A Gere Jazz Fesztivál szinte csak nevében fesztivál: sem létszámában, sem közönségében, sem zenei műfajában nem illik bele az általunk jól ismert fesztiválkörképbe. Gere Attila Pincészetének kertje sem az a klasszikus fesztiválhelyszín; annál sokkal szebb. Szőlősorokkal kerített terület, amelynek hátterét a borvidék ikonikus hegye, a Szársomlyó adja.
Az inkább piknik, vagy kerti parti hangulatú rendezvényen mintegy 300 vendég fér el kényelmesen – ami ugye jóval elmarad az átlagos fesztivállétszámtól. A közönség pedig olyan emberekből tevődik össze, akik rajonganak a jazzért, a villányi borokért és az ízletes fogásokért.
A jazzfesztivál minden évben más és más tematikával jelentkezik, és ez nemcsak a zenei stílusokon, hanem a gasztronómián is jól látszik. Volt már provence-i hangulatú est, latin-amerikai fiesta, most pedig az igazi
dolce vita, az olasz életérzés
kerül a középpontba.
A Gere Birtok Mandula éttermének séfjei igazi itáliai ízekkel készülnek: a legklasszikusabb olasz fogások kerülnek terítékre izgalmas tálalásban. Lesz paradicsomos toszkán pacal parmezánnal és pesztóval, tépett bárány focacciával és rukkolával, garnélás zöldfűszeres rizottó, osso bucco, vegetáriánus lasagne, a grillen pedig hal, csirke, saltimbocca és báránylapocka sül majd, amihez friss salátát kínálnak. Ha már dolce vita, a desszertek is Olaszországba repítenek: a tiramisu mellett kajszibarackos panna cotta cantuccinivel és ricottás rumbaba is várja az édesszájúakat.
Gasztronómiai sztárvendégként a Gere-család meghívására vendégségbe jön az olasz Sirk-család, akik a Michelin-csillagos La Subida étterem tulajdonosaiként képviselik az olasz gasztronómiát,
és a vendéglátóhelyük finomságaiból adnak ízelítőt: sajtokat, sonkákat és olívaolajat hoznak magukkal Friuli-Venezia Giulia régióból.
Az ételekhez – és persze a koncertek mellé – a borokat Gere Attila Pincészete adja. Az olaszok legnépszerűbb frissítő bora, a frizzante azon a hétvégén a jégbe hűtött Gere Frici gyöngyözőbor lesz, ami minden Gere Jazz Fesztiválon a közönség kedvence. A nyári melegben semmi nem esik olyan jól, mint az üde fehér és rosé Frici, amit idén Camparival kínálnak, hogy izgalmas alternatívát nyújtsanak az aperol spritz helyett.
A Villányi borvidék – mint hazánk legdélebbi borvidéke – azonban vörösborairól híres elsősorban. Azoknak, akik még nyáron sem szeretnének lemondani a vörösborokról, a könnyedebb portugiesert lehet ajánlani.
Ez Villány egyik fő fajtája, szinte minden pincészetnél kóstolhatunk belőle.
A portugieser alacsony sav- és tannintartalma, valamint gyümölcsös íze végett azoknak is tetszeni fog, akik kevésbé kedvelik a száraz borokat. Ennek ugyanis nincs olyan szárító, összehúzó hatása, mint a nagy testű, tanninban gazdag vörösboroknak, így tényleg bárkinek ajánlható könnyed nyáresti italként. Ráadásul finom savaival remekül illik a paradicsomos, olasz fűszerekkel készült ételekhez.
A borvidék másik fontos fajtája a cabernet franc, amely Villány kiemelt terméke lett az elmúlt években. Aki a borvidéken jár, annak mindenképp meg kell kóstolnia
a Villányi Franc-t, amely 100%-ban cabernet franc-ból készül,
szigorú terméskorlátozással, és minimum egyéves hordós érleléssel. A pincészetnél a 2015-ös Villányi Franc kóstolható jelenleg. Ez dűlőszelektált tétel, ami azt jelenti, hogy kizárólag az Ördögárok-dűlőben termett cabernet franc szőlők adják a bor alapját. A tépett báránnyal valószínűleg nagyon jó párost fognak alkotni.
A fesztiválon kóstolható lesz Gere Attila csúcsmerlot-ja is, a Solus. A 100% merlot-hoz az alapanyagot a borvidék egyik leghíresebb dűlője, a Kopár szolgáltatja. A Szársomlyó déli oldalában lévő dűlőt folyamatosan süti a nap, a hegy pedig megóvja az északról érkező hidegebb légáramlatoktól. A merlot ott tökéletesen beérik, igazi testes vörösbort adva. Ez utóbbi két boron már az új címkéket is megfigyelhetik a borkedvelők, akár a jazzfesztiválon, akár a boltok, borbárok polcain.
A fesztivál szervezői az olasz fogások mellé olasz sztárfellépőt is hoztak a rendezvényre:
a legdzsesszesebb tánczene és a legtáncosabb jazz létrehozóját, Nicola Conte-t, akinek hamarosan megjelenő új lemezéről is hallhatunk dalokat a jövő hétvégén. Fellép még a méltán híres Rákfogó zenekar, az idén 75 éves Szakcsi Lakatos Bélával. A Kéknyúl Hammond Band zenekar, amely az országban egyedülálló felállásban játszik szórakoztatónak mondott orgonás jazz-funk-bluest.
Továbbá ott lesz a Balázs Elemér Group és a Barabás Lőrinc Quartet is, amely a hetvenes évek szabad levegőjű, improvizatív jazz-rockos világát idézi fel, amely igazán frissen szólal majd meg a négy fiatal, huszonegyedik századi nagyvárosi, kozmopolita muzsikus szűrőjén áteresztve.
A jegyekért és a részletes programért látogasson el az esemény Facebook-oldalára!