rabbiképzőnél a mádi élményt.
Már voltunk itt, és jövünk is még Mádra. Egy időre viszont békén hagyjuk a borászokat. Egy-két hét és kezdődik a szüret, ami itt késő őszig is eltart. Majd utána bizonyára szívesen elmondják nekünk, hogy 2017-ből milyen borokra számíthatunk Mádon.