Bálint és Kata közvetlenek, barátságosak, látszik rajtuk, hogy szívből szeretik, amit csinálnak. Már az első levélváltások alkalmával tudtam: jó döntés volt őket felkérni, hogy
segítsenek Páfosz és környékének felfedezésében.
Azóta is boldogan emlékszem vissza az ott töltött napokra, amelyek nekik köszönhetően voltak teljesek.
Olyan dolgokat tudtunk meg a város történelméről, a legendáiról és a gasztronómiáról, amelyet nélkülük talán sosem.
Megdöbbenve és kitörő lelkesedéssel hallgattuk a történeteiket, amelyek leginkább a déli mentalitásról, a természeti értékekről, a város sajátosságairól és persze a helyi gasztronómiáról szóltak.
Mióta élnek Cipruson?
Nagyjából 5 éve élünk a szigeten. Ezt – főként Bálint részéről – rengeteg utazás előzte meg különböző kontinenseken és kultúrákban az elmúlt 10-15 évben. Éltünk már más országokban is, de Ciprus, azon belül Páfosz különleges volt mindkettőnknek.
Idilli kis tengerparti város, amely egyszerre sokszínű és nyugodt. Épp ezért választottuk otthonunknak.
Hogyan fogant meg önökben a Ciprusi Nyaralás gondolata?
Mivel Ciprus meglehetősen népszerű turistaközpont, mi is igyekeztünk felfedezni, élvezni. Időközben érkeztek a családtagok, barátok, akiknek nagy élmény volt megmutatni a legszebb és legkülönlegesebb dolgokat – olyasmit, amit az ide érkezők nehezen, vagy egyáltalán nem is találnának meg.
Szerettük volna ezt minél több nyaralóval megosztani, és a tudásunkkal, tapasztalatainkkal másoknak is segíteni. Mindezt persze magyaroknak, magyarul.
Az egyéni szervezésnél sok kérdés merülhet fel, az utazási irodák is csak korlátozottan adnak információt és segítséget. A helyi, magyar kapcsolatok kielemelten hasznosak és fontosak lehetnek egy külföldi utazásnál. Ám nincs mindenki abban a szerencsés helyzetben, hogy egy rokona vagy barátja él a szigeten – segíti, tanácsokkal látja el. Mi pedig örömmel csináljuk ezt. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy vállalkozás formájában egyedi és megfizethető szolgáltatásokat hozunk létre az ide érkezőknek.
Mi volt a legmegdöbbentőbb dolog, amit a szigeten tapasztaltak?
A déli mentalitásról valószínűleg már mindenki hallott. A lazaság, a nyugalom és az ebből adódó lassú ügyintézés talán nem is olyan meglepő. Ebben élni viszont egész más. Gondoljunk mondjuk egy bejelentés nélkül történő néhány órás (vagy napos!) áram- vagy vízkimaradásra – rosszabb esetben egy hétvégi délutánon, amikor még csak telefonon sem lehet érdeklődni, mert nem dolgozik az irodákban senki.
Szerencsére ez a turistákat nem igazán érinti, hiszen a vendéglátóhelyek gondoskodnak az ilyesmiről – és persze mi is rutinosan intézzük a különböző malőröket a vendégeink számára.
Hasonlóan extrém, amikor az autók a járdán, a zebrán vagy a körforgalom szélén parkolnak. Igen, Cipruson ez mind „normális" dolog. Útfelújításnál előforult, hogy a zebrát 50 méterre a hozzá tartozó gyalogátkelő lámpától festették fel, illetve rendszerint fákat ültetnek a járdák közepére, amelyek idővel járhatatlanná teszik az utat. A meglepő logikátlanságokat a végtelenségig sorolhatnánk.
Mi mondható el összességében a ciprusi konyháról?
Ciprus konyhája meglehetősen változatos. Ez részben a rengeteg helyi alapanyagnak és a történelmi háttérnek köszönhető. A szigetet a mediterrán térség egyik gyöngyszemének is tekintik, mivel nagyon jó a klímája, természeti adottságai és persze az elhelyezkedése.
A hódítók itt hagyták a kulturális és gasztronómiai nyomaikat: keveredik a főként görög, török, és részben a közel-keleti és a nyugat-európai konyha.
Jellemzőek a könnyű ételek, saláták, halak és tenger gyümölcsei, a hagyományos ételek pedig sokszor birkából készülnek. Nagyon népszerűek a grillezett húsok, a ciprusi eredetű halloumi sajt és persze a helyi gyümölcsök.
Sok zöldfűszert használnak,
mint a rozmaring, az oregánó, a kakukkfű és a menta, valamint a citrom is gyakori eleme a különböző ételeknek. Mindemellett természetesen a helyi olívabogyó és az olívaolaj használata is említést érdemel.
Melyek a legjellegzetesebb fogások?
Ha Ciprus, akkor meze – sok különböző fogás kombinációja, amely tartalmában nagyvonalakban megegyezik, mégis eltérő lehet éttermenként.
Húsos, halas vagy vegetáriánus verziójával is találkozhatunk.
Mindnél jellemző a saláta, a friss pita és hozzá a mártogatósok, majd sorban érkeznek a grillezett, sült vagy főtt helyi fogások. Végül pedig természetesen egy házias jellegű desszert. Érdemes kipróbálni, hiszen sok ételt meg lehet kóstolni egy étkezés alatt.
Ezen kívül az egyik talán legnépszerűbb étel a helyiek körében a souvla, ami nevében és jellegében is emlékeztet a közismert görög souvlakira.
A lényegi különbség az, hogy a souvla nagyobb húsdarabokból áll, amiket faszénen, hosszabb ideig, lassabban sütnek. Valamint a halloumi sajt is nagyon gyakori fogás.
A hétköznapok során a szezonális zöldségek és hüvelyesek, mint a bab, lencse, csicseriborsó is nagy szerepet kapnak. Közkedvelt étel még a sheftalia (fűszeres darálthús grillezve, hashártyába göngyölve) és a loukaniko (fűszerezett sertéskolbászka) is.
Persze nemcsak a helyi fogásokat érdemes sorra kóstolni, hanem a ciprusi kávét is, amelyet a turisták nagyon szoktak szeretni.
Cipruson két kávétípust tudunk kiemelni. Az egyik a ciprusi kávé (Cyprus Coffee néven találkozhatunk vele), amely lényegében olyan, mint a görög vagy török kávé – de ha Cipruson járunk, jobb, ha nem vonunk nyilvánosan párhuzamot.
Hagyományosan kis, rézből készült hosszú nyelű edényben hevítik a vizet és a kávét (igény esetén cukorral), eredetileg forró tengeri homokban. Kis adagokat szervíroznak tej nélkül, egy pohár vízzel.
A másik igencsak népszerű ital a frappé,
Cipruson és Görögországban a helyiek és a turisták körében is közkedvelt. Ezt az italt instant kávéporral (opcionálisan cukorral) és kevés vízzel habosítják, majd sok jéggel töltik fel a poharat. Ezt vízzel vagy tejjel öntik fel kérés szerint, így egy krémes, mégis könnyed nyári hűsítőt kapunk.
Az ott tartózkodásunk alatt megismerhettük a helyiek mentalitását és a város történetét is. Megdöbbenve hallgattuk a mesét arról, milyen alapanyagok landolnak a szemétben a szigeten.
Ciprus konyhája és alapanyagai nyilván eltérnek a magyartól, ami mellesleg szinte mindent felhasznál. Meglepődve tapasztaltuk, hogy néhány dolog általában a szemétben landol, mint például a sertészsír, köröm, fülek stb. Mivel ezeket errefelé szinte senki sem fogyasztja, többnyire nem is használják fel.
Meséltek arról, hogy a helyiek mennyire el tudják hanyagolni a termőterületeket.
Manapság ez sajnos nemcsak Ciprusra jellemző, de a korábban említett déli mentalitás talán még inkább rásegít erre a jelenségre.
Sok háznál és gyümölcsöskertekben lehet látni, hogy a termés hullik a fáról, és a földön megy tönkre minden évben.
A citrom, a narancs, a mandarin, a füge és a datolya rendszerint nagy mennyiségben megy így kárba, de számos alkalommal láttunk már „ott felejtett" zöldségeket, például karfiolt, paradicsomot stb. a földeken.
Túl sok terem, nincs rá idejük vagy kedvük, esetleg egy örökölt gyümölcsöskert merül a gondtalan feledésbe néhány esetben – és persze sok gazdátlan, út menti gyümölcsbokorral, fával és rengeteg kaktuszfügével is lehet találkozni errefelé.
Milyen gyümölcsök teremnek Cipruson?
Szinte egész évben terem valamilyen gyümölcs, talán az őszi és a téli időszak a leggazdagabb ilyen téren. A citrusfélék közt a citrom, a narancs, a klementin, a mandarin, a grapefruit és a pomelo van leginkább jelen, de olyanokkal is lehet találkozni, mint a talán kevésbé ismert kumkvat.
Páfosz környékén elég nagy mennyiségben termelnek banánt (a szigeten egyedül Páfosz régióban terem), de rengeteg a füge, a kaktuszfüge, a gránátalma és a datolya is.
A kaktuszfügét nem érdemes puszta kézzel megfogni, ugyanis az apró kis tüskék nagyon kellemetlen élményt okozhatnak – akár hetekig! Bálint mesélhetne erről.
Ezeken kívül termelnek még avokádót, papayát, sárkánygyümölcsöt, datolyaszilvát, mangót és még némi ananászt. Gyakori még a szőlő bor és csemege változata is.
Cipruson nagyon jó minőségű borokat készítenek, amelyek közül a Commandaria, Oroszlánszívű Richárd kedvenc bora érdemel említést.
A nyári időszakban pedig természetesen a görögdinnye és a sárgadinnye is nagy mennyiségben van jelen. Kisebb mértékben, (főleg a hegyvidékek környékén) van cseresznye, barack, sárgabarack, tavasszal terem az itt mespila néven ismert loquat, avagy japán naspolya, valamint terem a mandula, a pekándió, karob és még sok más.
Melyik ciprusi ételt készítik szívesen?
A grillezett halloumi sajt egy elég egyszerű, mégis egyedi étel. Gyakran készítjük salátához, grill tálakhoz vagy előételként.
A nyári időszakban a helyiek rendszerint friss görögdinnyével fogyasztják, ami kiegyensúlyozza a sós sajtot, de önmagában is nagyon finom.
Magyarországon is lehet kapni néhány üzletben, az elkészítése pedig rendkívül egyszerű: vékony, körülbelül fél centiméteres szeletekre vágjuk, majd forró serpenyőben pirítjuk néhány percig mindkét oldalát. Ha már barna foltos, készen is van.
Szívesen kóstolnak meg extrém fogásokat is?
Mivel mindketten a gasztronómia nagy rajongói vagyunk, nem sok olyan étel van, amin elgondolkoznánk. Bálint egyik hobbija a főzés, utazásai során pedig elég sok extrém dologgal találkozott már. Mindketten szeretünk utazni, új kultúrákkal és ízekkel ismerkedni.
Melyek a legfurcsább helyi ételek?
Ciprus az európai és a közel-keleti ízvilágot képviseli, de itt is vannak azért elsőre nem túl étvágygerjesztő fogások.
Ilyen például a sült birkafej, vagy a húsvéti időszak egyik hagyományos étele, a magiritsa leves,
amely egy birkamájból, rizsből, hagymából, zöldfűszerekből és egy tojásos-citromos keverékből készített savanyú leves. Elsőre talán szokatlanul hangzik, de érdemes megkóstolni – ahogy minden más furcsaságot is!